Jump to content
UnixDevel

COVID-19

Recommended Posts

13 minutes ago, Nytro said:

Si documentul specifica doar ca MS nu a emis un act normativ, atat. Problema insa la Covid e ca se transmite prin aerosoli. Adica foarte usor, are o crestere exponentiala si nu exista vaccin (e.g. ca la bolile copilariei). Altfel spus, e un caz special care poate fi tratat diferit din punctul meu de vedere. 

Ar fi putut emite act normativ. Este relevant din punct de vedere juridic intr-o societate democratica.

Avand in vedere cele scrise de tine era justificat sa se declare epidemie.

Gandeste-te si la ceilalti bolnavi (cancer, plamani, ficat, rinichi, oase rupte), dar mai ales la cei care au cancere terminale si cei care asteapta un transplant, cata nedreptate li s-a facut fiind privati de orice act medical.

Asta e statistica de acum cateva zile:

Romania

Coronavirus Cases:

160,461

Deaths:

5,535

Recovered:

120,515

Sunt 120,515 de recovered. Cum asa? Se justifica panica?

 

Ciudat ca testul se face doar daca ai simptome, insa majoritatea bolnavilor erau asimptomatici.

 

a fost o stire ca au gasit batrani infectati la un camin, majoritatea asimptomatici. Cum asa?

 

ieri a fost o stire ca s-a infectat detinuti in penitenciar. Cum asa?

 

Ieri dimineata a fost umezeala. Am pus masca la 10 metri de supermarket. Pana la intrare masca s-a umezit. Ei spun ca o masca umeda este ineficienta. Cum se justifica purtarea mastii toamna si iarna?

 

Imbulzeli exista si la hypermarket, nu doar la sf. Parascheva. In momente grele puterea unei natii sta in solidaritate. Insa acum mie imi miroase a turnatori si a metode kominerniste ca in '45. Amenzi, denunturi, pâră. Parca seamana mult a stat politienesc.

 

Militienii (gardienii publici), actualii politia locala, se iau de toti amaratii ca nu poarta masca pe nas. In timp ce vedetele se lafaie la tv fara masca. De ce pe ei nu ii afecteaza covid19?

Legea e doar pentru catei?

 

Incep sa se defineasca falii intre paturile societatii. Parca asistam la nasterea unor noi caste.

 

Mi-a placut ca ai punctat la obiect si ca nu ai dat copy paste din surse.

Ar fi interesant sa facem o dezbatere pe intrebarile de mai sus. Orice alta intrebare e binevenita.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gigiRoman said:

Sunt 120,515 de recovered. Cum asa? Se justifica panica?

 

Date mai la zi: https://datelazi.ro/ - 160.000 de cazuri, 5600 de decese. Panica nu se justifica din acele 160.000 de cazuri ci din acele 5600 de decese. Care sunt multe pentru o boala care se transmite pe calea aerului. 

 

3 minutes ago, gigiRoman said:

Gandeste-te si la ceilalti bolnavi (cancer, plamani, ficat, rinichi, oase rupte), dar mai ales la cei care au cancere terminale si cei care asteapta un transplant, cata nedreptate li s-a facut fiind privati de orice act medical.

 

Aici da, e o problema si una grava si greu de rezolvat in practica, mai ales intr-o tara ca Romania cu un sistem medical la pamant. Faptul ca exista spitale Covid si non-Covid e un lucru bun. Bine, de ieri, in Bucuresti nu va mai fi cazul, toate spitalele trebuie sa asigure suport Covid. Dar ia-o altfel: daca o persoana cu o boala mai nasoala, gen diabet sau cancer, merge la spital si se infecteaza cu Covid, cum e? Si cum e daca se infecteaza medicii? Tu, sau voi, cum ati rezolva problema asta?

 

Singura solutie la problema ar fi teste care sa dea extrem de rapid rezultate, dar nu prea exista. De fapt sunt, dar nu cu o rata de detectie buna. 

 

6 minutes ago, gigiRoman said:

a fost o stire ca au gasit batrani infectati la un camin, majoritatea asimptomatici. Cum asa?

 

 

Au fost si stiri cum ca au murit multi in caminele de batrani. 

 

7 minutes ago, gigiRoman said:

ieri a fost o stire ca s-a infectat detinuti in penitenciar. Cum asa?

 

 

A fost vizitat, a avut contact cu un gardian, orice se poate. 

 

8 minutes ago, gigiRoman said:

Ieri dimineata a fost umezeala. Am pus masca la 10 metri de supermarket. Pana la intrare masca s-a umezit. Ei spun ca o masca umeda este ineficienta. Cum se justifica purtarea mastii toamna si iarna?

 

 

Eu port ore masca si nu mi se pare ca se umezeste. Cat despre umiditatea din aer, ajuta la faptul ca virusul sta mai putin in aer (plutind). Ce nu ajuta e frigul. 

 

9 minutes ago, gigiRoman said:

Imbulzeli exista si la hypermarket, nu doar la sf. Parascheva. In momente grele puterea unei natii sta in solidaritate.

 

Am fost ieri in Cora si la Mega Image, nu era aglomeratie. Am vazut insa tramvaie pline de oameni, acolo e nasol. La Sf. Parascheva problema e ca batraneii de acolo nu purtau masca si lingeau moastele, pe langa faptul ca se tineau in brate. Si mai si tipau fara masti. Dar sunt curios peste vreo 5-6 zile cum o sa fie. :) 

 

10 minutes ago, gigiRoman said:

Militienii (gardienii publici), actualii politia locala, se iau de toti amaratii ca nu poarta masca pe nas. In timp ce vedetele se lafaie la tv fara masca. De ce pe ei nu ii afecteaza covid19?

 

E putin scos din context. La TV sunt 2-3-5 persoane distantate. La piata sunt sute de oameni. Daca as avea de ales intre a merge la piata fara masca sau intr-un platou de televiziune, v-as face cu mana la camere. 

 

12 minutes ago, gigiRoman said:

Incep sa se defineasca falii intre paturile societatii. Parca asistam la nasterea unor noi caste.

 

 

Da, au fost discrepante la inceput intre cei care credeau in Covid si cei care nu credeau. Insa acum au raman putine persoane care nu cred si nu isi fac griji pentru Covid si pe buna dreptate. Exemplu personal: mama. La inceput nu ii pasa, ca nu se intampla nimic, ca asta e. Acum nu mai pleaca fara masca. 

 

Concluzie personala: Nu e ceva extrem de grav dar este ceva totusi grav. Eu nu imi fac griji pentru mine si persoanele tinere ci pentru cei in varsta si cei cu probleme de sanatate. De exemplu cineva cu diabet. Eu port masca si pe strada, nu pentru mine ci pentru ceilalti. 

 

Cat despre cei care zic ca purtatul mastii le fura libertate si ca e o botnita: sa imi suga pula, sunt niste retardati cu IQ de maimuta. Ce nu inteleg ei e ca purtatul mastii nu e doar despre ei ci si despre ceilalti. Nu e ca centura de siguranta (care ca sa vezi, nu le fura libertate) care e utila doar pentru ei, actiunile lor ii afecteaza si pe cei din jur. E ca si cum as veni eu cu o boxa imensa in strada si as da manelele la maxim. E dreptul meu, nu? E libertatea mea! Ce, imi fura libertatea sa fac ce vreau? Sau sa ma cac pe strada. De ce nu am voie? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

merge tot pe deducere, la fel ca si tine. am mai zis o si o sa o mai zic. de ce in scoli, copiii fac o saptamana online, una offline, pastreaza distanta necesara, stau cu masca la gura, dar la cafenele au voie sa stea 5 sau 6 sau cati au reglementat ei, fara masca? accept orice raspuns logic.

 

e plina tara de cutii de masti venite din china pe care scrie Non-medical (it is suitable for effective filtration of dust and non oil particles produced by construction, factory, decoration). se gasesc prin seap toate combinatiile facute de aceiasi prosti cu functii care stau cate 10 si fumeaza in birou. are si riseproject un articol despre combinatiile cu masti. a facut cineva de curiozitate un test cu spray prin masca pe care o poarta? ce eficienta are?

 

cica - covidelu rezista pe suprafete. automat, parul meu poate fi contaminat la sfarsitul zilei. ar trebui sa ne spalam zilnic pe cap? imi place cand oameni care poarta ochelari si au masca si manusi, dar ticul de a si ridica ochelarii cu manusile care ating diverse suprafete, nu dispare :))

 

nu sunt anti covid, nu neg existenta. subliniez dezinformarea si totodata faptul ca uitam ca massmedia are radacini politice.

voi stiti ce imprumuturi a facut ue? acele ajutoare de covid care vor fi rambursate candva. nu de mine, de voi, crapam toti si datoria va exista. acele imprumuturi se vor reflecta (ati observat deja in diverse preturi) in economia tarii care oricum e praf. sua a facut un imprumut egal ca valoare cu cel pe care l a facut ue prin mai-iunie, imprumut pe care sua atunci l a facut prin 2008 in urma crizei. pentru noi, in prezent, nu inseamna prea multe, dar usor, usor, ne va afecta. 

 

dpdv meu, pandemia este daunatoare DOAR dpdv economic, fara suparare pentru cei care au pierdut pe cineva sau au cunostiinte infectate, si eu am pierdut, dar sunt o fire mai logica si pun in balanta alte lucruri. 

 

mai repet inca o chestie, daca nu era covid, dar era ciuma neagra, armata tragea in oameni pe strada. e punctul meu de vedere. 

 

 

dau un edit, cum au dat decretul atunci fara act normativ?

Edited by archerise
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, archerise said:

am mai zis o si o sa o mai zic. de ce in scoli, copiii fac o saptamana online, una offline, pastreaza distanta necesara, stau cu masca la gura, dar la cafenele au voie sa stea 5 sau 6 sau cati au reglementat ei, fara masca? accept orice raspuns logic.

Zicea cineva: la restaurant pot sta 5 copii unul langa altul fara masca, iar ls scoala nu. Sa cititi despre procesul de mankurtizare sau mankurt. Procesele astea pot avea efecte psihologice pe termen lung asupra copiilor/viitorilor adulti.

12 minutes ago, archerise said:

cica - covidelu rezista pe suprafete. automat, parul meu poate fi contaminat la sfarsitul zilei.

Cercetatorii australieni au zis sa nu mai folosim bancnote, ca traiete si pe plastic. Pai, cacat, plexiglasul care ne desparte pe toti nu e plastic?

14 minutes ago, archerise said:

voi stiti ce imprumuturi a facut ue?

Cum de fmi nu e afectat de covid? Cand toate economiile crapa, de unde are cineva bani sa imprumute? Banul defapt e o intelegere in interiorul unui stat pentru a evita trocul. Masa monetara poate fi reglata de catre guvern. Ce se urmareste acum? Cresterea interdepentei dintre state, posibilitatea de a crea crize economice rapid si blocaje in procesul de aprovizionare.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, archerise said:

dar la cafenele au voie sa stea 5 sau 6 sau cati au reglementat ei, fara masca? accept orice raspuns logic.

 

Da, nu are logica in prevenirea Covid, are doar logica din punct de vedere financiar. Daca stau 5 persoane la masa, 5 persoane platesc consumatia. Elevii nu platesc nimic. 

 

3 hours ago, archerise said:

e plina tara de cutii de masti venite din china pe care scrie Non-medical (it is suitable for effective filtration of dust and non oil particles produced by construction, factory, decoration)

 

Nu conteaza, ajuta, orice ar fi. Si un fular (cu Dinamo, normal) si o esarfa si o bucata de mamaliga pusa la gura fac ca atunci cand persoana vorbeste sa nu se imprastie particule si nici sa nu ii ajunga asa usor in gura si in nas. Ganditi-va ca vorbiti cu o persoana care vorbeste cu scuipat. E vreo diferenta intre a vorbi cu acea persoana cu masca si fara masca? Eu zic ca da. Mastile medicinale sunt necesare cand e vorba de un spatiu inchis dar oricum trebuie purtate cum trebuie. Daca va uitati la medici vedeati ca ei nu isi pun mastile si gata, le "izoleaza" cu banda izolanta sau mai stiu eu ce, sa nu fie gauri pe langa. Asta e necesar cand in jurul tau vin zeci de persoane confirmate pozitiv.

 

3 hours ago, archerise said:

cica - covidelu rezista pe suprafete. automat, parul meu poate fi contaminat la sfarsitul zilei.

 

Daca ai parul lung si il bagi in gura, sau daca iti treci des mainile prin par si apoi le duci la ochi/nas/gura, da, are sens. La fel sta si pe haine si pe orice altceva. De aceea se tot insista cu spalatul pe maini, ca hainele si parul nu le bagi in gura, dar mainile da. Oricum ar fi nu poti preveni 100% asta, eu vad ca pun mainile pe cine stie unde apoi bag tigara in gura. Imi asum acest risc, sunt constient ca nu e ok, dar ma si spal pe maini cat de des pot. 

 

3 hours ago, archerise said:

voi stiti ce imprumuturi a facut ue? acele ajutoare de covid care vor fi rambursate candva.

 

Din cate stiam eu sunt nerembursabile. Dar si daca ar fi, tot sunt necesare. Nu ai bani dar ai neaparat nevoie de ceva? Te imprumuti. In cacat, m-am saturat de imprumuturi doar pentru mariri de pensii sau mai stiu eu ce, din punctul meu de vedere e un motiv serios pentru imprumuturi si investitii in sistemul medical.

 

3 hours ago, archerise said:

dau un edit, cum au dat decretul atunci fara act normativ?

 

Nu cred ca era necesar un act normativ, au declarat stare de urgenta. Nu era nevoie de un act normativ care sa zica ca e epidemie sau pandemie. Daca incepea un razboi ce mai faceau? Daca era un cutremur mare? Daca venea un uragan (unul adevarat, nu Tzanca Uraganul).

 

3 hours ago, archerise said:

dpdv meu, pandemia este daunatoare DOAR dpdv economic

 

Da, e extrem de daunatoare pentru economie, dar vietile omenesti sunt mai importante. Nici eu nu m-as stresa asa rau pentru persoane pe care nu le cunosc, dar ma stresez cand ma gandesc ca pe lista pot fi si rudele mele. 

 

2 hours ago, gigiRoman said:

Pai, cacat, plexiglasul care ne desparte pe toti nu e plastic?

 

La fel ca mai sus, pe bani pui mana sa platesti ceva, dar nu cred ca se apuca cineva sa mangaie plexiglasul. Bine, acum exista si copii care il pot linge si care mananca guma la mana a doua, nu ai cum sa previi totul. 

 

2 hours ago, gigiRoman said:

Cum de fmi nu e afectat de covid?

 

Toata lumea si toate economiile sunt afectate, toata planeta. Nu sunt tocmai expert in economie dar stiu si eu ca daca cineva se apuca sa printeze bani, valoarea acestora scade pentru ca "inflatie".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nytro said:

persoana vorbeste sa nu se imprastie particule si nici sa nu ii ajunga asa usor in gura si in nas. Ganditi-va ca vorbiti cu o persoana care vorbeste cu scuipat.

1.

1 hour ago, Nytro said:

La fel ca mai sus, pe bani pui mana sa platesti ceva, dar nu cred ca se apuca cineva sa mangaie plexiglasul. Bine, acum exista si copii care il pot linge si care mananca guma la mana a doua, nu ai cum sa previi totul. 

2.

Plexiglasul nu trebuie lins. Cum ziceai tu mai sus, trebuie doar atins sau sa vorbesti cu scuipat in prezenta lui.

1 hour ago, Nytro said:

Nici eu nu m-as stresa asa rau pentru persoane pe care nu le cunosc, dar ma stresez cand ma gandesc ca pe lista pot fi si rudele mele. 

Daca vietile erau importante, nu neglijau celelalte probleme medicale. Nu vedeai spitale inchise. Am rude in orasul Medgidia, spitalul orasului fiind suport covid. Cateva luni bune a stat deschis pt covid si au redirectionat ceilalti bolnavi catre Cernavoda si Constanta, in spital fiind internate doar cateva persoane.

1 hour ago, Nytro said:

Nu cred ca era necesar un act normativ, au declarat stare de urgenta. Nu era nevoie de un act normativ care sa zica ca e epidemie sau pandemie. Daca incepea un razboi ce mai faceau? Daca era un cutremur mare?

In razboi s-a declarat stare de urgenta.

Marea Unire a fost facuta in timpul gripei spaniole. Spiritul unei natii a fost mai puternic atunci decat temerile individuale.

Acum e doar stare de urgenta, nu e pandemie. Problema e ca le este frica sa declare oficial pandemie. Poate ca exista repercursiuni. Nu stiu.

In alta ordine de idei, care a fost necesitatea scoaterii armatei in strada?

1 hour ago, Nytro said:

Din cate stiam eu sunt nerembursabile. Dar si daca ar fi, tot sunt necesare.

Creditele sunt doar in parte nerambursabile. Romania stiu ca primise 80 mld euro, dintre care nerambursabile in jur de 20. Nu gasesc linkul oficial.

O alta problema e ca nu se lucreaza cu documente oficiale, la stiri se prezinta doar zvonuri. Care manipuleaza in functie de interesele patronilor (a3, rtv spre rusia), digi24, realitatea, b1 (spre ue).

1 hour ago, Nytro said:

In cacat, m-am saturat de imprumuturi doar pentru mariri de pensii sau mai stiu eu ce, din punctul meu de vedere e un motiv serios pentru imprumuturi si investitii in sistemul medical.

Gandeste-te ca pensionarii de acum au ajutat la lichidarea datoriei externe a Romaniei in 1989. Dupa ani de munca ar merita si ei mai mult decat paine cu ceapa, pate de ficat si gheare de pui.

Nu cred ca doar politicienii sunt de vina pt situatia in care suntem. Gandeste tara ca familia ta. Iti lasi copilul nesupravegheat pe net. O ia pe carari.

Scoala, biserica, armata, justitia, sistemul medical, sistemul energetic  sistemul financiar sunt obiective strategice ale unei tari. La noi sunt toate la pamant. Doar daca se vor ridica ne va fi mai bine. Altfel, doar frunze in bataia vantului.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa citesc din acea carte de Covid. E super tare, acopera extrem de multe lucruri, atat din punct de vedere medical cat si legat de gestionarea epidemiei, lucruri legate de politica, de religie si chiar de psihologie a populatiei. Cred ca acopera cam tot ce se poate.

 

Din punct de vedere medical, nu e chiar atat de usor de inteles ce se explica acolo. Am prins si eu cateva idei.

 

1. Virusul SARS-Cov2 e format din ARN, proteina spike si glicoprotenia

2. Virusul se "leaga" de celulele pe care le infecteaza prin glicoproteniele (care ii dau forma de coroana si numele de coronavirus)

3. Aceste glicoproteina se leaga de celulele care au la suprafata receptori ACE2 (nu toate au, doar unele si e important de retinut acest aspect)

4. Spre deosebire de SARS-Cov (adica SARS din 2002) si MERS (din 2012), legatura este mai puternica si de aceea este mai contagios

5. Cauza probabila a penumoniilor e acea "furtuna de citokine" de care ati toti auzit. Cand o celula e infectata de catre un virus, aceasta elibereaza citokina. Aceasta activeaza interventia sistemului imunitar, rezultatul fiind atacarea alvelolelor din plamani care ne permit sa respiram

6. Se pare ca infecteaza si niste celule din sange (endoteliale) si ca asta favorizeaza aparitia cheagurilor de sange (prin coagulare) dar sincer sunt multi termeni medicali si nu inteles exact

7. Durerile de cap si musculare apar deoarece acolo sunt celule care prezinta receptori ACE2 de care virusul se poate atasa

8. Anosmia (pierderea gustului) si ageuzia (pierderea mirosului) sunt cele mai comune afectiuni ale sistemului nervos central periferic 

9. Pierderea gusului si a mirosului apar in general la pacienti care in general ar avea simptome mai usoare (adica e de bine)

10. Persoanele purtatoare de virus au capacitatea de a-l raspandi!

11. Nervii olfactivi si tractul olfactiv prezinta receptori ACE2 si probabil de aceea exista aceste simptome

12. Celulele vasculare si artelere din creier prezinta receptori ACE2 si de aceea exista un risc crescut de atac cerebral. Eu ma gandesc ca si obezitatea e o problema din cauza subtierii vaselor de sange (din cauza grasimii) si a problemelor pe care le provoaca Covid: infectia celulelor vasculare si coaglarea sangelui + obezitate = nasol

 

Ca tratament exista ceva solutii dar nu se gasesc in farmacii. Nu zice ceva legat de Redemsivir dar Melatonina pare ca poate ajuta si de asemenea (din alte surse cum ar fi tratamentul lui Trump) vitamina D si Zincul (foarte bun pentru sistemul imunitar) ar fi utile. Desigur, sunt si alte solutii ca dexametazona pentru pacientii in stare grava sau altele, dar sunt injectabile si nu se dau fara reteta si nu ar trebui nimeni sa se trateze singur. Clorochina nu s-a demonstrat ca ar ajuta cu ceva. Plasma convalescenta, adica plansma din sangele celor care au anticorpi, e probabil o foarte buna solutie. Doar sa doneze oamenii astia idioti care cred ca asta le ia imunitatea... Alte probleme specifice pot fi rezolvate cu medicamente specifice, cum ar fi o explozie a sistemului imunitar prin medicamente care inhiba actiunea sistemului imunitar.

 

Cam asta ar fi din punct de vedere medical. Ce am inteles si eu, e posibil sa nu fii inteles totul cum trebuie mai ales ca terminologia e destul de complicata. 

Mai citesc si revin cu lucruri interesante. Chiar va recomand cartea!

 

Edit: Nu are legatura cu Covid dar e legat de diabet. Un medic diabetolog live la Digi spune ca diabetul nu se face neaparat de la consum de zahar ci mai degraba de la stres, multa munca, sedentarisem, mancare nesanatoasa, fumat, alcool si ca probabil are si o cauza genetica (cica nu se stie exact cauza bolii). Si sugereaza sa mancam patrunjel, in general (mai multa vitamina C ca lamaia si mai mult fier ca spanacul). De asemenea sunt bune 2 pahare de vin rosu/negru pe zi (nu 2 sticle in weekend) deoarece ajuta la dilatarea vaselor de sange. Chimic, exista o substanta in struguri care le da culoarea rosie si care e activata doar in vin, nu in struguri simpli sau in must. Si ajuta si la buna-dispozitie (desi nu prea mult din cauza cantitatii limitate).

  • Thanks 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Nytro said:

Am inceput sa citesc din acea carte de Covid. E super tare, acopera extrem de multe lucruri, atat din punct de vedere medical cat si legat de gestionarea epidemiei, lucruri legate de politica, de religie si chiar de psihologie a populatiei. Cred ca acopera cam tot ce se poate.

 

Din punct de vedere medical, nu e chiar atat de usor de inteles ce se explica acolo. Am prins si eu cateva idei.

 

1. Virusul SARS-Cov2 e format din ARN, proteina spike si glicoprotenia

2. Virusul se "leaga" de celulele pe care le infecteaza prin glicoproteniele (care ii dau forma de coroana si numele de coronavirus)

3. Aceste glicoproteina se leaga de celulele care au la suprafata receptori ACE2 (nu toate au, doar unele si e important de retinut acest aspect)

4. Spre deosebire de SARS-Cov (adica SARS din 2002) si MERS (din 2012), legatura este mai puternica si de aceea este mai contagios

5. Cauza probabila a penumoniilor e acea "furtuna de citokine" de care ati toti auzit. Cand o celula e infectata de catre un virus, aceasta elibereaza citokina. Aceasta activeaza interventia sistemului imunitar, rezultatul fiind atacarea alvelolelor din plamani care ne permit sa respiram

6. Se pare ca infecteaza si niste celule din sange (endoteliale) si ca asta favorizeaza aparitia cheagurilor de sange (prin coagulare) dar sincer sunt multi termeni medicali si nu inteles exact

7. Durerile de cap si musculare apar deoarece acolo sunt celule care prezinta receptori ACE2 de care virusul se poate atasa

8. Anosmia (pierderea gustului) si ageuzia (pierderea mirosului) sunt cele mai comune afectiuni ale sistemului nervos central periferic 

9. Pierderea gusului si a mirosului apar in general la pacienti care in general ar avea simptome mai usoare (adica e de bine)

10. Persoanele purtatoare de virus au capacitatea de a-l raspandi!

11. Nervii olfactivi si tractul olfactiv prezinta receptori ACE2 si probabil de aceea exista aceste simptome

12. Celulele vasculare si artelere din creier prezinta receptori ACE2 si de aceea exista un risc crescut de atac cerebral. Eu ma gandesc ca si obezitatea e o problema din cauza subtierii vaselor de sange (din cauza grasimii) si a problemelor pe care le provoaca Covid: infectia celulelor vasculare si coaglarea sangelui + obezitate = nasol

 

Ca tratament exista ceva solutii dar nu se gasesc in farmacii. Nu zice ceva legat de Redemsivir dar Melatonina pare ca poate ajuta si de asemenea (din alte surse cum ar fi tratamentul lui Trump) vitamina D si Zincul (foarte bun pentru sistemul imunitar) ar fi utile. Desigur, sunt si alte solutii ca dexametazona pentru pacientii in stare grava sau altele, dar sunt injectabile si nu se dau fara reteta si nu ar trebui nimeni sa se trateze singur. Clorochina nu s-a demonstrat ca ar ajuta cu ceva. Plasma convalescenta, adica plansma din sangele celor care au anticorpi, e probabil o foarte buna solutie. Doar sa doneze oamenii astia idioti care cred ca asta le ia imunitatea... Alte probleme specifice pot fi rezolvate cu medicamente specifice, cum ar fi o explozie a sistemului imunitar prin medicamente care inhiba actiunea sistemului imunitar.

 

Cam asta ar fi din punct de vedere medical. Ce am inteles si eu, e posibil sa nu fii inteles totul cum trebuie mai ales ca terminologia e destul de complicata. 

Mai citesc si revin cu lucruri interesante. Chiar va recomand cartea!

 

Edit: Nu are legatura cu Covid dar e legat de diabet. Un medic diabetolog live la Digi spune ca diabetul nu se face neaparat de la consum de zahar ci mai degraba de la stres, multa munca, sedentarisem, mancare nesanatoasa, fumat, alcool si ca probabil are si o cauza genetica (cica nu se stie exact cauza bolii). Si sugereaza sa mancam patrunjel, in general (mai multa vitamina C ca lamaia si mai mult fier ca spanacul). De asemenea sunt bune 2 pahare de vin rosu/negru pe zi (nu 2 sticle in weekend) deoarece ajuta la dilatarea vaselor de sange. Chimic, exista o substanta in struguri care le da culoarea rosie si care e activata doar in vin, nu in struguri simpli sau in must. Si ajuta si la buna-dispozitie (desi nu prea mult din cauza cantitatii limitate).

Ma mir ca in acea carte nu se specifica si faptul ca Azitromicina + Zinc constituie un tratament excelent pentru infectia cu Sars-Cov-2 ce provoaca boala Covid-19 daca este administrata din timp.

Link to comment
Share on other sites

Probabil deoarece nu sunt tratamente propriu-zise ci doar pot ajuta cumva. Zincul ajuta sistemul imunitar iar azitromicina e un antibiotic care in mod normal nu e necesar deoarece antibioticele nu au niciun efect asupra virusurilor ci doar asupra bacteriilor. Este util desigur in situatiile in care apare o infectie (bacteriana) la nivelul plamanilor si sistemului respirator in general deoarece asta se poate intampla in infectia cu Covid.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai vad ocazional pe Facebook mesaje de la persoane (pe care le cunosc personal) care nu considera Covid-19 cine stie ce problema. Si mai posteaza cate o mizerie pe care o gasesc pe Facebook. 

 

Ce au in comun aceste persoane? Sunt de la tara. Ma duce cu gandul la lipsa de educatie si coeficient de inteligenta mai mic decat media (adica sunt niste prosti, dar am vrut sa ma exprim academic) dar si la faptul ca in mediul rural nu au fost atat de multe cazuri deoarece interactiunea e mai mica si cum ei "nu au vazut" cu ochii lor, nu cred. 

 

Pe de-o parte ii inteleg, sursele lor de informare nu sunt tocmai niste experti in domeniu, dar sunt sigur ca si daca l-ar asculta pe Florin Salam ar crede in virus (fratele sau a murit de Covid). 

 

O parte din mine vrea sa ii aduca pe calea cea buna, dar celalta parte imi zice ca Darwin are dreptate si ca problema se rezolva de la sine. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

partea din tine care inca isi doreste sa ii salveze... de speranta aia ma agat si eu si multi altii. imi spuneau ca sunt visator si idealist, dar consider ca speranta aia ne face umani si ne tine departe de prostii. pescareala si nasoale oricine poate oferi. de preferat doar sa iti folosesti resursele in directia care merita, sa nu ajungi la concluzia ca ai pierdut timp degaba. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nytro said:

Mai vad ocazional pe Facebook mesaje de la persoane (pe care le cunosc personal) care nu considera Covid-19 cine stie ce problema. Si mai posteaza cate o mizerie pe care o gasesc pe Facebook. 

 

Ce au in comun aceste persoane? Sunt de la tara. Ma duce cu gandul la lipsa de educatie si coeficient de inteligenta mai mic decat media (adica sunt niste prosti, dar am vrut sa ma exprim academic) dar si la faptul ca in mediul rural nu au fost atat de multe cazuri deoarece interactiunea e mai mica si cum ei "nu au vazut" cu ochii lor, nu cred. 

 

Pe de-o parte ii inteleg, sursele lor de informare nu sunt tocmai niste experti in domeniu, dar sunt sigur ca si daca l-ar asculta pe Florin Salam ar crede in virus (fratele sau a murit de Covid). 

 

O parte din mine vrea sa ii aduca pe calea cea buna, dar celalta parte imi zice ca Darwin are dreptate si ca problema se rezolva de la sine. 

Eu cred ca nu se va rezolva. Cei inteligenti vor fi lapidati. Iar in viitor va dainui o religie stiintifica impletita cu superstitie. Se vor forma caste, iar masa de manevra se va bucura de junk food, distractii puerile, pornografie si filme violente.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gigiRoman said:

Eu cred ca nu se va rezolva. Cei inteligenti vor fi lapidati. Iar in viitor va dainui o religie stiintifica impletita cu superstitie. Se vor forma caste, iar masa de manevra se va bucura de junk food, distractii puerile, pornografie si filme violente.

Nu este numai vina oamenilor este si vina Statului, ce semeni aia culegi :) Nu ai sa vezi ce ai scris tu mai sus in Rusia, China, Singapore, Koreea de Sud, Japonia, UAE etc. Cand am specificat Statului" nu m-am referit numai la Romania post 1990, si nu numai statul poarta vina, o poarta si presa si serviciile si patronii etc. dar si oamenii care au muscat din cornul abundentei prea repede.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt facturi si documente de transport care atesta faptul cum ca 70% din tarile de pe glob au primit in secret zeci de milioane de teste PCR si RT pentru COVID-19 inca din anul 2017. Aceste teste se fabrica greu si nu aveau cum sa fie acum fabricate sute de milioane. World Trade Center si Banca Mondiala care au intermediat aceste aprovizionari cu kituri de testare pentru COVID-19 inca din 2017 si care incearca acum sa stearga dovezile dar Google inca le pastreaza in cache:

Google Dork 1  Covid-19 scam:

  • "covid-19 diagnostic test" site:.wits.worldbank.org

se verifica pagina din cache-ul Google deoarece datele au fost sterse sau restrictionate.

2017 Malaiezia

2018 Brunei

2018 Bulgaria

2018 Belarus

2018 Israel

Aceste dovezi pot fi totusi o eroare de sistem informatic si nu dovedeste ca virusul nu exista dar dovedeste o premeditare in cazul in care datele sunt reale. Nu este opinia mea am tradus cat am putut de pe surse externe.

 

rovy.png

 

 

 

Edited by ardu2222
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ardu2222 said:

Sunt facturi si documente de transport care atesta faptul cum ca 70% din tarile de pe glob au primit in secret zeci de milioane de teste PCR si RT pentru COVID-19 inca din anul 2017. Aceste teste se fabrica greu si nu aveau cum sa fie acum fabricate sute de milioane. World Trade Center si Banca Mondiala care au intermediat aceste aprovizionari cu kituri de testare pentru COVID-19 inca din 2017 si care incearca acum sa stearga dovezile dar Google inca le pastreaza in cache:

Google Dork 1  Covid-19 scam:

  • "covid-19 diagnostic test" site:.wits.worldbank.org

se verifica pagina din cache-ul Google deoarece datele au fost sterse sau restrictionate.

2017 Malaiezia

2018 Brunei

2018 Bulgaria

2018 Belarus

2018 Israel

Aceste dovezi pot fi totusi o eroare de sistem informatic si nu dovedeste ca virusul nu exista dar dovedeste o premeditare in cazul in care datele sunt reale. Nu este opinia mea am tradus cat am putut de pe surse externe.

 

rovy.png

 

 

 

Nerușinătii ăștia de la Google :) cum și-au permis sa păstreze datele :) cu siguranța vor primi o lovitura judiciara sau economică in curând ca pedeapsa :) și Facebook la fel ca a permis distribuirea și nu s-au conformat :) 

Link to comment
Share on other sites

Testele RT-PCR nu sunt noi si se folosesc de mult timp. Se pot folosi printre altele pentru detectia ARN (Adica ADN cu o singura catena) al virusului Covid-19. https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_transcription_polymerase_chain_reaction

 

Adica fake news. Cum zice cineva, probabil au fost redenumite produsele din cauza crizei de Covid. Adica SEO. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Fact check: World Bank website does not show COVID-19 testing kits were purchased in 2017 and 2018

False. The products and product codes shown in the screenshots of the WITS website have been used since 2017 but not in relation to COVID-19. The product descriptions on the website were updated with COVID-related labels in April 2020. Due to misinterpretation, WITS then reverted the product descriptions around Sept. 7, 2020 to clarify the products predated COVID-19.

 

srs

multi dintre voi sunteti fix ca cei din video.. spalati pe creier :))

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nytro said:

Testele RT-PCR nu sunt noi si se folosesc de mult timp. Se pot folosi printre altele pentru detectia ARN (Adica ADN cu o singura catena) al virusului Covid-19. https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_transcription_polymerase_chain_reaction

 

Adica fake news. Cum zice cineva, probabil au fost redenumite produsele din cauza crizei de Covid. Adica SEO. 

pai cum sa redenumesti documente de transport din 2017 si 2018 cand ele apar asa in arhiva internetului datat din 2017 si 2018 ? realizeaza o cautare mai ampla nu numai ce este scris acolo si ai sa vezi ca documentele sunt datate negru pe alb. De acum imi spui ca ceea ce vad nu este real? mai baiete fii calmsi linistit :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...