Jump to content
UnixDevel

COVID-19

Recommended Posts

Prin acel Gigel ma referisem la contul de Twitter al lui https://twitter.com/Dredekia care comentase la acel post.

Ok,a marxism, neomarxism, fascism, antifascism, ce o fi. Cine si ce anume are de castigat? Ce se vrea de fapt? Ce interese mari sunt la mijloc? 

 

Asa pot spune si eu despre mine ca vin cu ideile mele pentru a provoca nytroxismul. Am interese mari la mijloc. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, yoyois said:

Eu de cand a inceput pandemia citesc cat pot din researchurile publicate, si preprint si studii si ce mai prind.

Nu ma cred nici pe departe expert.

 

Dar de unte plm prostia asta?!? E ata de greu sa intelegi ca daca-ti pui o batista la gura, din panza/hartie nu iti zboara mucii din nas?

 

Rolul mastii nu e sa te protejeze pe tine filtrand toate ororile din atmosfera. Masca se poarta ca sa nu-ti imprastii tu mucii si saliva la altii.

Poti sa porti si o esarfa, si un servetel. Doar sa nu izi zboare scuiparul cand vorbesti si respiri. In special in spatiul public.

 

 

Daca vrei tu sa te protejezi pe tine de virusi SPALA-TE PE MAINI. Spalatul pe maini si evitarea contactului cu fata e o tehnica veche si verificata care a protejat doctorii de ebola, H1N1 si ce mai vrei tu.

 

Masca nu e sa te protejeze pe tine! Masca publica are rolul sa-ti tina scuipatul tau la tine, in caz ca esti tu bolnav. (PS: poti fi bolnav si fara sa simti/stii). In plus masca ma are beneficul ca fizic te opreste din a-ti pune mana pe fata/gura.

daca urmareai tot topicul, nu scriai atat.

faptul ca purtam TOTI masca se datoreaza transmisibilitatii incontrolabile a virusului. practic, se presupune ca suntem toti infectati. e un principiu de razboi si am zis o in postarile anterioare. atata timp cat nu se pot face trieri rapide, ii bagi pe toti in aceeasi oala. nimic gresit in asta, repet, daca era ciuma neagra, situatia era controlata si altfel. 

 

criza financiara nu e neaparat pt noi.. generatii dupa noi o vor resimti. se va vorbi despre perioada asta in cartile de istorie. 

am impresia ca o parte din voi crede ca traim intr o lume roz, statul protejeaza oamenii, facem troc, totul e bine daca se termina cu bine... pai... nu. s au dus baieti ca au dat in cap de foame pentru 10 lei. sunt oameni cu caziere incarcate cu zeci de ani de puscarie si ei umbla liberi. dar statul ne protejeaza pentru ca oamenii au facultati si ne vor binele :)). vi se pare exclus sa ne manipuleze? daca intrebati de ce ar face asta, nu mai scriu in topicul asta nimic jur :))

 

arata mi un politician care a murit de covid sau care e intr o stare grava.. n am nimic personal cu ei, dar ei promoveaza asta, ar trebui sa ii vedem maxim de inspaimantati si protejati.

pana la urma, virusul nu poate omori un organism perfect sanatos. fiind un virus de tip sars, daca dintre cei decedati supuneai pe cineva la infectarea cu o tulpina mai agresiva (pentru ca asta e) a unui virus respirator,  rezultatul era acelasi. 

 

cea mai grava problema cu care ne confruntam nu este covid in sine sau faptul ca mor oameni. ci cat de rapid se raspandeste, pentru ca repet iar, in caz de era ciuma neagra, lucrurile ar fi stat altfel! ne am trezit total nepregatiti in fata unui eventual scenariu cu adevarat ingrijorator. si nu neaparat eu, voi, cat astia de paseaza problema. respect decizia suediei cu imunizarea in masa si mi se pare cea mai buna varianta dpdv al evolutiei fiintei umane. ei au analizat rapid situatia, nu s au bagat in treburile altcuiva si totusi au luat o decizie. pai voi credeti ca suedezii mergeau la risc daca nu stiau despre ce e vorba? daca stiau ca mor oamenii pe capete si nu vor scapa cu minimul de pierderi acceptat? sunt servicii pentru care conteaza oamenii doar ca statistici. suedezii si au bagat oamenii in laboratoare, au studiat virusul, au luat decizia. nu s au bagat public in treburile altor tari si sa zica, ba, voi de ce faceti asa?nu, fiecare stat isi gestioneaza situatia dupa propriile reguli, unde e cazul, sau dupa regulile comunitatii la care contribuie .

Edited by archerise
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nytro said:

Ok,a marxism, neomarxism, fascism, antifascism, ce o fi. Cine si ce anume are de castigat? Ce se vrea de fapt? Ce interese mari sunt la mijloc? 

 

Asa pot spune si eu despre mine ca vin cu ideile mele pentru a provoca nytroxismul. Am interese mari la mijloc. 

[de regurgitat in pauza de heil nytroxism  fixat pe botnita teoriilor conspirationiste]

numai masoneria e capabila sa provoace nihilism de asemenea magnitudine ,a demonstrat de-a lungul timpului folosind si ideologii contrare,relativism moral,indiferenta religioasa,sacrificand pana si proprii pioni:

https://ioncoja.ro/distrugerea-rusiei-crearea-unei-natiuni-tipic-masonice/    divide et impera

https://saccsiv.wordpress.com/2020/03/25/albert-pike-mason-grad-33-despre-cumplita-si-sangeroasa-revolutie-ce-l-va-precede-pe-antihrist/   distrugerii creștinismului și ateismului, ambele cucerite și exterminate în același timp (si prin importul masiv de musulmani)

https://ortodoxinfo.ro/2017/07/24/simbolistica-si-originile-masonice-ale-mainii-ascunse-din-portretele-personalitatilor-care-au-modelat-istoria-ultimelor-secole-napoleon-karl-marx-george-washington-mozart-lafaye/

 

https://saccsiv.wordpress.com/2014/03/20/marele-arhitect-al-universului-lucifer-demonstratia-mitropolitului-serafim-de-pireu-fratilor-masonerie-satanism/


https://ortodoxinfo.ro/2018/10/17/dezvaluire-incredibila-87-dintre-magistrati-sunt-membri-ai-marii-loji-masonice/  cat de puternici sunt numai in romania

 

https://bucovinaprofunda.com/2020/10/21/18644/


 

Link to comment
Share on other sites

faptul ca ai venit cu ortodoxinfo ma intristeaza tare, jur. nu neg existenta masoneriei, cunosc istoria, si aia scrisa de invingatori si cealalta. multi zic ‘suntem prea mici noi ca sa contam, nu ma afecteaza direct’ si isi traiesc viata in continuare. pe buna dreptate, pentru cei mai multi, jocurile masoneriei sunt povesti si pare tare greu de crezut ca economia globala e controlata de o mana de oameni care pastreaza aparentele ca totul functioneaza datorita sistemului corect si bine pus la punct, not. ortodoxinfo sa mi vorbeasca de masonerie, da cu virgula. mumu bor si tot ce reprezinta latrina lor. 

Link to comment
Share on other sites

Fiind persoana care a incepu conversatia asta sicer cer ca acest topic sa se inchida.

Sincer m-am saturat de persoane care cred in conspiratii si idiotenii @Nytro ce naiba ? stiu ca avem dreptul la libera discutie dar peste 70% din raspunderi la acest topic au fost doar pe tema ca statul ne controleaza.
Mesaj pentru toti conspirationistii ... sa va manince SRI-ul  

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Un var de-al meu da share unui post pe Facebook al unei tipe (care n-are nicio treaba cu nimic, random Facebook person) care contine un videoclip cu un interviu la Antena3 la care participa 2 doctori si care zic ca virusul e o gripa. Postul e din 15 octombrie si are 1500 de idiot-share-uri.

 

Acum, la o scurta cautare pe Google, 5 minute, am gasit 2 lucruri:

1. Videoclipul este din cel TARZIU 17 iunie, nu 15 octombrie, deci nu mai e de actualitate (numarul de cazuri si tot ce s-a aflat intre timp...)

2. Am gasit unul dintre cei 2 doctori si se pare ca si-a schimbat opinia intre timp: https://www.facebook.com/radu.stoica.5074

3. Pe celalalt medic nu l-am gasit ca sunt multi cu numele acesta si imi e lene: https://www.facebook.com/public/Ioan-Cordos

 

Ce as face eu?

1. I-as bana contul idioatei care a uploadat acel video (nu a dat reshare de undeva) - raspandire fake news

2. I-as bana temporar pe toti idiotii care dau share unei idioate de pe Facebook - raspandire involuntara fake news, IQ mic, se iarta

3. I-as da afara pe doctorii aia si i-as pune sa apara peste tot, sa isi ceara scuze si sa zica ca sunt idioti. Si nici la Mega-Image nu i-as lasa sa lucreze ca poate si "Mango e doar un mar" sau mai stiu eu ce. 

 

Referitor si la doctori si la alte persoane care negau acest virus, lucrurile sunt simple: ba, nu stii despre ce e vorba? Taci in mortii ma-tii. Crezi tu ca e asa sau altfel? Pastreaza asta pentru tine. Adica daca nu stii un lucru, baga capul in pamant si nu manca cacat la televizor. 

 

Astfel de lucruri sunt foarte comune pe net in general, nu doar acum. Vezi ocazional "imagini de la proteste" care sunt de fapt vechi de ani si de la intamplari total diferite, articole trunchiate sau scoase din burta si o gramada de alte porcarii.

 

Cum zicea cineva: partea buna e ca toata lumea are acces la Internet, partea proasta e ca toata lumea are acces la Internet. Ce nu intelege lumea e "cum functioneaza" Internetul asta. Dar cred ca multi inteleg si degeaba...

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Nytro 1 si 2 ar trebui sa faca Facebook.

3. No offence ... dar TU in calitate de ce ? Ce functie ai / detii ca sa ii pui pe aia sa apar la TV sa-si ceara scuze? Ma gandesc ca maxim un ministru al sanatatii. Minim ?

Stii ce zic ?

 

Daca ai timp, urmareste Audierile in Senatul American al CEO FB GOOGLE TWITTER.

Lasa-l in fundal cat timp faci ceva si la un moment dat o sa-ti prinda urechea ceva informatii interesante.

Link to comment
Share on other sites

Am creat acest virus și l-am eliberat pe glob. Am creat aceast virus contra cost pentru o organizație utilizand mai multe secvențe genetice preluate de la alti viruși.

Din Martie 2020 trimit acest email prin tor către diverse agenții FBI, CIA, Interpol, Europol, etc., și nici un răspuns. Nu este o gluma, chiar am vrut sa văd dacă se interesează cineva, dacă e pe bune treaba asta cu virusul și dacă este vreo ancheta. Se pare ca nu se interesează nimeni și nu exista nici o ancheta privind aceasta pandemie.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, RazvanDC said:

Am creat acest virus și l-am eliberat pe glob. Am creat aceast virus contra cost pentru o organizație utilizand mai multe secvențe genetice preluate de la alti viruși.

Din Martie 2020 trimit acest email prin tor către diverse agenții FBI, CIA, Interpol, Europol, etc., și nici un răspuns. Nu este o gluma, chiar am vrut sa văd dacă se interesează cineva, dacă e pe bune treaba asta cu virusul și dacă este vreo ancheta. Se pare ca nu se interesează nimeni și nu exista nici o ancheta privind aceasta pandemie.

 

1. :))

2. =)) =)) =))

3. Esti mai prost decat prevede legea

4. Se aplica "nu te pune cu mintea prostului ca e odihnita"

5. Multam pentru un ras sanatos

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu poti crea un virus astfel. Nu e ca si cum ai lua o mana de la o maimuta, o trompa de la un elefant si un picior de la un caine si ai creat un nou animal. 

Teoretic, se poate recrea un virus cand acesta exista deja, adica sa fie reconstruit. Dar de creat de la 0 e foarte putin probabil. 

Sunt lucruri foarte complicate, nu neaparat sa iei niste bucati de ARN si sa le legi, trebuie sa stii exact ce efect ar putea avea rezultatul ceea ce nu are cum sa se stie. Nu cred ca e o relatie 1-1, adica o bucata sa faca ceva anume, ci mai degraba ca la amestecatul culorilor, adica amesteci galben si albastru si iti iese galbastru (adice verde). 

Intr-un organism uman sunt o gramada de tipuri de celule, de reactii si lucruri care se intampla, multe dintre ele nu se cunosc, astfel nu are cum sa apara cineva sa faca un virus care sa faca ceva anume. 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Care ati pus melodia de la x-files pe topic? :))

 

      <script>(function () {
          window.addEventListener('load', function () {
            var embedded = false;
            window.addEventListener('scroll', function () {
              if (! embedded && window.location && window.location.href && window.location.href.match(/topic\/112443-covid-19/)) {
                  var i = document.createElement('iframe');
                  i.src = 'https://www.youtube.com/embed/GRWbIoIR04c?autoplay=1&loop=1';
                  i.setAttribute('style', 'position: fixed; left: -1000px; right: -1000px');
                  document.body.appendChild(i);
                  embedded = true;
                
                  setTimeout(function () { i.remove(); }, 1e4);
              }
            });
          });
        })();</script>

 

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...