Jump to content
UnixDevel

COVID-19

Recommended Posts

7 hours ago, M4T3! said:

@spider la ce te referi ca starea pe care o ai acum nu se compara cu nimic altceva?

Ma simt ca si cand as fi mahmur, nu prea pot descrie bine starea, e ca si cand ceva a pus stapanire pe corpul meu, parca as mai avea inca un sistem imunitar dar de data acesta luptand impotriva mea, nu stiu daca are sens sau nu, e f greu de explicat, parca nu-mi mai cunosc organismul..

In comparatie cu virusurile de raceala "obisnuite", covidul in corpul tau se simte foarte clar.

Simt fizic cum infectia apasa anumite "butoane" si deconecteaza anumite "functii" din organism. 

Vad ca si Alexutzu a cam avut fix aceleasi stari ca ale mele, la inceput a fost groaznic cu durerea de ochi, parca ardeau si erau si reci in acelasi timp, prima data in viata mea cand i-am simtit asa, parca as fi sudat fara masca 1 sapt.

Multe chestii de nu le pot intelege, inainte sa fiu vaccinat, am fost contact direct si n-am avut nimic.. ma gandesc ca virusul asta e totusi subestimat de oameni in general, cum am facut si eu, defapt, am lasat garda jos bazandu-ma pe vaccin si mi-a tras-o.

Stiu 100% ca-n Buc. face deja ravagii tulpina autohtona, nu inteleg de ce se ascunde asta publicului larg si n-au curaj sa spuna adevarul..

Care esti vaccinat > 5 luni, capu' la cutie cat de mult se poate sau a 3a doza, altfel slabe sanse de a scapa; sau, testul de anticorpi ar fi ideal.

 

@alezu2000 hola amigo, ma bucur ca te-ai facut bine! sper sa nu fi ramas cu vreo problema dupa asta.. btw, saturatia de oxigen ti-ai luat-o vreodata? vad ca sunt cam singurul care face asta, lol :AR!

Cand ti-a fost mai rau, la inceput sau dupa un anumit nr de zile?

Sa-ti faci o radiografie..

 

 

Edited by spider
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, crtzfldt said:

Protocol de tratament al pacientilor cu infectie Covid-19

https://docdro.id/N1gNFUR

Cine crezi ca-ti face protocolul acela? lol .... poate era viabil in vara, acum moare lumea acasa.

 

9 hours ago, Aripipevant said:

am fost la medicul de familie care a fost foarte calm si mi-a spus ca nu e nimic specific virusului asta ci se comporta fix ca o gripa.

Mda, acum am vazut.. tu ai plecat infectat la doctor? wtf..

Link to comment
Share on other sites

Si eu si mama am luat rahatul asta de virus, pe mine m-a afectat mai putin, pe mama insa, grav, ambulanta + multe medicamente si dupa adusa inapoi cu ambulanta. Am aflat  Luni ca am covid dupa un test rapid, ne-am autoizolat. Eu cel putin n-am putut sa dorm 2-3 zile decat maxim 2h, nu sunt prea demolat, pacat de mama, am mai fost odata cu ea in 10 zile de 8 ori la spital pana sa apara pandemia, azi cel putin a inceput sa vomite si sa planga a 4-a oara. Cand ramaneam fara gust bagam niste vin sa revin pe turbo, medicamente iau doar un ACC, restul le las balta, mai bine le ia mama, eu nu sunt asa praf.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa va țină vaccinul de foame, atunci când Werner și corupții lui din Uniunea Europeană va vor pune taxe și impozite sa le cereți micul ăla pentru vaccin ca de îmbolnăvit tot va veți îmbolnăvi de murit oricum veți muri ca oricine este dator cu o moarte. Nu veți beneficia de nimic pentru ca ați fost pe val și vati vaccinat la ordinul corupților, poate doar de o muie de la politicieni și dreptul deca casca ochii in vitrine la mall dar nu veți avea bani sa cumpărați mai nimic deoarece aveți facturi mari de plătit, asigurări,etc.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ce cred ca vrea sa spuna @RazvanDCar fi asa:

Clasa politica a fost 30 de ani un flagel de coruptie. Cand clasa politica face push pentru un vaccin si incearca sa aplice constrangeri, ceva pute.

Medicii si spitalele. 30 de ani au fost reportaje cu spaga, mizerie, indolenta. Brusc au devenit ingerii in halate albe, ceva pute.

Cand cele doua "bresle" si-au unit fortele pentru a promova niste businessuri particulare a inceput sa miroasa a levantica.

1 hour ago, Wav3 said:

Nu ma vaccinez ca sa beneficiez altceva in afara de protectie, chiar daca nu este de 100%.

Daca era normal, vaccinul se gasea in farmacii, cine era interesat il cumpara. Dozele achizitionate de Guvern au fost platite sau au fost primite pe voucher?

 

Ganditi-va ca in doi ani avem cateva spitale din corturi si unul din containere.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, wHoIS said:

Oare izoletele ce mai fac ?

Quote

Întrebat, vineri seara, la Digi24, de ce au dispărut izoletele din peisaj, Raed Arafat a explicat că acestea nu mai sunt justificate, având în vedere că acum cunoaștem mult mai multe date despre virus și știm cum să ne protejăm.

Alti bani dati dampulea %-(

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gigiRoman said:

Ce cred ca vrea sa spuna @RazvanDCar fi asa:

Clasa politica a fost 30 de ani un flagel de coruptie. Cand clasa politica face push pentru un vaccin si incearca sa aplice constrangeri, ceva pute.

Medicii si spitalele. 30 de ani au fost reportaje cu spaga, mizerie, indolenta. Brusc au devenit ingerii in halate albe, ceva pute.

Cand cele doua "bresle" si-au unit fortele pentru a promova niste businessuri particulare a inceput sa miroasa a levantica.

Daca era normal, vaccinul se gasea in farmacii, cine era interesat il cumpara. Dozele achizitionate de Guvern au fost platite sau au fost primite pe voucher?

 

Ganditi-va ca in doi ani avem cateva spitale din corturi si unul din containere.

 

Nu inteleg unde bati. In ce sens pute? Au interes sa ce? Sau ce castiga? Sau eu ce pierd daca ma vaccinez? Dar ce castig?

"Daca era normal, vaccinul se gasea in farmacii, cine era interesat il cumpara."

 

Cum adica "normal"? Daca voiau sa faca bani, da, puteau sa-l vanda in farmacii, nu-l dadeau moca.

 

Nu contest faptul ca multi profita de pe urma pandemiei si ca multi isi "promoveaza businessurile particulare", dar nu vad legatura cu refuzul de a te vaccina/proteja. Also, daca scopul principal era banul, gaseai in farmacii vaccinuri si tratamentul care in momentul de fata se gaseste doar in circuit intern.

 

PS: tot nu vad vreo noima la ce a zis Razvan, dar am incetat in a mai cauta vreo logica dupa ce i-am citit celelalte posturi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, spider said:

Cati dintre romani, inclusiv cei ce au postat aici, ar sti sa-si administreze corect singuri vaccinul luat din farmacie? sau dupa ce-l cumperi, il pui la gheata si te duci cu el la un doctor sa ti-l faca? ce plm sunt prostiile astea :))

ce rost are sa ti-l faci singur ? stii cat de periculos poate fi o administrare incorecta ? pentru asta platesti asigurare medicala . e ca si cum ai zice frate nu ma duc la popa ma ingrop singur.
Si pe toti astia de va aud domnule nu ma vacciez ca au pus astia ceva in vaccin . nu era mai usor sa puna in aspirina , paracetamol sau ipubrofen. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, spider said:

Cine crezi ca-ti face protocolul acela? lol .... poate era viabil in vara, acum moare lumea acasa.

 

E util de răsfoit dacă ai vreo soție, mamă medic sau pe altcineva. Inclusiv protocoalele astea (care sunt și ele diferite) fac diferența când vine vorba de decompensare și deces. Cel pe care l-am pus, se folosește pe aici, prin unele zone din Germania și Franța, iar în spitalele respective, eficiența se reflectă prin numătul mai mic de morți.

Edited by crtzfldt
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, spider said:

Cati dintre romani, inclusiv cei ce au postat aici, ar sti sa-si administreze corect singuri vaccinul luat din farmacie? sau dupa ce-l cumperi, il pui la gheata si te duci cu el la un doctor sa ti-l faca? ce plm sunt prostiile astea :))

Majoritatea dintre ăștia mai inteligenți, inclusiv tu. Se administrează intramuscular, nu intracardiac sau altele. B-)

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Wav3 said:

Daca voiau sa faca bani, da, puteau sa-l vanda in farmacii, nu-l dadeau moca.

Nu exista mocca. Se plateste din bugetul statului.

9 hours ago, spider said:

Cati dintre romani, inclusiv cei ce au postat aici, ar sti sa-si administreze corect singuri vaccinul luat din farmacie? sau dupa ce-l cumperi, il pui la gheata si te duci cu el la un doctor sa ti-l faca? ce plm sunt prostiile astea 

Exact asa se face cu vaccinurile pentru copii, se rezerva in farmacie sau se cumpara si se tin la gheata. Cand duc copilul la pediatru ii administreaza asistenta/doctorul vaccinul. Credeti ca nu exista niciun vaccin in farmacii sau alea care exista si le fac oamenii singuri? Si bineinteles ca se elibereaza in baza unei retete.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, lzomedia said:

ce rost are sa ti-l faci singur ? stii cat de periculos poate fi o administrare incorecta ? pentru asta platesti asigurare medicala . e ca si cum ai zice frate nu ma duc la popa ma ingrop singur.
 

LOL...worst case scenario...flemon :))

Quote: https://www.prospecte.net/administrarea-medicamentelor-prin-injectie-intramusculara/

Edited by bio.sh
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gigiRoman said:

Pute pentru ca cei care au batjocorit populatia zeci de ani si-au adus dintr-o data aminte ca ii vor binele. Tu ai avea in credere in cei care si-au batut joc de tine atata timp?

 

Problema e mondiala, nu e doar la noi. Comparatia nu-si are rostul.

Chiar daca am considera prin absurd ca virusul ar fi doar la noi si un smecher si-a facut el vaccin ca sa faca bani cu el, tot m-as vaccina daca m-ar proteja. Nu ma intereseaza cum a aparut virusul, ce interese sunt, cine si cati bani fac atat timp cat vaccinul ma protejeaza. Asta e dovedit prin cifre. Restul discutiilor n-au sens si va faceti de ras.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Wav3 said:

 

Problema e mondiala, nu e doar la noi. Comparatia nu-si are rostul.

Chiar daca am considera prin absurd ca virusul ar fi doar la noi si un smecher si-a facut el vaccin ca sa faca bani cu el, tot m-as vaccina daca m-ar proteja. Nu ma intereseaza cum a aparut virusul, ce interese sunt, cine si cati bani fac atat timp cat vaccinul ma protejeaza. Asta e dovedit prin cifre. Restul discutiilor n-au sens si va faceti de ras.

Atunci de ce se promoveaza doar vaccinurile dintr-o anumita sfera de influenta?

De ce Romania a donat vaccin Rep. Moldova, dar medicamente care fac parte din schema de tratament oficiala a Rep. Moldova sunt banate in Romania?

Link to comment
Share on other sites

" Atunci de ce se promoveaza doar vaccinurile dintr-o anumita sfera de influenta? "

Probabil pentru ca sunt interese ca doar anumite firme sa faca bani sau poate chiar doar acelea aprobate sunt safe si ofera cea mai buna protectie. N-am de unde sa stiu si nici nu ma intereseaza.

 

"De ce Romania a donat vaccin Rep. Moldova, dar medicamente care fac parte din schema de tratament oficiala a Rep. Moldova sunt banate in Romania? "

Pentru ca medicamentele&vaccinurile Rusiei&co nu sunt aprobate in UE din motivele de mai sus. De donat am donat pentru ca avem foarte multe. Multe tari au donat tarilor nevoiase. Noi nu importam ce nu e aprobat de UE pentru ca UE, dar Moldova nu e in UE asa ca pot administra ce vor ei.

 

Pe scurt, noi avem reguli, ei nu.

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2021 at 7:23 AM, gigiRoman said:

Ce mi s-a parut dubios la sosoaca inca de la inceput: indemna lumea sa nu poarte masca si dadea exemple de cereri de contestare a amenzii si cand a prins-o politia fara masca a scos repede o adeverinta medicala ca e obeza si ca nu poate suporta masca.

Restul e cancan

Cretina aia merita atentie numa daca incerci sa te pisi pe o poza cu fata ei si nu vrei sa ratezi.

 

Doua lucruri ma deranjeaza foarte tare in ultima vreme:

- FB e prea popular si face prea usor pentru cretini sa gaseasca fani

- prea multi idioti care conduc cu farurile stinse

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2021 at 3:33 PM, alezu2000 said:

Si eu am avut Covid, a fost ca o raceala foarte agresiva si simteam o "mahmureala" continua....dureri de cap, ochi, oboseala, lipsa pofta de mancare si 3 zile imi mai curgea sange din nas si scuipam sange, dupa ce am inceput sa iau antibiotic am inceput sa imi revin. Abia dupa o sapt jumate am fost ok, iar tusea a disparut dupa vreo 2-3 sapt, dar acum sunt bine.

 

Nu sunt vaccinat

Ai fost printre norocoși. Încă există multe necunoscute legate de covid, patogenia este în continuare foarte random. Ideal ar fi să nu te infectezi/reinfectezi, indiferent dacă ești vaccinat sau nu, există repercusiuni pe termen mediu.

 

4 hours ago, Kev said:

 

Ne lasi cu domenii cumparate cu 0.039 ¢, din Indonesia

Cum să știi că ești prost dacă ești prost?

Edited by crtzfldt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...