Jump to content
Aalexutu

Adaptoare wireless bune pt Kali Linux in 2020??

Recommended Posts

Buna! De ceva timp caut adaptoare pt Kali Linux (cea mai noua versiune, 2020) pt wireless pentesting. Sa pot sa dau enable la monitor mode, packet sniffing tot ce ar trebui sa faca un adaptor decent in zilele noastre. (nu am pretentie si la 5G neaparat). Stiu de celebrele adaptoare de la Alfa Networking doar ca in romania nu gasesti spre exemplu un  Alfa AWUS036NHA ,sau cam orice de la ei. 

Am cumparat un tp-link tl-wn722n insa am aflat in cele din urma ca nu este V1 (nu s-a specificat nicaieri pe site-ul de unde l-am luat, primind un v3) asa ca urmeaza sa il returnez. Doresc sa evit sa comand de afara in perioada aceasta deci as dori niste adaptoare decente (mai de incepatori spre average useri) care sa nu coste mai mult de 150-170 (poate pana la 200 lei insa la asta ma mai gandesc. Puteti lasa recomandari pana in 200 , conteaza sa fie din romania). Pot achizitiona si un 2nd hand daca e neaparat insa as risca sa primesc un Alfa fake din cate am vazut.

 

Multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea de pe olx sunt fakeuri din cate vad (nu au adresa mac buna, nu au sticker alpha, si cd-urile cu driveuri au poze pe ele care apar la adaptoarele fake alpha). Pretul meu a fost de 150-200 deci un Alfa AWUS036NH mi-arr trebui insa pe olx am cerut poze cu spatele cutiei si par fake

Edited by Aalexutu
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, BiosHell said:

ai cumparat sa zici ca sunt fake?

https://www.olx.ro/oferta/alfa-luxury-awus036h-usb-wifi-adapter-150mbps-rt3070l-8dbi-2dbi-ID8UP1T.html#8a41675682

 

eu am luat 3 antene de la tipul asta si merg toate super ok , vorbiti aiurea doar sa va aflati in treaba.

daca n-ai nimic bun de spus...mai bine taci !

Si eu am luat de la tipul asta, alt model si este fake. Are stickere tot ce trebuie dar nu are nici o stanta pe PCB si mac nu e ok. Totusi nu inteleg de ce v-ar deranja sa fie fake adica tot RT3070 e chipsetul, eu l-am pastrat pe al meu, i-am mai cumparat o antena si e ok.

Link to comment
Share on other sites

Fake , nofake...important e chipsetul. RT3070 e clasic si e bun. Stie monitor mode, are drivere bune in linux (kali, sa zicem , dar si in wifislax).

Sunt de acord ca o cafea se bea din ceasca de portelan si nu din pahar de plasic... dar, pana la urma , scopul e un handshake bun , sau o aplicatie 

shmechera , sa pacalesti clientul.

Pana in 200 de lei gasesti un adaptor acceptabil. Chipsetul e important !

Most Popular Kali Linux Pen Testing Wireless Chipsets.
Atheros AR9271
Ralink RT3070
Ralink RT3572
Ralink RT5572
Realtek RTL8812AU
Ralink RT5370N

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...