Jump to content
aelius

Afaceri cu romani

Recommended Posts

Topicul asta are legatura mai putina cu IT-ul, este de fapt o experienta avuta cu o individa din romania (e scris intentionat cu litere mici). Poate va ajuta in viitoarele voastre colaborari sau cand va ganditi sa faceti afaceri cu romani, in special aia uscati de foame.

 

Presa, deontologia si afacerile din tara lui Papura Voda.

 

In perioada august 2019 - aprilie 2020 am scris o serie de articole intr-un site de stiri. Majoritatea din ele, au fost articole lungi, bine documentate si scrise intr-o maniera profesionala.

 

Cand am incheiat colaborarea, proprietarul site-ului a sters efectiv utilizatorul sub care am publicat materialele si le-a atribuit pe un nume generic de autor.

Oare cat de mare e nivelul de retard incat sa-ti atribui munca altora si sa te doara in fund de tot? Probabil asa si-a facut si lucrarea de licenta, furand de la altii.

 

Si asta nu e tot.

 

In august 2019, am fost contactat de acelasi proprietar de site, sau sa-i spunem de domeniu, pentru ca avea un site facut care efectiv nu mergea. A stat online mai mult de un an, in care nu a castigat mai mult de 300 de euro adunati.

 

Mi-a propus un parteneriat in care sa fie 50/50, eu sa ma ocup de tot ce inseamna parte tehnica, de la constructie site, elemente grafice, seo pana la hosting, iar el sa se ocupe de articole.

 

Site-ul vechi a ajuns sters, am luat totul de la capat si in timp foarte scurt, am facut complet un site functional si bine pus la punct.

In scurt timp au fost aduse doua persoane care sa scrie continut, apoi inca una ... si inca una. Traficul a crescut rapid, la fel si veniturile obtinute din publicitate.

 

Din banii castigati din publicitate, erau platiti oamenii care scriau materialele pe site, iar restul, erau impartiti in mod egal, iar eu din partea mea suportam cheltuielile de infrastructura.

 

In urma cu o saptamana (la inceputul lunii), a inceput sa vorbeasca pe un ton nu tocmai potrivit pentru un om care se crede intelectual, superior si foloseste semnaturi pompoase cand comunica pe email. Ne-am certat, sau mai bine spus s-a certat singur. Am sunat sa vorbesc si zbiera la telefon in timp ce eu vorbeam usor, dupa care i-am inchis telefonul in nas, neputand avea un dialog civilizat.

 

Au urmat un schimb de email-uri cu diverse tehnici tiganesti prin care mi se reprosa ca am instalat un wordpress amarat si de fapt nu am facut nimic pentru site, ca tot succesul i se datoreaza.


Mi-a spus ca vrea sa isi ia site-ul (toata platforma) si sa-l mute in alta parte, ca nu mai e de acord sa fim parteneri.

Nedorind sa ma cert, i-am oferit acces total la platforma, dupa care a luat legatura cu oarece gigei low cost pentru intretinerea site-ului si pentru hosting, apoi au venit alte replici dure pe email. Replici care sunau cam asa:

 

- Sa ofer ajutor gigeilor low cost, ca nu se descurca
- Sa las orgoliile, ca sigur am facut ceva prin site si de asta nu reusesc gigeii sa-i puna online cateva module
- Ca stie el cu ce ma ocup de fapt si ca pot avea probleme (lol)
- Ca nu stiu sa configurez servere (desi fac asta de mai bine de 20 de ani). Oare unde erau impiedicatii astia cand luam distributiile de linux de la universitatea tehnica din Finlanda si le puneam pe ftp-ul public de la roedu network, sa ajut comunitatile sa se dezvolte, sa contribuim la un internet mai bun si sa avem acces la informatie.

 

Asa e cand te incurci cu tot felul de ratati, fara bun simt, care toata viata lor nu au realizat ceva, in afara de certuri si scandaluri ieftine cu diverse persoane.

 

Sfat: cand vedeti in strada un rahat, sub nicio forma nu va opriti sa calcati pe el, sau sa-l luati la palme. Intr-un final se va usca si il va matura ploaia.

Fruntea sus si mergem mai departe.

 

Daca aveti curiozitatea despre cine vorbesc: O cheama Anca Andrei iar site-ul este voxbiz.ro.

  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Sad 5
  • Upvote 10
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, spider said:

 

Pentru cultura mea din generala.. :D saracia aia de site, face 20.000 euro / luna ?!  c'mon... :|

in imagine, doar mgid.

Mai e adsense + adnow.

 

Nu stiu daca mai face, neavand cine sa se ocupe de seo si cu TTFB de peste ~1.3 sec

Screenshot 2020-04-27 at 23.09.01.png

Screenshot 2020-04-27 at 23.10.59.png

  • Confused 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@aelius dar care e profitul? ca ala conteaza ... ca daca plateste traficul, om pt it, 4-5 postaci, poate ramane cu 1k ... iar cand i merge in cap 2 luni, trebuie sa pluseze din buzunar sa plateasca in continuare sa aiba continut si trafic.

 

De curios, traficul de unde i vine livrat?  poti da PM daca nu.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, aelius said:

 

20-30k lunar. (dar e trafic livrat din alta parte)

Pana sa dau scroll la cashout, in capul meu era ‘wtf da o n plm nu are cum’, desi stiu ca nu ai de ce sa minti, pur si simplu nu as vedea prastia aia de site sa produca atat. Dar, na.. cerere si oferta. 

Imi pare rau pentru ce ti s a intamplat, dar e bine ca te ai lecuit de lucrul cu romanasi.. si mai bine ca ti ai pastrat diplomatia si te ai comportat civilizat, baietelul ala, anca andrei, nu realizeaza ca putea da de cineva care nu ar fi avut aceeasi diplomatie.

Intreb si eu acum, pt ca na.. sumele sunt fabuloase, despre ce nr de vizitatori vorbim? 

 

Link to comment
Share on other sites

Sunt epuizat, imi este lene sa-l instalez

 

 

Quote

Your WordPress website is potentially vulnerable to attack!

 

Plugins

onesignal	
lazy-load-optimizer	latest release (1.4.6)
https://processby.com/lazy-load-wordpress/
td-composer	
td-cloud-library	
elasticpress	latest release (3.4.1)

 

Edited by Kev
Status: Pending
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Cum ma sa te cheme Anca? :)) 

 



- Sa ofer ajutor gigeilor low cost, ca nu se descurca

Nasputz, aia e tata, da din coate, fii baiat.



- Sa las orgoliile, ca sigur am facut ceva prin site si de asta nu reusesc gigeii sa-i puna online cateva modul

- Ca stie el cu ce ma ocup de fapt si ca pot avea probleme (lol)

Sigur sigur? Ba esti nebun? :)) Asta e neam cu Vlad Grigorescu.


- Ca nu stiu sa configurez servere (desi fac asta de mai bine de 20 de ani). Oare unde erau impiedicatii astia cand luam distributiile de linux de la universitatea tehnica din Finlanda si le puneam pe ftp-ul public de la roedu network, sa ajut comunitatile sa se dezvolte, sa contribuim la un internet mai bun si sa avem acces la informatie.

Pai ia si lipeste-i vreo 2 configuratii .. de alea mai remote asa.. :)) Zic si eu .. 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca purtai in semnatura un link catre capital, m-am gandit ca esti doar cu hosting-ul si nimic mai mult. Nu esti nici prima si nici ultima persoana care pateste asta, si din nefericire nu este un caz izolat cu aceasta publicatie. Majortiatea din RO sunt conduse de "intelectuali" (a se citi fosile comuniste) dupa principii comuniste - ei sunt Dumnezeu pe pamant. Sub acesti "intelectuali" sunt doar marionete slab pregatite ca altfel nu ar mai raspunde la apel. Cand apare unul mai descuiat la minte este  imediat limitat  sau expediat. Si uite asa presa a ajuns o cocina de porci fomisti gata sa se manance intre ei.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mariuss615 said:

Am vazut ca purtai in semnatura un link catre capital, m-am gandit ca esti doar cu hosting-ul si nimic mai mult. Nu esti nici prima si nici ultima persoana care pateste asta, si din nefericire nu este un caz izolat cu aceasta publicatie. Majortiatea din RO sunt conduse de "intelectuali" (a se citi fosile comuniste) dupa principii comuniste - ei sunt Dumnezeu pe pamant. Sub acesti "intelectuali" sunt doar marionete slab pregatite ca altfel nu ar mai raspunde la apel. Cand apare unul mai descuiat la minte este  imediat limitat  sau expediat. Si uite asa presa a ajuns o cocina de porci fomisti gata sa se manance intre ei.

 

Nu are treaba Capital. Ei sunt clienti si cam atat. Singura legatura e ca ea a fost redactor sef acolo.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vatman32 said:

Cum ma sa te cheme Anca? :)) 

Chiar daca ar fi fost barbat, in Ardeal numele romanesti au fost maghiarizate. Vezi fostul fotbalist cfr cluj Adrian Anca.

Sursa:https://www.google.com/amp/s/adevarul.ro/locale/alba-iulia/cum-fost-maghiarizate-numele-romanilor-ardeal-sfarsitul-anilor-1800-avram-iancu-devenit--iank-abraham-1_53db32e20d133766a8eab98f/index.amphtml

Citat:

"Documentele de arhivă cercetate de profesorul Ilie Furduiu pentru studiul „Momente din lupta românilor împotriva maghiarizării înainte de 1918“ , ne ajută să aflăm cum au fost maghiarizate numele românilor din Ardeal. În prezent întâlnim atât numele românesc cât şi cel maghiarizat:

Ancău – Anca, Ardeleanu – Ardelean, Albu – Alb, Abrudeanu – Abrudean, Aiudeanu – Aiudean, Aronu – Aron, Adamoviciu – Adamovici, Baicu – Baic, Balosu – Balos, Barbu – Barb, Beldeanu – Beldean, Beleiu – Belei, Berindeiu – Berindei, Bârluţiu – Bârluţ, Bârzu – Bârz, Boariu – Boar, Bolunduţiu – Bolunduţ ..."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2020 at 8:10 PM, aelius said:

Topicul asta are legatura mai putina cu IT-ul,

 

In perioada august 2019 - aprilie 2020 am scris o serie de articole intr-un site de stiri. Majoritatea din ele, au fost articole lungi, bine documentate si scrise intr-o maniera profesionala.

 

Daca aveti curiozitatea despre cine vorbesc: O cheama Anca Andrei iar site-ul este voxbiz.ro.

Scuze ca reinvii un topic din Aprilie..
Toata lumea te cunoaste Aelius, si cine afirma ca nu stii sa configurezi servere are probleme psihice grave de tot.
Imi pare rau ca ai muncit atat..si ai fost tradat.
Exista o Karma in Univers si fata va face plata pt ce a facut.
cum este vorba..

""Fie roata cat de patrata tot se va intoarce odata ""

Capu sus,si fa ce stii tu mai bine sa faci !!
Te salut cu Respect !

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dany_love said:

Scuze ca reinvii un topic din Aprilie..
Toata lumea te cunoaste Aelius, si cine afirma ca nu stii sa configurezi servere are probleme psihice grave de tot.
Imi pare rau ca ai muncit atat..si ai fost tradat.
Exista o Karma in Univers si fata va face plata pt ce a facut.
cum este vorba..

""Fie roata cat de patrata tot se va intoarce odata ""

Capu sus,si fa ce stii tu mai bine sa faci !!
Te salut cu Respect !

Merci pentru gandurile bune, man

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...