Jump to content
Pestilence

Fake News Romania - Raportare Stiri False

Recommended Posts

În acest topic se vor posta următoarele:

- linkuri către sursele materialelor de tip audio, video, text,  imagini, care fac propagandă, promovează știri false, mai exact cele care au scopul vădit de a manipula publicul din România

- linkuri către pagini sau conturi de Facebook românești care se ocupă doar cu propagandă mincinoasă

- linkuri către canale de Youtube românești care se ocupă doar cu propagandă mincinoasă

- daca puteți oferiți și o explicație scurtă sau detaliată a elementelor false pe care le-ați observat la informațiile respective.

Ne vom rezuma strict la propaganda și știrile false care apar în România pentru publicul român.

Ce se va întâmpla cu aceste materiale?

- unele materiale vor avea propriul lor topic separat de celelalte.

- toate aceste informații le putem analiza împreună aici sau în topicul care va fi dedicat resectivului material.

- va exista un Call to Action la care puteți participa folosind funcția de raportare a platformelor pe care se propagă aceste dezinformări

- vom găsi împreună și alte metode legale prin care putem face aceste materiale să dispară și autorii lor să aibă mari bătăi de cap

- participă cine vrea, când vrea și cum dorește

Includem următoarele surse:

- conturi de facebook (doar România)

- canale de youtube (doar România)

- articole din presa online (doar România)

- articole de pe diverse site-uri din România

- mesaje trimise in masă pe Whatsapp sau FB Messenger

- site-uri românești care scriu doar articole de propagandă sau conspirații

Vă aștept cu materiale cât mai multe!

Edited by Pestilence
  • Upvote 3

Hai sa lenevim si inhibita si mai mult capacitatea oamenilor de filtrare a informatiei.

Unii se mai mira de ce ajung uneori puleti ca Zuckerberg sa aibe mai multa putere si influenta decat continente intregi.

Pentru virusache/phishing/cacat exista CERT-RO, dam un pont daca vrei, share/laic/subscribe la canal, ii  popularizem ca de, sunt "oficiali".

Nu pun la indoiala ca intentia ta e foarte buna plasata, dar in opinia mea modu de abordare a situatiei e prea previzibil.

Sunt putin surprins, sentimentul de a "proteja" (un fel de helicopter-parenting, numai ca vorbim de intreaga sfera online) populatia e cam natural,mai ales pentru cei cu vechime pe internet.

De ce nu angajare la facebook/twitter?Asta e munca de indian, platita, ca sa stergi fake news cand iti raporteaza unu.Sunt companii care se ocupa cu asa ceva si au contracte cu FB/Twitter pentru "fact-checking" and shit, si foarte bine platite as spune.

Mai nou si UE are un portal oficial  pentru asa ceva.O sa dam copy-paste la link-urile din portalu ala aici ca sa ne fie mai usor la "indrumarea populatiei"? Nu cred ca o sa faca multa lume munca de sobolan pro bono, mai ales cand a decide ce e "adevarat sau nu" e un slippery slope.

MSM,guverne,companii(Americane,romanesti,britanice,rusesti,etc.) mint (prin omisiune, de ex.) zi de zi fara sa-ti dai seama, iar ei se bazeaza pe faptu ca persoana de rand nu are resursele/timpu necesar sa faca research pe subiectul respectiv.Foarte analog celor care incearca sa creeze panica/sa faca bani prin teoria lu peste prajit despre apocalipsa/nibiru/planet X de pe YT.

In spatiul stiintei de ex se intampla foarte des fenomenul prin care multe site-uri/ziare(nume mari: quantamagazine,scientificamerican) discrediteaza oamenii de stiinta pentru ca autorii, atrasi de profit si motivati de click-bait, traduc prost hartii, unele care nici macar nu sunt peer-reviewed, ei neavand intentii rauvoitoare.

E foarte adevarat ca e multa propaganda americana, ruseasca, si mai nou si chineza in romania.Dar ca sa rezolvi problema indemni populatia sa nu mai foloseasca/consume informatie prin aceste canale flawed, nu sa "filtrezi" tu postacii.

Sa nu mai vorbim ca FB are ca prioritate profitul prin ecosistemul de fake news creat, nu adevarul.

De ce sa nu se lase populatia de social media/siteurile tabloide de "stiri", sa citeasca un Orwell/Alan Moore,iar apoi sa judece ei in mod individual "ce e adevarat"(asta daca este rabdare sa se informeze, desigur)? Sau o campanie grassroots de educare/indrumare la cultura?Cati romani stiu logica de baza sau cum se aplica metoda stiintifica?O sa se simta mult mai bine, o sa le ramana ceva in cap, si populatia nu va mai fii atat de sterilizata si nepregatita pentru "era informatiei".

Btw, pe multe platforme "mob-reporting" e interzis pentru motive obvious.De asemenea, chestii de genu "presiuni in mod legal" nu exista in 90% din cazuri.Va merge foarte bine impotriva platformelor care mint in mod blatant tip sputnik/etc.Tot ce e yt/twitter/facebook e situat pe US.Daca vrei sa dai jos ceva ce e la limita/pare "fake-news" dar nu esti tu informat, cel probabil ca va fi dat jos automat , dar materialu va fi reinstaurat pe urma unui appeal de catre uploader, iar timpul va fi pierdut, caci numai in Europa exista iluzii de genu "dam jos ca e fals, fiindca scrie pe wikipedia"(In mod ironic cea mai mare batalie pentru "adevar" e intre guverne care editeaza pagini wikipedia).

In ciuda aparentelor, chiar nu am nimic impotriva initiativei, ba chiar mai mult o sa ajut, dar nu vreau sa se ajunga la un echo chamber redditv2.Initiativa ar fii buna pe partea de protejare a spatiului cibernetic romanesc de catre shili/atacuri straine, nu sa inceapa lumea sa dea report la umor negru/cancan/alte chestii tip TNR.Nu pentru ca sunt fan acelor tip de site-uri, ci pentru ca nu pot invinovatii persoanele care fac venit de pe urma prostimii.

• Like 1
  • Thanks 1

5 hours ago, SilenTx0 said:

Un canal de Youtube cu 36k subscriberi si 3,733,690 views aparut acum o luna: https://www.youtube.com/user/alexanderproducti100/videos

Are videoclipuri despre vaccin anti COVID19 cu nanoboti, conspiratii cu 5G, oculta mondiala, sfarsitul lumii si altele.

+ tot ce se gaseste pe yt la cautarea ‘claudia mesea paraschivescu’ , o reporterita ci cariera ratata in televiziune, care a inceput sa distribuie informatii si teorii ale conspiratiei pe yt, unde tot prostul de rand pune botul si transforma un kkt in adevar. 

Are si un canal ‘teorii incredibile oficial’. 

• Like 1

45 minutes ago, archerise said:

unde tot prostul de rand pune botul si transforma un kkt in adevar.

Salut,

Nu luati problema de unde trebuie. Statul a crezut ca daca pulimea e dobitoaca va fi mai usor de controlat. Insa, au aparut agaricii cu "stiri false" care, ghici ce?, au inceput sa le serveasca lucruri la care sa puna botul prostimea...

Si acum statul zice:"vai, coae, pai prostii mei sunt si prostii altora?!? Wtf. Tre sa puna botul doar la ce vrem noi. SÎc!"

Si vai, acum brusc, trebuie sa catalogam site-uri ca fake news aka sa facem o mini cenzura.

Intr-un stat cu oameni educati nu trebuia sa se implementeze astfel de masuri (cenzura).

Numai educatia ne scoate din acest cerc vicios.

• Like 1
  • Upvote 2

Nu e foarte greu de inteles de ce multe astfel de stiri ajung foarte populare: oamenii sunt prosti. Foarte prosti. Put de prosti. Luati un exemplu, o stire postata pe Facebook... Citit comentariile. O sa va luati la palme.

De asemenea nu e greu sa intelegem de ce de cele mai multe ori persoane in varsta cred orice mizerie citesc din orice sursa: au trait in comunism, cu o singura sursa de informare - Statul. Nu primeau alte informatii deci luau de bun orice primeau. Ei nu stiu sa filtreze deloc informatiile.

Pe de-o parte ar trebui sa ne doar in pula de acesti oameni, au "dreptul" sa creada ce vor. Insa asta ne afecteaza si pe noi... Aceste persoane au drept de vot. Aceste persoane dau foc turnurilor 5G. Aceste persoane isi omoara copii crezand ca vaccinurile fac rau.

Si intr-un final, haide sa nu ne credem nici noi prea destepti ca intr-adevar, nu avem cum sa le stim pe toate si nu asta e problema ci faptul ca nu avem timp si chef sa ne informam. Uitati o alta initiativa care imi place mult si mi se pare foarte utila: https://www.facebook.com/factual.ro insa e limitata la domeniul declaratiilor. Mai exista si https://factcheck.afp.com/ dar nu urmaresc in mod activ si acopera lucruri internationale foarte putin relevante pentru viata noastra de zi cu zi.

Asadar eu incurajez aceasta idee, e o initiativa civica care sper ca va intarzia Idiocracy-ul (e.g. film) cu cel putin cativa ani. 

• Upvote 2

55 minutes ago, Nytro said:

De asemenea nu e greu sa intelegem de ce de cele mai multe ori persoane in varsta cred orice mizerie citesc din orice sursa: au trait in comunism, cu o singura sursa de informare - Statul. Nu primeau alte informatii deci luau de bun orice primeau. Ei nu stiu sa filtreze deloc informatiile.

Iteratia: n-1

Nytro, cred ca asa gandeau si aia din comunism despre cei dinainte. Probabil ziceau asa:"au trait in iobagie, singura sursa de informare - Biserica. Nu primeau alte informatii deci luau de bun orice primeau".

Iar apoi dadeau fuga la securitate crezand ca daca toarna pe amaratii aia vor indrepta lucrurile. Dar, vezi tu, vremea a trecut si s-a dovedit ca a fost o idee proasta.

Iteratia: n+1

Asa vor gandi si cei din 2048 despre cei din 2020. Probabil vor zice asa:"au trait intr-o bula, singura sursa de informare - fake newsurile. Nu primeau alte informatii deci luau de bun orice primeau."

Apoi dadeau fuga la serviciile de banat fakenewsuri crezand ca daca ii toarna pe amaratii aia vor indrepta lucrurile. Dar, vezi tu, timpul le va rezolva pe toate?!? Oare?!?

Cine nu cunoaste istoria e condamnat sa o repete, nu-i asa?

P.S.: imi amintesc o poveste a bunicului, cand l-au chemat tovarasii la partid spunand: tovarase, ne-ai face un mare ajutor daca ne-ai informa despre activitatile vecinilor, prietenilor, cunoscutilor 😜

Mare grija!

• Thanks 1

8 hours ago, SilenTx0 said:

Un canal de Youtube cu 36k subscriberi si 3,733,690 views aparut acum o luna: https://www.youtube.com/user/alexanderproducti100/videos

Are videoclipuri despre vaccin anti COVID19 cu nanoboti, conspiratii cu 5G, oculta mondiala, sfarsitul lumii si altele.

Din ce tin minte, YouTube nu accepta video-uri cu conspiratii despre COVID-19.

Eu il urmaresc doar pe Malin Bot pe facebook cat si youtube. Pe alte stiri nu am intrat niciodata, nu imi pierd timpul citind toate mizeriile. Asa stiu ca la omul asta in fiecare zi la ora cutarescu primesc toata situatia pe 24h despre covid, despre politica, una alta si atat. Cam astea sunt informatiile de care ai nevoie, de alte mizerii de informatii nu ai nevoie, cum ar fi minciunile din televiziune sau tot felul de prosti ca Vulpita si Viorel daca asa ii cheama.

EDIT: @AndrusKanu pe acel canal am gasit un video cu Broadheader, un youtuber pe care il urmaresc de mai mult timp. Am luat link-ul, i-am dat mesaj pe instagram, si vad ca astazi video nu mai exista pe youtube. Dar din pacate a ramas canalul :))

Edited by promoseo
  • Haha 1

Divide et impera: doua tabere total contrare care sa adere la doctrine diametral opuse care sunt platite de aceeasi sursa sa se certe toata ziua si pe care lumea le-ar asculta fara sa cracneasca. Deoarece samanta scandalului este intotdeauna mai interesanta pentru plebei.

Paine si circ, a fost confirmata cam la toate marile imperii din istorie.

@promoseo Daca Malin Bot era vreun Assange sau Snowden nu era lasat sa balmajeasca.

Referitor la youtube sau alte siteuri de genul, primisem la un moment dat un documentar despre ww2, era hostat pe liveleak, cand am dat click a zis ca nu mai exista deoarece nu respecta politica siteului. Insa in pagina erau doua reclame: una la cazino, alta la curve.

• Thanks 1
  • Upvote 2

@gigiRoman imi plac opiniile tale si se vede ca esti un om citit. 

Numai educatia ne scoate din acest cerc vicios.’ 

Asteptam sa crape toti needucatii ca sa simtim ca se schimba ceva? E clar ca samanta nu moare. 

Propui sa acceptam existenta prostilor si sa ne impacam cu gandul? Eu am membri de familie care nu au reusit sa se adapteze la societatea moderna, la tehnologie, si intradevar, prima sursa de informare, in 99% din cazuri este si singura. Este trist sa observ asa ceva in contextul in care transmit aceleasi informatii de kkt si altora sub pretextul ca acela e adevarul. 

Edited by archerise

@archerise ai putea incepe sa lucrezi la treburile astea din familie sau din comunitatea din care faci parte. Daca membrii familiei sunt in razboi clar e o problema. Cred ca puterea exemplului poate fi relevanta aici. Desi toti asteapta salvator, supererou, profet, consider ca e mai important ca fiecare sa actioneze cate putin si sa nu treaca o zi fara sa faca o fapta buna. Drumul in a-i convinge pe ai tai e greu si anevoios, dar lucrurile grele produc cele mai mari satisfactii.

Cum puterea lantului sta in cea mai slaba za a sa, trebuie sa gandim constructiv cum le putem da o mana de ajutor "needucatilor" si sa nu ii mai incadram intr-o mare masa abrutizata. Cel mai bine ar trebui sa privim pe cei needucati ca fiind parte din familia extinsa. Astfel nu ai mai avea sentimente radicale (stii bine cum s-a sfarsit cu Hitler).

• Like 2
  • Upvote 1

Credeti ca in luna mai va fi mai usor? In luna mai vin extraterestrii peste noi!

Acest video a fost filmat de catre NASA si se vede clar cum OZN-urile se aliniaza pentru invatie: 

Daca priviti cu atentie veti vedea ca unul dintre OZN-uri va ataca Romania. Nu ii merge un stop, are volanul pe dreapta si numar de Bulgaria. Asta doar ca sa fie nedetectabil!

Bine, exemplul de mai sus este in pamflet insa daca va ganditi putin veti gasi multe teorii conspirationale care pot fi inventate dintr-un astfel de filmulet care este si real.

Ideea este ca totul pleaca de la lipsa de educatie. De la oameni care nu inteleg stiinta si sunt usor de influentat sa creada orice. Sunt de parere ca astfel de lucruri se pot rezolva prin educatie, facuta pe intelesul "tuturor".

Experiment: intrebati o persoana despre centralele nucleare, despre cum functioneaza, fizica nucleara sau mai stiu eu ce. 

Asteptari: De unde pula mea sa stiu? => Raspunsul corect, e normal sa nu cunosti totul si trebuie sa accepti asta

Realitate: A, pai pula mea frate, nu poti intelege tu. E cu atomi dinaia care nucleaza intre ei, care face lumina. => Problema e ca oamenii isi dau mult cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosc, cumva nu au sange sa recunoasca ca nu cunosc anumite lucruri. Probabil se explica in mod psihologic asta, nu am idee de ce, dar asta e realitatea.

• Haha 1

1 hour ago, Nytro said:

Experiment: intrebati o persoana despre centralele nucleare, despre cum functioneaza, fizica nucleara sau mai stiu eu ce. 

Asteptari: De unde pula mea sa stiu? => Raspunsul corect, e normal sa nu cunosti totul si trebuie sa accepti asta

Realitate: A, pai pula mea frate, nu poti intelege tu. E cu atomi dinaia care nucleaza intre ei, care face lumina. => Problema e ca oamenii isi dau mult cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosc, cumva nu au sange sa recunoasca ca nu cunosc anumite lucruri. Probabil se explica in mod psihologic asta, nu am idee de ce, dar asta e realitatea.

Parkinson's law of triviality is C. Northcote Parkinson's 1957 argument that members of an organization give disproportionate weight to trivial issues.[1] Parkinson provides the example of a fictional committee whose job was to approve the plans for a nuclear power plant spending the majority of its time on discussions about relatively minor but easy-to-grasp issues, such as what materials to use for the staff bike shed, while neglecting the proposed design of the plant itself, which is far more important and a far more difficult and complex task.

Sursa: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Law_of_triviality

Cu parerea despre domenii pe care nu le stapanesc nu isi dau doar "needucatii".

• Like 1
  • Upvote 1

Imi poate explica si mie cineva cum fac Gigeii Einstein legatura intre Bill Gates si coronavirus? Chiar nu am inteles niciodata. 

• Upvote 1

8 minutes ago, Nytro said:

Imi poate explica si mie cineva cum fac Gigeii Einstein legatura intre Bill Gates si coronavirus? Chiar nu am inteles niciodata. 

Nu te complica sa intelegi, "ne depaseste" :) :) dar iti multumesc daca dai un report la acel video cretin...inainte sa devina viral printre adeptii lui Bivolaru

Edited by ardu2222
  • Upvote 1

Dana Budeanu alimenteaza pe YT si conturile ei de la social media curentul asta anti-lockdown -- https://www.youtube.com/watch?v=qy8J9a7FHxQ & are o gramada de alte vlog-uri

aici de pilda sunt comentarii in care lumea nu doar critica izolarea / distantarea, dar sunt convinsi ca virusul nu exista. si toate femei tinere. ii fac pe altii sifoni, turnatori. isi baga pula in mortii lor, ca sunt terorizati de corona, samd.

Edited by Matthew
  • Haha 1
  • Upvote 1

Doamna Dana Budeanu are doctoratul in microbiologie si a predat la Hardvard. Cercetarile stiintifice in domeniu ii sustin calitatea de membru fondator in Societatea Romana de Microbiologie. Daca cineva crede ce zice aia, sau altele ca ea, isi merita soarta. Dar am vazut nivelul intelectual al oamenilor in ultima perioada, acum prefer sa traiesc printre maimute.

• Upvote 1

3 hours ago, Nytro said:

Doamna Dana Budeanu are doctoratul in microbiologie si a predat la Hardvard. Cercetarile stiintifice in domeniu ii sustin calitatea de membru fondator in Societatea Romana de Microbiologie. Daca cineva crede ce zice aia, sau altele ca ea, isi merita soarta. Dar am vazut nivelul intelectual al oamenilor in ultima perioada, acum prefer sa traiesc printre maimute.

Absolut corect, cretinismul nu reprezinta fake news nici teoria conspiratiei din acest motiv fact check de la fb nu o sa considere o amenintare. Daca scria ca mersul la medic omoara lumea sau ca medicamentul X vindeca "C19" atunci probabil ar fi actionat si ar fi reprezentat un plus sa fi fost in english. Totusi exista derapaje mici sesizabile sau nesesizabile intre teoria conspiratiei, cretinism si fake news care pot reprezenta o problema ex. 5G si actiuniile de incendiere. Este posibil totusi sa aiba conturile protejate pentru fck, name check, report etc...

Da-ti seama daca era un razboi se bagau in fata gloantelor si ziceau ca nu sunt adevarate...

Edited by ardu2222
  • Upvote 1

18 minutes ago, Nytro said:

y2a2blk8a0y41.png

• Haha 2
  • Upvote 1

Auzita la stiri, chiar acum, in legatura cu luarea temperaturii la intrarea in magazine: "Dosar penal pentru paznici ca e o procedura medicala si ca nu e legal sa i se ia temperatura" iar cineva zice ca "prin tehnologia laser 5G folosita de catre termometru iti injecteaza in creier un microchip" :)) 

EPIC! Vreau sa cunosc acea persoana, sa trag un kil de iarba si sa dicut cu ea :)) 

• Haha 2