Jump to content
xm.madyx

E-Learning

Recommended Posts

Salutare tuturor , ultima data cand am cerut stafuri in legatura cu programarea a fost acum ceva timp si a fost foarte folositor , datorita voua si sfaturilor oferite am inceput sa invat programare php si editare grafica , acum as vrea sa "legalizez" asta si sa ma angajez pe domeniu , am ajuns la un punct in care varsta si timpul nu imi mai permit sa fac o facultate standard(4 ani) , asa ca m`am orientat spre e-learning , pot sa spun ca am ales link academy pentru programare , cine are cunostinte/prieteni daca se merita sa fac facultatea asta , daca o sa gasesc locuri de munca pe domeniul in care o sa fiu calificat , etc... bineinteles ca e-learning de 1 an nu se compara cu o automatica de 4 ani sau cibernetica si nici nu am pretentia de mii de euro salariu dupa facultate  si din prima luna dupa angajare , dar nici sa lucrez pe 800/luna toata viata :) astept pareri sfaturi...si nu numai in legatura cu link academy , daca mai cunoasteti si alte facultati de genu si daca se merita :) multumesc anticipat :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, exista firme la care se preda programarea. Nu le cunosc, DAR sunt destul de sigur ca vei invata foarte bine de acolo. Insa sunt 2 probleme:

1. Costa ceva, probabil nu foarte mult, nu am idee

2. Dureaza al dracu de mult. Adica vreo 6 luni sau chiar mai mult. Stiu ca sa inveti programare, dar in 6 ani invat sa proiectez rachete

 

Cat despre facultate nu o sa te ajute atat de mult cat iti imaginezi. Insa da foarte bine la CV.

 

Sugestia mea e sa inveti singur si sa practici singur. Partea cu practicatul e extrem de importanta. Si iti aduce un portofoliu pe care il ai pentru angajare.

Cel mai important e sa alegi ceea ce iti place. Iti place PHP? Mergi cu el mai departe. Cred ca se cauta mai mult Java, dar orice e OK. Dupa ce inveti un limbaj bine poti trece destul de usor pe altul.

 

Daca ai nevoie de alte sugestii, poti sa vii cu niste intrebari mai concrete. Sau sa ne spui ca iti place, ce ai vrea sa faci etc. Si sa intelegi ca noi ne dam cu parerea, nu inseamna ca orice zicem e adevarat.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Programarea nu o inveti intr-o scoala, o inveti prin practica, bine intai trebui sa inveti syntaxa acelui limbaj dupa aceea totul depinde de practica. In UK daca te duci la o firma mai prestigioasa nu o sa te intrebe asa mult de scoala/colegiu, diploma te ajuta sa treci de HR dar la un interviu o sa dai un test prin care ei o sa isi dea seama in ce categorie te incadrezi junior/medium  sau senior. Alege un limbaj mergi pe el ca freelancer un pic sau chiar pe gratis pana iti faci un portofoliu stabil si nu ma refer la 2-3 website-uri, proiecte mai avansate, mai complexe si dupa aceea te poti angaja undeva chiar pe bani frumosi.

 

Nu iti spun din auzite ci din propria experienta. (Arunca un ochi si peste blockchain developing, au salarii foarte mari.)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O sa ma interesez de aceste firme care preda programarea , cu banii o rezolv , sunt angajat de ceva vreme si am de unde sa dau pentru cursuri , timp am.. si acum am si informatiile si sfaturile de la voi , de acum ...vointa sa mai fie ca restu curge de la sine :)) , multumesc pentru sfaturi si pentru timpul acordat succes in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, xm.madyx said:

O sa ma interesez de aceste firme care preda programarea , cu banii o rezolv , sunt angajat de ceva vreme si am de unde sa dau pentru cursuri , timp am.. si acum am si informatiile si sfaturile de la voi , de acum ...vointa sa mai fie ca restu curge de la sine :)) , multumesc pentru sfaturi si pentru timpul acordat succes in continuare :)

Daca vrei un job foarte bun nu o sa te ajute doar programarea, fa si un curs despre comunicare, o sa te ajute foarte mult sa negociezi, cum sa stii sa te comporti intr-un team, etc. Iti recomand dale carnegie how to make friends 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...