Jump to content
JohnyCNAM

Stop viata irosita

Recommended Posts

Salut tuturor, mi-am reamintit recent de existenta rstforums, si as avea nevoie de putin ajutor (o sa incerc sa devin activ si sa ajut si eu la randul meu).

Mi-am facut cont pe rst inca de cand eram la liceu, si niciodata nu am folosit timpul liber sa invat ceva care m-ar ajuta in viata. Tot timpul mi-am irosit resursele cautand sa invat doar tampenii si nimic folositor (stealere, "programe de hack" si alte pierderi de timp).

 

Imprejurarile au facut sa nu pot urma o facultate in domeniul IT (sunt constient ca nu invat prea multe si ca da doar bine in CV). Am incercat mai multe joburi, insa sunt convins ca vreau o cariera in IT.  Urmeaza intrebarile mele:

1. Ce domeniu se cere cel mai mult pe piata, si care este mai profitabil? (ma refer la webdesign frontend si backend,  ce limbaj de programare, sau retelistica, administrare retea etc)

2.Am vreo sansa sa invat online (data fiind perioada asta in care am suficient timp)?

3.Sunt firme care m-ar accepta si ca incepator sa fac o perioada voluntariat pentru a invata?

 

Imi doresc foarte tare sa lucrez in domeniu insa posibilitati de facultate nu am (financiar sunt dispus sa investesc bani spre a invata)

 

Celor care ma pot ajuta le multumesc frumos si sunt invitatii mei la o bere (fac cinste)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

In afara de vointa nu prea ai nevoie de alte chestii (eventual un laptop sau un desktop). Legat de domeniul care il alegi, sfatul meu e sa incerci mai multe daca nu stii cu ce se mananca si sa-l alegi pe care-ti place. Eu unul te-as sfatui in schimb sa te apuci singur si sa nu te bazezi pe altii. Indiferent de cat timp "pierzi" invatand chestii tot ramai cu ceva si pana la urma se va ivi ocazia de a te si angaja (este cautare foarte mare pe piata - traim intr-o perioada ceva genul - job cu buletinul - asta in orasele mari).

 

Daca ai ceva probleme tehnice (si nu numai) poti posta aici, vom incerca sa te ajutam cum putem, sau macar sa dam un sfat.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Zatarra said:

Salut,

 

In afara de vointa nu prea ai nevoie de alte chestii (eventual un laptop sau un desktop). Legat de domeniul care il alegi, sfatul meu e sa incerci mai multe daca nu stii cu ce se mananca si sa-l alegi pe care-ti place. Eu unul te-as sfatui in schimb sa te apuci singur si sa nu te bazezi pe altii. Indiferent de cat timp "pierzi" invatand chestii tot ramai cu ceva si pana la urma se va ivi ocazia de a te si angaja (este cautare foarte mare pe piata - traim intr-o perioada ceva genul - job cu buletinul - asta in orasele mari).

 

Daca ai ceva probleme tehnice (si nu numai) poti posta aici, vom incerca sa te ajutam cum putem, sau macar sa dam un sfat.

 

 

Sa zicem ca ma decid pe un domeniu, ajung sa il cunosc cat de cat si am nevoie sa dezvolt un portofoliu pe el, cum dezvolt un portofoliu? (ma refer sa fac un proiect pentru cineva in domeniul respectiv, unde gasesc "de lucru" "pe gratis"?)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ionutcristea said:

Sa zicem ca ma decid pe un domeniu, ajung sa il cunosc cat de cat si am nevoie sa dezvolt un portofoliu pe el, cum dezvolt un portofoliu? (ma refer sa fac un proiect pentru cineva in domeniul respectiv, unde gasesc "de lucru" "pe gratis"?)

Salut,

 

Aș putea să îți recomand să te apuci să programezi, să creezi software. E ceva ce consider că e și distractiv și lucrativ. Dacă parcurgi o carte sau niște cursuri și ajungi la un nivel cât de cât, poți de exemplu să vezi ce teme de licență/disertație sunt la unele universități pe tema asta, și să faci și tu proiecte de genul. E un exemplu, poți să găsești inspirație pentru proiecte și în alte părți, evident.

 

Dacă ți-ar plăcea să programezi pot să îți fac niște recomandări de cărți/cursuri în direcția .NET, acum depinde și de tine, poate îți place altceva.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aismen said:

Salut,

 

Aș putea să îți recomand să te apuci să programezi, să creezi software. E ceva ce consider că e și distractiv și lucrativ. Dacă parcurgi o carte sau niște cursuri și ajungi la un nivel cât de cât, poți de exemplu să vezi ce teme de licență/disertație sunt la unele universități pe tema asta, și să faci și tu proiecte de genul. E un exemplu, poți să găsești inspirație pentru proiecte și în alte părți, evident.

 

Dacă ți-ar plăcea să programezi pot să îți fac niște recomandări de cărți/cursuri în direcția .NET, acum depinde și de tine, poate îți place altceva.

Ar fi super, as primi cu sufletul deschis niste cursuri/recomandari.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ionutcristea said:

Ar fi super, as primi cu sufletul deschis niste cursuri/recomandari.

Ținem legătura, o să îți trimit mai târziu mesaj privat.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ionutcristea said:

Sa zicem ca ma decid pe un domeniu, ajung sa il cunosc cat de cat si am nevoie sa dezvolt un portofoliu pe el, cum dezvolt un portofoliu? (ma refer sa fac un proiect pentru cineva in domeniul respectiv, unde gasesc "de lucru" "pe gratis"?)

Parerea mea e ca reputatia ti-o construiesti prin munca depusa. Legat de potential "clienti" cred ca e suficient sa mergi la cateva prezentari (meet-up-uri in orasele mari) si vei avea deja clienti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...