Jump to content
andr82

Companie offshore

Recommended Posts

Am incercat sa inregistrez o firma offshore in uk, am platit am trimis actele pentru verificare dupa care cei de acolo au zis ca sunt din Romania si necesita mai multe verificari, m-au pus sa fac selfie, sa fac video si sa folosesc telefonul ca scanner printr-o aplicatie ciudata care nu era a lor. Ultima parte nu a mers deoarece imaginile "scanate" nu erau clare dupa cum zice aplicatia. Am discutat cu ei si m-au trimis sa traduc toate actele si sa le legalizez dupa care sa le expediez prin posta catre ei. Am cedat la aceste cerinte si am cerut banii inapoi, refund dar ti-ai gasit banii i-au blocat pe motiv de posibila frauda chiar daca le-am trimis si extras de cont, etc.  Stie cineva o alta varianta de inregistrare a unei firme offshore mai putin complicata dar nu la preturi exagerate?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, QuoVadis said:

Detaliaza putin, cat de offshore vrei: doar sa scapi de Babuinland, sa ai paradis fiscal, sa inchida ochii la provenienta banilor, etc.

Fara cont bancar, fara pretentii, nu conteaza tara, doar sa apara inregistrata sub denumirea aleasa de mine, nu se vor efectua tranzactii pe firma.

Edited by andr82
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, andr82 said:

Am incercat sa inregistrez o firma offshore in uk, am platit am trimis actele pentru verificare dupa care cei de acolo au zis ca sunt din Romania si necesita mai multe verificari, m-au pus sa fac selfie, sa fac video si sa folosesc telefonul ca scanner printr-o aplicatie ciudata care nu era a lor. Ultima parte nu a mers deoarece imaginile "scanate" nu erau clare dupa cum zice aplicatia. Am discutat cu ei si m-au trimis sa traduc toate actele si sa le legalizez dupa care sa le expediez prin posta catre ei. Am cedat la aceste cerinte si am cerut banii inapoi, refund dar ti-ai gasit banii i-au blocat pe motiv de posibila frauda chiar daca le-am trimis si extras de cont, etc.  Stie cineva o alta varianta de inregistrare a unei firme offshore mai putin complicata dar nu la preturi exagerate?

firma offshore in uk ? cum vine asta ? ca sunt curios !?

Eu am incercat in India , doar ca nu prea merge decat daca ai cetatenie uk 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, lzomedia said:

firma offshore in uk ? cum vine asta ? ca sunt curios !?

Eu am incercat in India , doar ca nu prea merge decat daca ai cetatenie uk 

Insulele virgine britanice?

Pentru ce cere el, nu vad rostul. Pare mai mult ca are nevoie de un virtual office.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca unele firme se fac prin Panama (am vazut in contextul in care asteptau bani de la guvernul american si nici nu plateau taxe acolo, deci nu doar la noi se intampla) si prin Romania se practica firmele facute in Cipru. Nu am idee de ce, dar probabil au un motiv bun. :) 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gigiRoman said:

SOV avea businessuri acolo - old news

 

On 5/13/2020 at 8:42 PM, andr82 said:

Fara cont bancar, fara pretentii, nu conteaza tara, doar sa apara inregistrata sub denumirea aleasa de mine, nu se vor efectua tranzactii pe firma.

Gooogle sro :)) 

 

Vanuatu  ?(maybe )

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, redox said:

SOV avea businessuri acolo - old news

The American state of Delaware has been allowed to develop such types of offshore structures since 1965. 

Sorin Ovidiu Vântu

Born: November 23, 1955 (age 64 years), Bucharest

Aproape se juca cu puta in tarana vantu cand faceau aia manevre. 😄😄😄

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aelius said:

Salut,

 

  Anglia nu este "offshore". Nu are niciun fel de legatura cu evitarea taxelor.

Unde ai aplicat pentru deschiderea firmei in UK? Banuiesc ca pe vreun site care se ocupa cu "company formation". 

 

Taxele sunt ok in UK, eu nici nu prea le simt, daca ai un contabil bun te-ai scos. Daca iti iei un indian la 20 gbp e normal sa platesti 15k taxe dar daca ai contabil bun te costa undeva la 500-600 gbp pe luna in functie de marimea firmei dar te-ai scos. Scopul nu e sa iti faci firma offshore ca nu ai beneficii, scopul e ca firma ta sa mearga ok din punct de vedere legal. De ex sunt foarte multi care evita taxele dar in mod legal (Donald Trump are 0% taxe si nu din cauza ca e presedinte)

Toata chestia te ajuta si pe viitor daca tu esti ok ca firma pe decurs de N ani poti lua si imprumuturi de 100k pentru costurile firmei cu dobanda foarte mica.

 

 

Acum tu decizi ce vrei sa faci dar majoritatea cu offshore nu cunosc cazuri sa o duca prea ok din punct de vedere legal, "bati la ochi".

Edited by tagheuer
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tagheuer said:

Taxele sunt ok in UK, eu nici nu prea le simt, daca ai un contabil bun te-ai scos. Daca iti iei un indian la 20 gbp e normal sa platesti 15k taxe dar daca ai contabil bun te costa undeva la 500-600 gbp pe luna in functie de marimea firmei dar te-ai scos. Scopul nu e sa iti faci firma offshore ca nu ai beneficii, scopul e ca firma ta sa mearga ok din punct de vedere legal. De ex sunt foarte multi care evita taxele dar in mod legal (Donald Trump are 0% taxe si nu din cauza ca e presedinte)

Toata chestia te ajuta si pe viitor daca tu esti ok ca firma pe decurs de N ani poti lua si imprumuturi de 100k pentru costurile firmei cu dobanda foarte mica.

 

 

Acum tu decizi ce vrei sa faci dar majoritatea cu offshore nu cunosc cazuri sa o duca prea ok din punct de vedere legal, "bati la ochi".

 

Nu eu ceream consultanta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...