Jump to content
catadf21

Amanet aur

Recommended Posts

Buna seara, as avea si eu o intrebare, in luna martie mai exact pe 12 am lasat amanet un inel de aur si un lant, ele au fost verificate de catre operator si mi s a dat un pret pe ele, respectiv 1600 de lei pe lant si 1000 de lei pe inel, iar pe 8 mai am primit un mesaj de la ei, sa ma prezint de urgenta la ei sa scot inelul ca s a dovedit a nu fi aur, altfel vor merge la politie. Si eu vreau sa stiu daca as intra la inselatorie astfel incat eu nu stiam ca inelul respectiv nu este din aur. Ce ar trebui sa fac deoarece eu nu dispun de banii respectivi si in plus de asta ma pun sa platesc si comision pe langa pretul inelului
 
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Imprumuta te, scote l si baga l la alt amanet, poate nu se prind aia :))) si dupaia iti dai imprumutu inapoi.

 

Pai e simplu, degaba ne intrebi aici, nu mai bine mergi personal la patron, i explici si il rogi sa te amane cu banii? sau ca il ajuti cumva fizic de banii aia, poate are nevoie de zugravit sau ceva munci destea...

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Du-te, ia-ti bunul inapoi si discuta cu ei, explica-le situatia si aia e, semnati un contract la misto vanzare / cumparare / amanetare si le dai banii in transe. Ii intereseaza banii, nu ii incalzeste 5 ani de procese.

 

 

Pe alta parte, nu vad de ce ai intra la inselatorie. O dai si tu ca e inelul unei bunici mai de demult, normal ca nu ai acte nimic pe el si aia e. Daca is dobitoci si le-a dat cu virgula, nu vad inselaciunea. Daca vrei avocati calumea, PM.

 

Inselatorie era sa te duci cu un act fals la mana ceva cu scop de a atesta inelul ca fiind din aur. Asa, din vorbe, poate erai beat si ai incurcat verigheta cu tinicheaua. Sau drogat dupa caz.

Edited by vatman32
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

La amanet nu se verifica ce se primeste? Pula mea, is betiv rupt de soarta, imi bag inelul de care eu nu stiu daca-i de aur sau nu, ma duc la amanet, aia zice ca-i de aur, imi da banii. Pula mea, norocul meu. Dupa isi dau seama ca nu era de aur? Te caci la mine-n casa pe covor si dupa-ti ceri scuze hahahaha, eu asa o vad. Nu ca incurajez.

 

 

Sau daca-i zic ca-i smarald imi da cati bani vreau eu?

Edited by Massaro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Massaro se verifica pana intr un punct.. poti blinda inelu in foita, aia ii face o mica taietura si o sa dea tot de.. haur.. daca o dai smechereste, sau in termeni stiintifici - inginerie sociala :)), o poti face sa taie unde vrei tu. Asta insemnand ca te duci la amanet de cartier, nu la dinalea smechere unde ti l inunda in substante, acolo te arzi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...