Jump to content
s1111

Salutare

Recommended Posts

Dat fiind faptul ca pe google nu am gasit nimic relevant si stiind de la un prieten despre comunitatea asta, am zis sa vin si sa fac o intrebare catre cei care stiu cu adevarat ceva legat de calculatoare. 

Problema-i in felul urmator, ma joc un joc, cunoscut de catre foarte multi, pe o platforma online, aceasta platforma are un Anti cheat slabut, care insa o data ce ti-a alocat ban, nu mai poti sa joci indiferent de ceea ce faci ( pe platforma respectiva nu mai poti juca )

 

Vorbim aici despre anti cheatul https://gameguard.ac/ 

Folosit de catre fastcup, o platforma de mix-uri cs 1.6 / cs go !

 

Are idee cineva cum as putea sa joc iarasi? Banul a fost acordat manual, intregii mele echipe datorita cuiva care juca cu cheat :)

 

Intelesasem ca se aloca ban pe adresa MAC, dont have clue either ce-i aia ... 

 

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Salut, banul se poate da, din cate imi aduc aminte din vremurile "bune", pe username, adresa IP sau Steam ID.

Nu stiu daca se poate da pe adresa MAC, teoretic se poate, dar aceasta se poate si schimba (de fel). Vezi pe Google cum si incearca.

Daca nu, ai nevoie de alt username, alt IP sau alt Steam ID si toate se pot schimba.

Desigur, banul poate sa fie dat pe cine stie ce altceva si solutia e ca nimeni sa nu mai vina cu cheat-uri, e penibil.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de reply, baietii mai vechi care joaca acolo spun ca ,, trebuie alt pc ,, ca sa poti sa mai joci, am luat steam id nou, am bagat Virtual Machine, am instalat windows tot, am incercat sa joc creendu-mi cont nou, acelasi lucru, cineva spune ca trebuiesc schimbate nu stiu ce adrese de la motherboard... Idk, probabil o las balta, rusii astia sunt incapatanati rau, le-am explicat clar ca nu eu eram cu cheat ci un singur coechipier... shit happens :D

 

EDIT: Am schimbat si adresa ip inainte sa incerc sa ma conectez... acelasi lucru

Edited by s1111
mentionare
Link to comment
Share on other sites

E posibil ca anticheatul sa faca un fingerprint la componentele din PC. (gen motherboard model, CPU model, HDD serial number, etc.)

Chestia asta devine tot mai comuna cu featurile de 'keep me logged in' de la steam si facebook.

 

Normal ca anticheatul nu va face public modul in care isi ia fingerprintul. Ca altfel toti fraierii ar trece de el.

 

Fie esti baros si iti cumperi un nou pc (sau macar ii faci un upgrade la asta existent). Gen iti iei alta placa de baza, un SSD, un GPU mai nou etc. reinstalezi windows, si speri ca nu te mai recunoaste.

Fie incerci sa faci spoof la toate componentele posibile, ceea ce e destul de greu si are slabe sanse sa functioneze.

 

Parerea mea e sa-ti faci upgrade la PC. In cel mai rau caz ramai cu un PC nou si performant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gigiRoman said:

De ce nu iti pui un proxy sa vezi ce date trimite la server? Poate le manipulezi prin intermediul proxyului.

Nu vreti sa vedem ce e in gameguard?

Salut Gigi, daca ar fi asa de usor pe cat imi expui as incerca, insa nu am cunostintele necesare pentru a face asta, dupa mai multe search-uri am gasit cateva topicuri pe board-uri din alte tari care spun ca acest gameguard este un rootkit ce scaneaza mai mult decat modulele si procesele atribuite jocului in sine, in cazul de fata cstrike.exe ( STEAM ) 

 

Cine se pricepe poate face ceea ce spui tu.

Supararea mea este ca am fost banat pe motiv banal, neavand treaba cu nici un cheat :) doar jucand alaturi de o persoana aleatorie ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s1111 said:

Sunt spoofere pe net, insa, dat fiind faptul ca-s publice au acces si creatorii anti-cheatului, astfel ca un spoofer nu da randament decat 1-2-3 zile...pana i se face patch

Daca ai avea o placa video quadro/radeon pro sau ceva care sa mearga sa ii dai pass through intr-o masina virtuala ai putea sa faci mereu alta masina virtuala cand iei ban. Asta daca anticheatul nu are anti-VM. La placile video de consumer nu poti sa dai pass through in masina virtuala, e o limitare impusa artificial ca sa te faca sa cumperi placi profesionale.

 

Si la faza cu anti-VM, poti sa faci o masina virtuala stealth, sunt ghiduri pe net. Depinde cat de avansat e anti-VM-ul aplicatiei.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...