Jump to content
grandson

Se poate transfera un virus prin adresa IP?

Recommended Posts

3 hours ago, aelius said:

 

Orice setare de genul pe o sapuniera de router, este inutila. Firewall-ul este activ la routing / forwarding intre WAN si LAN, nu intre LAN si LAN. (reteaua interna).

Pe LAN <-> LAN e doar switching.

pe celalt PC am avast premiun security si imi ofera si ei o protectie firewall ma ajuta sa nu se transfere?

Link to comment
Share on other sites

Nu se transfera nimic automat. Ce poate sa faca e sa scaneze de porturi si sa gaseasca vreun serviciu vulnerabil, asa sa se "multiplice". Ceea ce e putin probabil.

Acel RAT a ajuns la tine pentru ca probabil ai descarcat cine stie ce mizerie infectata. 

De unde stii ca ai RAT daca nu e detectabil? Instaleaza un antivirus adevarat, Kaspersky sau Bitdefender si scaneaza. Daca gasesc ceva, il sterg. Daca nu, nu il ai. Nu vine NSA sa lucreze ani de zile la bypassuri de AV pentru un RAT care sa ajunga la oameni random. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Nytro said:

Nu se transfera nimic automat. Ce poate sa faca e sa scaneze de porturi si sa gaseasca vreun serviciu vulnerabil, asa sa se "multiplice". Ceea ce e putin probabil.

Acel RAT a ajuns la tine pentru ca probabil ai descarcat cine stie ce mizerie infectata. 

De unde stii ca ai RAT daca nu e detectabil? Instaleaza un antivirus adevarat, Kaspersky sau Bitdefender si scaneaza. Daca gasesc ceva, il sterg. Daca nu, nu il ai. Nu vine NSA sa lucreze ani de zile la bypassuri de AV pentru un RAT care sa ajunga la oameni random. 

am Microsoft security endpoint nu stiu cum, o persoana a distribuit niste hackuri de mc cu numele Agar acm cateva luni (in lista mea de postari se afla acel fisier), acm 2 zile am achizitionat un server de minecraft mi am facut treaba si m am pus sa dorm, cand ma trezesc dimineata intru pe panoul de control sa vad care e treaba si la loguri se vedea acea persoana Agar intrand pe server ul meu (mentionez ca nu am mai intrat cu acel hack de cateva sapt bune. si nu am distribuit acel ip la server) am dat multe scanuri dar nimic..

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce, dar pari genul de om care face asta:

- Instalezi windows curat apoi descarci un activator pentru licenta

- Intrii pe filelist si descarci un antivirus cu crack, ca astia sunt escroci si cer bani pe ele

- Ai impresia ca securitatea se rezuma la un software instalat in cateva click-uri

 

  • Haha 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, aelius said:

Nu stiu de ce, dar pari genul de om care face asta:

- Instalezi windows curat apoi descarci un activator pentru licenta

- Intrii pe filelist si descarci un antivirus cu crack, ca astia sunt escroci si cer bani pe ele

- Ai impresia ca securitatea se rezuma la un software instalat in cateva click-uri

 

nu sunt chiar genul asta de om sa iau numai crack uri, am folosit mai multe aplicatii dar toate nu au dat niciun rezultat negativ mai de folos mi ar fi sa stiu daca s a transferat sau nu prin anumite aplicatii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...