Jump to content
AlexandraTC

Cineva fura identitatea surorii mele, cum gasesc adresa lor prin contul de Instagram??

Recommended Posts

Buna ziua, 

 

De 2 ani de zile cineva face conturi de Instagram false si pune poze cu sora mea, le scrie tuturor prietenilor ei, si a devenit foarte obositor, câte 10 persoane ii scriu zilnic despre acest cont fals. 


de fiecare data raportam, Instagram Închide contul si intr-o zi deschide unul nou.
 

Am incercat sa apelez la poliție însă m-au sfătuit sa nu ii bag in seama....

 

Problema este ca sora mea intra in depresie  din cauza acestui furt de identitate si nu stiu la cine sa apelez.
 

Am nevoie de adresa acestei persoane pentru a opri nebunia asta. 
Multumesc 

Edited by AlexandraTC
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AlexandraTC said:

Buna ziua, 

 

De 2 ani de zile cineva face conturi de Instagram false si pune poze cu sora mea, le scrie tuturor prietenilor ei, si a devenit foarte obositor, câte 10 persoane ii scriu zilnic despre acest cont fals. 


de fiecare data raportam, Instagram Închide contul si intr-o zi deschide unul nou.
 

Am incercat sa apelez la poliție însă m-au sfătuit sa nu ii bag in seama....

 

Problema este ca sora mea intra in depresie  din cauza acestui furt de identitate si nu stiu la cine sa apelez.
 

Am nevoie de adresa acestei persoane pentru a opri nebunia asta. 
Multumesc 

Apeleaza la un psiholog pentru inceput.

  • Haha 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Gecko said:

Hartuire online. Aflat cine e si dat in judecata pe baza legii 217/2003, actualizata anul asta sa includa abuz cibernetic. Cel mai probabil e unul dintre fosti.

Instanta trebuie sa stabileasca un prejudiciu moral sau material, asa merge la Romanica... de asta i-am recomandat mai sus un psiholog ca sa aiba o chitanta...in fine ii urez succes.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ardu2222 said:

Apeleaza la un psiholog pentru inceput.

Subscriu la ambele idei.

1. Teoretic poate merge la politie sa depuna o plangere penala de hartuire.

Politia o sa-ti zica sa ii ignori ca se plictisesc, dar tu daca vrei poti depune o plangere penala, inregistrata cu numar. Scrii proces verbal, aduci probe si aia e. Ramane la procuror sa investigheze, ancheteze si judece pe respectiv.

 

https://indrumari-juridice.eu/indrumarijuridice/ce-fac-daca-sunt-hartuit/

 

Daca vrei sa accelerezi treaba poti vorbi cu un avocat care sa te ajute sa faci plangerea penala corect si complet.

Dupa e treaba politiei sa afle cine e respectivul si sa il amendeze/aresteze etc.

 

 

2. Nu e sanatos si bine daca sora-ta e asa de afectata. Problemele ei se poate sa fie mai adanci decat aparenta de "ma necajeste unul".

Ar fi recomandat ca sora-ta sa vorbeasca cu un psiholog. Depresia e o chestiune ft serioasa si nu se rezolva atat de simplu. Necesita tratament specializat.

 

 

 

LE:

5 minutes ago, ardu2222 said:

Instanta trebuie sa stabileasca un prejudiciu moral sau material, asa merge la Romanica... de asta i-am recomandat mai sus un psiholog ca sa aiba o chitanta...in fine ii urez succes.

 

de unde stii asta? Eu in lege am vazut:

Quote

2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

 

hărțuirea constă în fapta repetată a celui care urmărește, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană sau îi supraveghează locuința, locul de muncă, dacă reprezintă acțiuni apte de a produce o stare de temere persoanei urmărite.
 

 

Edited by yoyois
  • Haha 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, yoyois said:

Subscriu la ambele idei.

1. Teoretic poate merge la politie sa depuna o plangere penala de hartuire.

Politia o sa-ti zica sa ii ignori ca se plictisesc, dar tu daca vrei poti depune o plangere penala, inregistrata cu numar. Scrii proces verbal, aduci probe si aia e. Ramane la procuror sa investigheze, ancheteze si judece pe respectiv.

 

https://indrumari-juridice.eu/indrumarijuridice/ce-fac-daca-sunt-hartuit/

 

Daca vrei sa accelerezi treaba poti vorbi cu un avocat care sa te ajute sa faci plangerea penala corect si complet.

Dupa e treaba politiei sa afle cine e respectivul si sa il amendeze/aresteze etc.

 

 

2. Nu e sanatos si bine daca sora-ta e asa de afectata. Problemele ei se poate sa fie mai adanci decat aparenta de "ma necajeste unul".

Ar fi recomandat ca sora-ta sa vorbeasca cu un psiholog. Depresia e o chestiune ft serioasa si nu se rezolva atat de simplu. Necesita tratament specializat.

 

 

 

LE:

 

de unde stii asta? Eu in lege am vazut:

 

Se subintelege din context ca trebuie dovedita oficial temerea; "îi cauzează o temere unei persoane".

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, M4T3! said:

Nu e hartuire, poate fi fals informatic. Introducere date fara drept ( adica poze si numele ei), rezultand date necorespunzatoare adevarului...  

Nu sunt avocat.

 

Dar nu cred ca fals informatic se aplica la asa ceva. Falsul e mai mult pentru demnități publice si mediul de afaceri. Facebook ar putea depune o plangere pt fals.

Nu poti depune nici o plangere pt fals de identitate(cred eu). Ca nu a falsificat un document legal.

 

Ai mai mari sanse sa te incadrezi la hartuire sau amenintare. Ai probe presupun cum ai vorbit cu persoana respectiva, daca ti-a vorbit urat, daca continua sa-ti trimita mesaje si incearca sa-ti ameninte/urmareasca prietenii.

 

Oricum prost sa fii sa iei pareri legale de pe RST. Un avocat te ajuta de 100 de ori mai bine si mai repede.

"dai un ban, da' stai in fata"

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

http://ziarulprahova.ro/2016/06/dosar-penal-pentru-fals-informatic-in-cazul-clonarii-paginii-de-facebook-a-senatorului-daniel-savu/

https://e-juridic.manager.ro/articole/ce-poti-risca-pentru-falsificarea-unui-cont-de-facebook-25231.html

https://www.juridice.ro/538327/curtea-de-apel-bucuresti-fals-informatic-afirmatii-denigratoare-dar-adevarate-postate-pe-facebook.html

41 minutes ago, yoyois said:

Nu sunt avocat.

 

Dar nu cred ca fals informatic se aplica la asa ceva. Falsul e mai mult pentru demnități publice si mediul de afaceri. Facebook ar putea depune o plangere pt fals.

Nu poti depune nici o plangere pt fals de identitate(cred eu). Ca nu a falsificat un document legal.

 

Ai mai mari sanse sa te incadrezi la hartuire sau amenintare. Ai probe presupun cum ai vorbit cu persoana respectiva, daca ti-a vorbit urat, daca continua sa-ti trimita mesaje si incearca sa-ti ameninte/urmareasca prietenii.

 

Oricum prost sa fii sa iei pareri legale de pe RST. Un avocat te ajuta de 100 de ori mai bine si mai repede.

"dai un ban, da' stai in fata"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

In opinia mea poti sa te incadrezi la denigrarea.(Chiar daca sora ta nu este o persoana publica)

Daca te-ai consultat dpdv legal poti sa iei legatura cu staffu instagram si sa le explici situatia.

 

Acum problema in sine e modu in care "ei" fac conturile: Sunt derivate dupa numele surorii tale? Cam asta al singuru motiv in care instagram te-ar putea ajuta sa inchizi conturile respective in mod ~automat.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

De ce sa te complici cu asta? Ce sa mai faca vedetele care au 100k conturi false?

Totul depinde de inteligenta oamenilor care o inconjoara pe sora ta, daca ei sunt atat de slab pregatiti incat sa nu recunoasca un cont fals, atunci sorry.

 

Legea atractiei -> daca acorzi atentie chestiilor de genul asta, asta o sa atragi.

 

Pur si simplu trebuie ignorat totul, daca te complici cu declaratii si dosare, la cum se misca lucrurile in ro o sa ai batai si mai mari de cap.

 

Succes!

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut.
Toata treaba este pe baza sexuala...si nu are legatura cu banii.
Cineva a vrut sa o arda pe sora ta si a fost refuzat.
Am vazut asta de 100000 de ori...si am prietene care au fost la Politie cu profile false si conturi false si etc.
DIn 6 prietene care au avut problema asta..in toata Romania (Judete diferite) ,reactia politiei a fost ca nu se poate face nimic, ca cel mai probabil este un minor in spatele profilelor etc.
Au fost facute profile false si cu Gigi Becali...Vedete...Oameni influenti...si de obicei in spatele acestor hartuiri se afla persoane de nu au dupa ce bea apa.
SAGEATA este cel parlit...mereu bagat la inaintare pe 50 de lei...
Nu poti face nimic din pacate..in Romania.
Imi pare rau.
Mult succes.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
6 minutes ago, Florebianca said:

Buna ziua vreau și eu va rog detali sunt hărțuită pe insta de un cont fake ce pot sa fac in acest caz 

Depinde foarte mult ce intelegi prin hartuire. 

 

Daca e doxxing, poze furate din telefon, amenintari, etc., mergi la politie si fa plangere. Sunt si ONG-uri care te pot ajuta. Instagram are si un articol sa-i ajute pe politisti https://www.facebook.com/help/instagram/494561080557017.

 

Daca doar te streseaza cu mesaje aiurea sau se ia de tine fara motiv, blocheaza-l.

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2020 at 9:28 PM, AlexandraTC said:

Buna ziua, 

 

De 2 ani de zile cineva face conturi de Instagram false si pune poze cu sora mea, le scrie tuturor prietenilor ei, si a devenit foarte obositor, câte 10 persoane ii scriu zilnic despre acest cont fals. 


de fiecare data raportam, Instagram Închide contul si intr-o zi deschide unul nou.
 

Am incercat sa apelez la poliție însă m-au sfătuit sa nu ii bag in seama....

 

Problema este ca sora mea intra in depresie  din cauza acestui furt de identitate si nu stiu la cine sa apelez.
 

Am nevoie de adresa acestei persoane pentru a opri nebunia asta. 
Multumesc 

Nu poti sa fii impersonat daca nu ai cont... :)  

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Florebianca said:

Buna ziua vreau și eu va rog detali sunt hărțuită pe insta de un cont fake ce pot sa fac in acest caz 

Sa nu mai pui poze cu bot de ratza :))

 

Ce sensibila a devenit lumea asta in ultimii ani, incredibil... asa se intampla cand ajungi sa traiesti mai mult in lumea virtuala decat cea reala si sa-ti pese atat de mult de parerea tuturor random'ilor de pe net.. generatii spalate pe creier, din pacate.

De s-ar inchide fb, instagram si alte kkturi de platforme o luna de zile, o parte din ei cred ca ar intra in depresie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...