Jump to content
SebastianDragomir

Am amanetat un obiect posibil furat.

Recommended Posts

Buna ziua. Sunt nou pe forum si nu stiu daca am postat unde trebuie. 

Saptamana trecuta am trecut prin mall impreuna cu un  prieten pentrua a merge sa mancam. Inainte sa ajung la standul de food, doi baieti cu varsta de 17-18 ani ne-au oprit si ne-au rugat sa ii ajutam sa amaneteze o consola xBox 360 veche pentru a face rost de 150 lei. Unul din ei era major,dar dupa spusele lui a uitat portofelul cu buletinul acasa si statea in capatul orasului.Din cauza ca nu pareau romi si de buna credinta, mi-am rupt 5 minute sa imi folosesc buletinul si sa semnez actele ca sa ii ajut cu operatiunea asta. Totul s-a intamplat in interiorul amanetului,martora fiind casiera si prietenul meu. Cei doi mi-au multumit si unul din ei mi-a lasat instagramul lui ca sa mai discutam daca e nevoie de ceva. Ziua a trecut si mai pe seara i-am povestit tatalui meu patania si el a fost ingrijorat ca cei 2 poate au furat xboxul si m-au inselat sa semnez pentru ei. Astfel am mers impreuna la casa de amanet sa o intreb pe casiera care nu a iesit inca din tura daca e ceva de facut.Ea mi-a inteles ingrijorarea si a sunat managerul si a intocmit un proces verbal in care s-a trecut martora ca nu eu am adus bunul si ca nu am fost proptietar, si i-am dat numele baitaului de pe instagram si de pe Facebook. A semnat si ea si eu si a stampilat totul,si l-a trecut la dosar. Intrebarea mea este,daca politia cauta aceasta consola sau daca cineva o cumpara si este localizata/gasita drept furata, imi pot dovedi nevinovatia cu ajutorul acelui document si cu prietneul meu ca martor? Si cat timp credeti ca ar trebui sa stau panicat pana cand voi fi sigur ca nu cauta nimeni acea consola?

Link to comment
Share on other sites

Ehh, daca era sa fie furat nu iti mai dadea baiatul contul de instagram. E bine ca ai anuntat macar, chiar daca cel mai probabil nu e furat. I-ai scris baiatului pe instagram sa l intrebi? In caz ca a fost furat nu cred ca poti fi acuzat de ceva, decat daca ai semnat initial ca fiind bunul tau. Si daca xbox ul a fost furat nu cred ca propietarul a mers sa raporteze la politie. Mai bine intrebi pe un grup de genul Avocatul Online unde sunt oameni in masura sa ti raspunda

Edit: Acum am observat "s-a trecut martora ca nu eu am adus bunul si ca nu am fost proptietar". Wait what? Cum au putut sa accepte bunul? Ai semnat ceva cand ai predat xbox ul?

Edited by YKelyan
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, M4T3! said:

lol stai linistit frate ca nu patesti nimic... sa amanetezi un lucru nu e ilegal, ilegal e daca il furi. iar tu cum nu l ai furat, poti sta linistit.

daca are IMEI-ul in blacklist, il poate considera complice (suspect), il ia la intrebari de la cine l-a cumparat, etc..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...