Jump to content
Nytro

Bancomate aruncate în aer în orașul Otopeni

Recommended Posts

6 hours ago, Nytro said:

Da, in general cei care isi risca libertatea astfel probabil isi vor lua cat mai multe masuri, atat sa se asigure ca atacul le iese, cat si ca nu sunt prinsi. 

 

Ca tot veni vorba, acum X ani am discutat cu cineva de la o banca care se ocupa de partea cu securitatea ATM-urilor, fizica. Si mi-a zis o chestie foarte interesanta legata de skimmere (acele device-uri care iti copiaza datele de pe card, de banda magnetica). Eu cand merg la un ATM trag ca taranul de partea in care se introduce cardul si de tastatura. Iar el a zis asa: "Daca gasesti vreodata un skimmer, il pui la loc si pleci. Apoi daca vrei poti anunta politia. Acel skimmer ii costa pe ei o gramada de bani, pana la 10.000 de $ si pentru el ar fi in stare sa te taie in miezul zilei. Cu siguranta e cineva prin zona, nu pleaca si isi lasa device-ul nesupravegheat".

 

Ceea ce fac altii prin afara si se filmeaza cum descopera ei astfel de lucruri poate fi periculos. :) 

1.Un skimmer la ora actuala îl poți face cu un buget de 500€. Ma refer unu deștept cu sim care sa îți trimită trackurile și o camera bună pt pin. Nu se mai merita cu tastatura. 

2. Jackpot. urile (aka Blackbox) sunt cele mai eficiente. 

3. Ce fac ei este o forma foarte agresiva de atac. 

4. Atm forking dacă nu te duce capul sa programezi un pi. 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ardu2222 said:

Au atacat teroristii ATM-ul? Cine era Hamas-ul sau Daesh-ul?

 

Mama si Tata, multi turisti de la cules capsuni vin acolo si scot bani, X (ori) nu i-au lasat sa plece

 

In fine oricum e praf tot acolo, din spusele unor amici

 

in alta ordine de idei cautati imagini, cam cate mui sunt publicate

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...