Jump to content
RazvanDC

Legalitate aflare adresa IP

Recommended Posts

Este legal sa aflu adresa IP unui utilizator Instagram sau Twitter fără ca acesta sa știe prin trimiterea unui ‘pixel’ pe chat / mess / comment sau mesaj privat ? In cazul in care primesc injurii sau amenințări este legal sa procedez astfel sau trebuie sa apelez la cineva acreditat sa facă acest lucru?

Edited by RazvanDC
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca este legal sau ilegal dar nu cred ca se poate direct cu un pixel/imagine pe chat deoarece Instagram, Facebook, Twitter si alte platforme au "protectie" impotriva acestor lucruri si nu browser-ul userului o sa faca request catre acel pixel/imagine ci backendul platformei. 

Daca chiar vrei ceva sa mearga ii trimiti un link cu ceva si un mesaj prin care convingi persoana sa il deschida. Daca face asta ii poti afla IP-ul.

 

Acum vine intrebarea: ce faci cu IP-ul? Nu mai sunt vremurile de acum X ani in care la "whois" sa vezi adresa de acasa a cuiva. Si un IP e probabil folosit de multe persoane. Nu cred ca ajuta prea mult. 

 

Care este de fapt ideea? Adica de ce ai vrea sa faci asta? Ma gandesc la cazul in care "ai o problema" cu acea persoana si sincer solutia e mai simpla: discuti cu ea si rezolvi problema, suntem oameni. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2020 at 10:38 AM, Nytro said:

Nu stiu daca este legal sau ilegal dar nu cred ca se poate direct cu un pixel/imagine pe chat deoarece Instagram, Facebook, Twitter si alte platforme au "protectie" impotriva acestor lucruri si nu browser-ul userului o sa faca request catre acel pixel/imagine ci backendul platformei. 

Daca chiar vrei ceva sa mearga ii trimiti un link cu ceva si un mesaj prin care convingi persoana sa il deschida. Daca face asta ii poti afla IP-ul.

 

Acum vine intrebarea: ce faci cu IP-ul? Nu mai sunt vremurile de acum X ani in care la "whois" sa vezi adresa de acasa a cuiva. Si un IP e probabil folosit de multe persoane. Nu cred ca ajuta prea mult. 

 

Care este de fapt ideea? Adica de ce ai vrea sa faci asta? Ma gandesc la cazul in care "ai o problema" cu acea persoana si sincer solutia e mai simpla: discuti cu ea si rezolvi problema, suntem oameni. 

Perfect de accord cu time Nytro dar sunt si oameni rai si prosti care nu stiu de vorba buna si nu stiu cand sa se opteasca. In scop comercial am intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Facebook, Instagram, LinkedIn si celelalte mari platforme au o protectie impotriva prinderii IP-ului oamenilor. Daca i-ai prins IP-ul prin metoda asta, vezi sa nu intri la paragraful 2 de aici. Referitor la aflarea a cui e IP-ul, RDS sau orice alt ISP are nevoie de mandat in care sa se zica IP-ul, motivul si timestamp-ul cand a fost folosit ca sa iti zica cine e in spate.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Facebook, Instagram si multe alte platforme nu folosesc pentru mesagerie conexiune Peer-to-Peer. Ci o conexiune client-server.

 

In termeni mai putin tehnici inseamna asa: Persoana X trimite un mesaj catre persoana Y. Mesajul se duce in serverul platformei, de acolo la tine. Daca vei afla un IP al unui mesaj, acela va fi IP-ul serverului care stocheaza datele(mici sanse sa poti face asta)

 

Logica este simpla. Mesajele sunt stocate in serverele Facebook, IG, etc, de aici si accessul multi-platform al mesajelor. Un mesaj primit pe telefon il poti citi si pe tableta si pe laptop si pe pc.

 

O mica adaugare, ca s a discutat: daca trimit un fisier este foarte posibil ca acel fisier sa fie stocat tot pe serverele lor. Pentru ca daca eu iti trimit tie un zip de pe laptop si inchid laptopul, tu il poti descarca dupa 3 ore. 

Edited by SynTAX
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

iti pui pe un site ceva scris cu respectivu si apoi dai link-ul.

ceva.ro/poze-cu-ma-sa-lu-bogdandc-surprinsa-in-gangbang.html

 

Sa fie la titlu ceva la asemenator, astfel incat preview-ul sa se vada clar

🤣

 

Dupa ce ai adresa IP, ce faci cu ea? Dai acatiste la biserica, pui lumanari invers, sau?

 

  • Haha 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adresele de IP sunt publice, ele se pot afla si random. Acum depinde si ce faci cu ele. In cazul RDS se face o asociere a unui element public respectiv IP-ul cu date GDPR din aceasta cauza trebuie mandat. Daca te gandesti sa-i afli ip-ul lui Bianca Dragusanu si apoi sa te conectezi la DVR-ul ei de acasa ca sa publici apoi imaginile pe CanCan nu e bine... Daca vrei sa faci un script sau ceva de genul "finder" vei avea probleme cu Fb la modul ca se vor interesa cine detine domeniul, cine vinde etc., si probabil te vor "marca" ca si malware.

Edited by ardu2222
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ardu2222 said:

Adresele de IP sunt publice, ele se pot afla si random. Acum depinde si ce faci cu ele. In cazul RDS se face o asociere a unui element public respectiv IP-ul cu date GDPR din aceasta cauza trebuie mandat. Daca te gandesti sa-i afli ip-ul lui Bianca Dragusanu si apoi sa te conectezi la DVR-ul ei de acasa ca sa publici apoi imaginile pe CanCan nu e bine... Daca vrei sa faci un script sau ceva de genul "finder" vei avea probleme cu Fb la modul ca se vor interesa cine detine domeniul, cine vinde etc., si probabil te vor "marca" ca si malware.

 

Nu mai da informatii eronate te rog.

 

In Europa (GDPR), IP-ul este o identitate online protejata (personala) atunci cand este folosit in combinatie cu alte identitati pentru a crea identitatea unei persoane.

 

image.png.146438b4a14fc918ef5a82b13ecb84db.png

 

https://gdpr.eu/eu-gdpr-personal-data/

 

https://gdpr.eu/recital-30-online-identifiers-for-profiling-and-identification/

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zatarra said:

 

Nu mai da informatii eronate te rog.

 

In Europa (GDPR), IP-ul este o identitate online protejata (personala) atunci cand este folosit in combinatie cu alte identitati pentru a crea identitatea unei persoane.

 

image.png.146438b4a14fc918ef5a82b13ecb84db.png

 

https://gdpr.eu/eu-gdpr-personal-data/

 

https://gdpr.eu/recital-30-online-identifiers-for-profiling-and-identification/

Ups ! Scz, nu am stiut. Presupun ca trebuie pusa notificarea acea cu privacy... Deci pana la urma nu este legal :)

Edited by ardu2222
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...