Jump to content
tazicke

Propuneri subiect licenta

Recommended Posts

Salutare, mi-am ales ca subiect de licenta "dezvoltarea de aplicatii pentru detectarea atacuriilor cibernetice" si pentru ca aici sunt oameni in securitate cu mult mai multa experienta ca mine am decis sa va cer si voua o parere de exemplu de aplicatie (la nivel de licenta) si tinand cont ca nu am facut nimic legat de securitate la facultate, urmeaza sa particip la un curs de la master de securitate cibernetica. 

Abia in 2 saptamanii o sa vorbesc cu profesorul coordonator asa ca pana atunci sper sa ma decid pe ceva. Astept propunerile voastre :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Neata, nu sunt printre cei mai avizati pe aici, dar astea sunt ideile mele:

 

- tipuri de atacuri si metode clasice de detectie

- virusi / troieni / worms etc ce au trecut de programe de tip antivirus in trecut, ce le-a facut atat de eficiente (de exemplu rularea in memorie de malware)

- comparatii windows / linux / mac despre modul de functionare a unui malware, cum, cand si cat se complica situatia in a le detecta

- 2-3 exemple de baza (eventual bucati de cod explicate) in a detecta shellcode hardcoded sau orice alta bazaconie de genul

- diferenta intre ce se vrea a fi "malware web" si cel "desktop"

- pana unde se poate merge si cand se poate complica situatia in functie de layere (Phyisical / Network / Application etc) 

- impedimentele intalnite intr-un astfel de proces (obsfucatoare de ex)

- algoritmi de procesare si livrare a datelor in timp util (cloud db deci)

- ...... daca mai am idei dau edit

Link to comment
Share on other sites

Daca te descurci la partea de artificial intelligence/machine learning poti face un simplu web application firewall care "invata" request-uri valide pentru o aplicatie, apoi le poate bloca pe altele (care nu par in regula). 

Tema mi-a fost propusa acum x ani de catre profesorul meu coordonator de licenta dar nu ma pricepeam la asa ceva. Si am facut NetRipper :D 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...