Jump to content
truffledog

adtp - add current dir to $PATH and source ~/.bashrc. Saves time! My second repo, yay.

Recommended Posts

Chiar ieri am avut o problema de genul asta, la care tot nu am gasit o rezolvare, ci am rulat comenzile manual una cate una.

Am vrut sa fac downgrade de la android 11 la 10, folosind toolul asta: SDK Platform-Tools package de la google.

Si aici e o comanda ./flash-all.sh care apeleaza fastboot.

Desi am pus fastboot in path, cand rula scriptul ala basit tot nu se ducea pana la capat, cauta in binarele instalate probabil.

De aici am luat tutorialul de downgrade:

https://9to5google.com/2020/08/07/how-to-downgrade-from-android-11-to-android-10-on-google-pixel-video/

Link to comment
Share on other sites

Sa nu spui ca-s hater, dar vad inutil asta.

 

tex: ~ $ cd Work/
tex: ~/Work $ echo "export PATH=$PWD:$PATH" >> ~/.bash_profile && source ~/.bash_profile

quick test:
tex: ~/Work $ echo $PATH
/Users/aelius/Work:/opt/local/bin:/opt/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/sbin:/sbin:/opt/X11/bin:/Library/Apple/usr/bin

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, aelius said:

Sa nu spui ca-s hater, dar vad inutil asta.

 

Pai si nu-i mai simplu sa adaugi un path cu 4 taste decat cu 83?

Desigur, fiecare are preferintele lui de workflow. :P

PS: am adaugat si optiune de delete acum. Daca ai bagat un path poti sa-l scoti din .bashrc cu 'adtp -d'.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 11:41 AM, pr00f said:

de cate ori ai fost pus in situatia in care sa ai nevoie sa adaugi dosare gramada in path cand navighezi prin ele?

 

De multe ori. In special cand incerc tot felul de tool-uri care ruleaza din folder (nu instalate globally). 

 Altfel nu mai scriam tool-ul. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, truffledog said:

In special cand incerc tot felul de tool-uri care ruleaza din folder

./binary? Stii ca poti sa rulezi un binar din orice locatie relativa sau absoluta, nu? In cel mai "rau" caz il linkuiesti in /usr/local/bin sau faci ~/bin pe care-l pui in path, si tragi link-ul acolo, asa procedez cu binarele din repo-urile din ~/git.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 1:45 PM, pr00f said:

./binary? Stii ca poti sa rulezi un binar din orice locatie relativa sau absoluta, nu? In cel mai "rau" caz il linkuiesti in /usr/local/bin sau faci ~/bin pe care-l pui in path, si tragi link-ul acolo, asa procedez cu binarele din repo-urile din ~/git.

Hey, mersi ca mi-ai reamintit de soft linking. :)

(tot am creat un mic script si ptr. asta lol numit abtb - Add Binary To Bin. usage: abtb exe)

ln -s $PWD/$1 ~/bin/$1

Daaar sa stii ca tot  am destule ocazii in care e utila si celalalt  tool care adauga in .bashrc. Spre exemplu directories cu scripturi bash ca sa nu te mai cacai cu fiecare script cand il adaugi. Nu-l folosesc atat de des dar na', bine ca exista acum  :P 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2020 at 2:46 PM, aelius said:

Sa nu spui ca-s hater, dar vad inutil asta.

 


tex: ~ $ cd Work/
tex: ~/Work $ echo "export PATH=$PWD:$PATH" >> ~/.bash_profile && source ~/.bash_profile

quick test:
tex: ~/Work $ echo $PATH
/Users/aelius/Work:/opt/local/bin:/opt/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/sbin:/sbin:/opt/X11/bin:/Library/Apple/usr/bin

 

Ba ce hater.

 

Lasa ma omu sa faca 4 litere, daca el asa vrea :). E nevoie si de muncitori, nu doar de oameni eficienti.

  • Haha 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...