Jump to content
KonNDor

Internship liceu

Recommended Posts

  Salut. Am 16 ani si sunt clasa a XIa. Vara viitoare as vrea sa ma angajez undeva, eventual un internship in domeniul IT ( C++ / JavaScript ). Intreb oameni cu experienta: Exista firme care angajeaza tineri de acest gen? Stiti cazuri? Majoritatea angajeaza studenti, nu stiu pe nimeni de liceu care a urmat aceasta cale. Pot spera la un post la aceasta varsta in acest domeniu?

 

 Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut, sfatul meu e sa mai astepti 2 ani, sa te mai bucuri de viata. O sa ai timp toata viata sa lucrezi. 

Daca vrei, in timpul liber, poti sa inveti singur si sa faci ce iti place. Desigur, ar fi util sa faci lucruri practice pe care ulterior sa le treci in CV. 

Daca e vorba de bani si sunt necesari, poti cauta ceva dar nu stiu cate firme platesc internship-uri si cate nu. Incearca daca e cazul, nu ai nimic de pierdut, sanse cred ca ar fi. Ar mai fi o posibila problema din punct de vedere legal, dar din cate stiu eu poti lucra part-time.  

Link to comment
Share on other sites

  Multumesc frumos pentru sfat, Nytro! Din fericire, nu se pune problema de bani, insa as vrea sa urmez o facultate in afara si consider ca un internship pe perioada verii mi-ar spori sansele considerabil la facultatile la care aspir.

 

  Imi place sa programez si nu vad asta ca pe o munca in timpul verii. Plus, as capata multa experienta, nu neaparat intre ale IT-ului.

 

  Multumesc frumos oricum pentru tot! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...