Jump to content
Nytro

Atac EMOTET asupra CV19

Recommended Posts

Atac EMOTET asupra CV19

 admin_cv19  November 2, 2020  Securitate Cibernetica  0

EMOTET O Imagine de ansamblu a atacului asupra CV19

Analiză realizată de Alexandru Anghelus si Radu Stanescu

Emotet-Botnet-Malware-Cyber-Attack-Secur

Miercuri, 14 octombrie 2020, la 6 zile după prezentarea susținută de CERT RO împreună cu grupul Cyber Volunteers 19 despre securitatea cibernetică a spitalelor din România, am primit pe adresa de mail (contact@cv19.ro) un mesaj aparent inofensiv însă…alertele de securitate au explodat!

Screen-Shot-2020-11-02-at-20.32.04-1024x

Semnele de întrebare au apărut în momentul în care am un text legat de o factura emisă în baza… unui contract inexistent.

S-a declanșat imediat procedura de Incident Response și am început investigația.

Haideți să ”vedem” factura”

La deschiderea fișierului putem observa un așa zis mesaj necesar pentru actualizarea sistemului de operare, unul ce ne informează că anumite aplicații au nevoie de update, menționând utilitarul Microsoft Word cu îndemnul de a acorda acces pentru editarea documentului.

Putem spune că pentru vizualizarea acestui document era necesar să facem destul de multe operațiuni, deși în mod normal …ar fi trebuit să se deschidă și … atât!

Avem de-a face cu un text scris la o scară foarte mică și total de neînțeles, dar dacă îl mărim putem vedea că este un text generat și…fără logică.

 

Articol complet: https://cv19.ro/resurse/securitate-cibernetica/atac-emotet-asupra-cv19/

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...