Jump to content
Serb4n

Bine v-am gasit! RST

Recommended Posts

Bine v-am gasit, ma numesc Serban si am 16 ani. M-am inscris in acest grup pentru a invata tainele securitati cibernetice, cel mai greu lucru pentru mine este gasirea materialelor de studiu, nu stiu de unde sa le iau, de asta va cer ajutorul, daca stiti articole dedicate securitati/hacking/retelistica sau sfaturi ESENTIALE va rog sa mi le spuneti. Sunt in stare sa invat cu zilele, timp este din belsug in aceste timpuri ciudate, si ma doare atunci cand pierd vreamea cu materiale updata.

 

Obiectivele mele pe acest forum

-vreau sa devin foarte bun in domeniul securitati cibernetice si a competitiilor CTF (cuvinte mari)

-vreau sa cunosc persoane noi, cu care sa ne impartasim cunostintele si ideile

-vreau sa invat cum sa-mi scriu propriile mele exploituri si sa inteleg cum functioneaza acestea

-sa depasesc stadiul de script kiddie

 

MULTUMESC!

Link to comment
Share on other sites

Salut, bine ai venit. Pentu inceput ai nevoie sa inveti lucrurile de baza. Sunt multe si le-am enumerat in multe alte posturi: invata cate ceva despre fiecare: programare (HTML, CSS, JavaScript), SQL, un limbaj de programare (e.g. Java, PHP, ASP.NET, C++), networking (TCP/IP), protocoale (DNS, HTTP, SMTP, FTP), putina criptografie, sisteme de operare... Nu te gandi ca trebuie sa devii expert in toate, trebuie doar sa intelegi cum functioneaza.

Apoi vei ajunge la partea de dezvoltare de exploit-uri. Avem si cate un tutorial in romana, dar cum zice si Gecko, engleza e de baza.

Poti incepe de exemplu cu ceva de genul: https://repo.zenk-security.com/Magazine E-book/Penetration Testing - A hands-on introduction to Hacking.pdf 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...