Jump to content
cancan123

caut programator liber

Recommended Posts

Salut. Am nevoie de un programator in pyton. Am facut un program in excel care-mi calculeaza un deviz, il genereaza in pdf. De asemenea genereaza si un contract care este in word, salveaza datele pe care le introduc in devize intr-un alt tab (un fel de baza de date :)) ) . Am nevoie de o interfata care sa comunice cu acest excel in care sa bag datele sa fie user-friendly. Pentru informatii in plus va rog pm .

Edited by cancan123
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Hai sa iti explic putin cum sta treaba daca vrei sa gasesti pe cineva:

 

1. Descrie asa cum trebuie proiectul.

1.1 Ce fel de interfata? Web / Desktop / Command Line?

1.2 Cum arata excel-ul respectiv? Sunt mai multe sheets? E foarte mare fisierul?

1.3 Cum ai vrea sa arate "interfata" respectiva?

1.4 Ce legatura au PDF-ul si WORD-ul cu excelul?

 

2. Ce suma oferi pentru cele de mai sus?

2.1 Oferi un avans?

2.2 Garantezi ca vei plati developerul care iti va face acest proiect?

2.3 Daca garantezi, cum o faci?

2.4 Cum vei face plata?

 

Daca oferi aceste detalii iti garantez ca se vor gasi oameni care te vor ajuta. Poate chiar si gratis, pentru portofoliu, daca e ceva rapid :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Noi nu o sa facem niciodata escrow. Nu avem de ce. Fiecare, fie ca vreau sa vanda, fie ca vrea sa cumpere, ca pe OLX, isi asuma responsabilitatea.

Noi cerem un minim de 50 de posturi tocmai pentru a stabili un minim nivel de incredere, de a vedea cam "ce poate" un user inainte de a face afaceri cu el.

Dar in final, e decizia fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, MrGrj said:

Hai sa iti explic putin cum sta treaba daca vrei sa gasesti pe cineva:

 

1. Descrie asa cum trebuie proiectul.

1.1 Ce fel de interfata? Web / Desktop / Command Line?

1.2 Cum arata excel-ul respectiv? Sunt mai multe sheets? E foarte mare fisierul?

1.3 Cum ai vrea sa arate "interfata" respectiva?

1.4 Ce legatura au PDF-ul si WORD-ul cu excelul?

 

2. Ce suma oferi pentru cele de mai sus?

2.1 Oferi un avans?

2.2 Garantezi ca vei plati developerul care iti va face acest proiect?

2.3 Daca garantezi, cum o faci?

2.4 Cum vei face plata?

 

Daca oferi aceste detalii iti garantez ca se vor gasi oameni care te vor ajuta. Poate chiar si gratis, pentru portofoliu, daca e ceva rapid :) 

Incerc sa explic cat mai bine prin poze.

1. La munca ma ocup cu ofertare si devize pentru izolarea caselor. Ca sa-mi usurez munca am facut eu un "program" in excel de calcul si generare de devize, oferte si contracte.

 

Interfata:

In partea de materiale si servicii am materialele si serviciile folosite la o lucrare. Ele se regasesc in Tabul "preturi" si in interfata le aleg cu dropdown (avand mai multe tipuri de folie, band etc. cu diferite preturi). Cum procedez sa aflu un pret pentru o lucrare: - aleg materialele si serviciile aferente acelei lucrari, densitatea, grosimea pe care se face izolatia, suprafata de izolat, manopera, deplasare, numar de muncitori, zile, % pierdere folie, banda, am niste reguli si pt capse, petece, banda de imbinare (cat se consuma pe mp). Dupa ce introduc toate aceste date am rezultatele de mai jos: - nr de saci necesari pentru lucrare(cantitatea in kg / 15 kg cat are un sac), mc material, pret in lei si in euro (folosesc cursul bnr care se actualizeaza singur cand deschid fisierul), profit, cheltuieli, impozit etc...

In partea de jos am - Oferta - Deviz, unde introduc datele manual necesare pentru generarea devizului si a contractului, nume, prenume, email etc..

 

1.png

 

Asa arata un deviz: care se completeaza automat in functie de ce este in interfata. Exista si un buton cu macro cand il apasam imi salva devizul ca pdf (prefer manual).

Contractul in completez prin mail merge cu datele colectate pret, mp, adresa, avans, total, etc...(deschid wordul cu templateul de contract si se completeaza cu datele din tabul MailMerge.).

 

Mai este tabul txt in care am partea asta de pe deviz cu etapele de executie (in functie de ce materiale si servicii aleg acel text se schimba) - poza 3.

 

2deviz.png

 

Tabul Txt:

 

3.png

Ca sa explic mai bine trebuie exact pe fisier.

 

1.1. Interfata web

Am incercat sa fac ceva eu cu un prieten cu Laravel dar ma depaseste. Ceva de genul vreau cu o baza de date pentru materiale si preturi. Tipurile de materiale care sunt 15 20 maxim. Si datele pentru devizele generate sa le salvez intr-o baza de date cu un search ca sa-mi fie usor sa identific o lucrare cu un pret (sa nu stau sa caut in toate pdf urile cum fac acum). Interfata de unde sa introduc datele si sa generez contact, deviz, oferta etc. In partea dreapta din interfata sa am rezultatele pret, profit, cheltuieli, impozit ... etc

 

4admin.png

 

Cred ca am reusit sa descriu ce am acum si ce doresc.

 

2. Despre suma pot sa spun ca am un buget undeva la 100 - 150 euro.

Folosim o platforma gen Fiverr .... ca sa raspund la restul de intrebari legate de garantie si plata.

 

Sper ca am reusit sa explic cat de cat ok ce am nevoie. Multumesc @MrGrj pentru ajutor!

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...