Jump to content
ardu2222

Daca incepe razboiul WWIII ce se intampla cu IT-ul?

Recommended Posts

Sa presupunem ca incepe WWIII intre SUA, Europa, UK, Australia contra Rusia, China, Koreea de Nord si Orientul Mijlociu.

Ce se intampla cu mediul online in acest caz, cu Facebook, Twitter etc., cu locurile de munca in IT cu liniile de comunicatii, etc.?

Exista planuri facute de fiecare stat pentru aceasta situatie privind mediul online si infrastructura IT?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil nu vor exista. temporar. Va creste industria producatoare de "metale", agricultura ca sa nu murim de foame si in general acele "lucruri esentiale" pentru supravieture. Dar nu cred ca se va ajunge la asa ceva, nu e cazul in anii imediat urmatori. Poate sa fie cand se termina resursele planetei, nu stiu.

Eu nu mi-as face griji pentru job ci pentru supravietuire. Mergem la tara si mancam zacusca 2-3 ani pana se termina. :D 

Link to comment
Share on other sites

Daca incepe razboiul noi avem Bombardieri asa ca stau linistit :))) Ironic fiind...  daca incepe razboiul se cam poate sa nu iti mai arda ce se intampla cu it-ul, comunicatiile, facebook & Co. e probabil sa iti cam arda unde bagi capul la cutie sa nu te urmareasca vreo racheta sau tu o sa stai sa o arzi cu like-uri cand pe cer  e trafic intens de ghiulele :))). si eventual singurele comunicatii stabile vor fi cele pentru armata nici decum sa ai tu sau eu semnal la telefon ca sa imi verific minutele... posibil si curentul electric sa fie cazut ca strategie din partea dusmanului bombardezi centrale electrice cele de apa potabila comunicatiile pe cat posibil la pamant si multe altele... era o regula nescrisa in razboi biserici scoli si spitale nu se atacau dar in ziua de azi ce mai conteaza ca o racheta a functionat gresit si na a nimerit o scoala sau un spital mare smecherie... cauti cel mai apropiat buncar iei pe cei dragi si stai ca strutu cu capu sub pamant si te rogi sa treaca mai repede sa scapati cu viata... in razboi daca incepe de preferat dusmanului i se ia " Vedera/Auzul/Vorbitul" sper sa intelegi la ce ma refer si cel mai simplu ai nimicit dusmanul.

 

Edited by FaNt0maX
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nytro said:

Nu avem de ce sa ne facem griji deoarece dusmanii nu stiu ca nu avem bomba nucleara.

Cautati pe Youtube "bomba nucleara" sa va convingeti.

M-am speriat cand youtube mi-a dat primul rezultat ceva documentar, doar al 2-lea corect fratele Salam!!!!

 

Dupa parerea mea de filme SF nu cred ca se ajunge la "razboi mondial". Prea multe tari au arme prea puternice de distrugere in masa.

Nu ma refer doar la nucleare ci si la Stuxnet, chei SSL etc.

Prea multa infrastructura poate fi distrusa instant, asa ca majoritatea populatiei se va opune. (Nimeni nu vrea sa fie regele unui nuclear wasteland)

 

Posibil sa inceapa razboaie proxy. Asa e in Crimeea, Transnistria, Iraq, Koreea etc. E nasol pentru populatiile din zona si pentru tarile sarace, dar cred ca e foarte putin probabil ca Rusia sa atace direct tari NATO si sa treaca pe "razboi total".

 

Cu IT-ul e probabil sa devina mai important dpdv militar. Nu ca nu ar fi deja..

Restul populatiei intra in criza economic si foamete, cum a fost si in 2008 si cum va fi si dupa covid.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...