Jump to content
Wav3

PamantDoi

Recommended Posts

Da suna destul de scam. Plansa aia a avut success in 2005.

 

Dupa parerea mea ce lipseste cel mai mult e o metoda de a viziona/folosi ce ai cumparat. Site-ul lor e doar "BUY NOW!! NOW BUY LAND BUY!" "why you should buy!" "How to buy".

 

Dupa parerea mea pamantul ala nu are valoare.

Daca ai vinde pamant in fortnite/skins in CS:GO alea au valoare pt ca jocul este jucat de milioane de oameni. Multa lume vede, trece pe acolo.

 

Pe Earth2 nici sa vrei nu ai cum sa vezi ce apartine cui si cum arata.(mai prost ca maps)

Presupun ca se pote face profit daca cumperi Statuia libertatii ieftin si dupa o vinzi imediat la alti fraieri. In rest nu imi pare a long term investment.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Ideea lor nu e noua, au mai fost site-uri si idei similare:

  • Second Life - ideea din spatele jocului e ca developerii adauga servere noi si dupa care le vand la licitatie jucatorilor; de acolo jucatorii pot sa-si construiasca firme si altele si sa creeze produse sau servicii pe care sa le vanda apoi la alti jucatori
  • Turf Wars - un joc de telefon in care creezi peste harta existenta a lumii cerculete care ar fi zonele controlate de tine si te bati cu alti jucatori pe ele
  • Foursquare / 4square - varianta veche a aplicatiei te lasa sa creezi puncte de interes pe harta lumii dupa care sa faci check-in-uri acolo si sa castigi tot felul de badge-uri (sistem simplu de gamification); baietii din spate au generat astfel o baza de date misto pe care au folosit-o apoi ca travelling guide
  • million dollar webpage - un tip care a generat un grid de 1000 x 1000 pixeli si a vandut fiecare pixel la un dolar; cred ca prin 2005-2006 a reusit sa vanda toti pixelii

Earth2 nu pare a fi un proiect care e in stadiul final. Cel mai probabil vor veni si alte update-uri in care sa poti sa faci ceva util cu patratelele vietii in afara de a le vinde si probabil va fi si un sistem de gamification pentru a aduce mai multa lume, gen cum au facut Turf Wars si Foursquare.

 

Per total, nu o sa fie ca BTC, dar are potential de facut cativa banuti, vanzand reclame sau ce vor mai adauga developerii pe viitor (cum au fost million dollar webpage si Second Life) sau vanzand teren dupa cateva luni/cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...