Jump to content
RazvanDC

Avertizare întrerupere curent

Recommended Posts

Am o casa la munte unde mai las focul aprins in centrala termică dar dacă pica curentul este posibil sa fiarbă apa și sa explodeze vasul cu apa de expansiune. Cabana e alimentata de un generator magnetic pe neodim din China la care s-a defectat AVR-ul și îmi scoate curentul cu variații cand 200 cand 220 poate chiar și 180 volți iar foarte des se întrerupe curentul pentru 1 secunda și revine. Acum caut un ups puternic + stabilizator dar pana găsesc și modific instalația am nevoie de o alerta pentru cazul in care curentul se va opri mai mult de 10 minute. Exista o asemenea alerta sau chiar o sonerie care sa scoată sunet sau chiar sa trimită pe telefon notificare? Ma refer noapte când dorm la cabana dar poate și in cazul când plec de acolo sa primesc pe telefon. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dimss said:

Poti incerca cu un Raspberry PI+USB Modem de la cine ai semnal in zona+Telegram.

Uite doar o implementare. In functie de echipamente, arhitectura poate varia.

Da. Are dreptate @dimss
pe raspberry iti pui un client de telegram care emite heartbeat la un interval configurabil (ex 2 minute), la capatul celalalt pui alt client de telegram cu rol de server. In cazul in care serverul detecteaza ca nu a primit heartbeat de la raspberry dupa un interval configurabil (ex 10 minute) genereaza o alerta (sms, sonerie, samd).

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cumperi o alarma de fereastra magnetica la 5 lei, arunci magnetul si o lipesti de un incarcator de telefon care genereaza un camp magnetic atat timp cat are curent si tine alarma inactiva. Cand se intrerupe curentul alarma care este pe baterii va suna. Deja e afacere pe olx asta hahaha :)

3b4a88c7b2b9830ac86244021ee90460.jpg

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

UPS-ul are alerta (buzzer). Daca iei cu management, poti seta cam orice. Il conectezi pe serial sau serial to usb si iti faci absolut orice alerta vrei.

Vasul de expansiune ar trebui sa fie prevazut cu supapa de suprapresiune. Ce vas este? Este gen puffer in care faci acumulare si de acolo pleci cu pompa de recirculare?

 

Dai mai multe detalii si poate gasim o solutie mai potrivita. Eu as pune o supapa de siguranta si o teava iesita in afara cabanei. Uite un exemplu aici.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2021 at 2:12 PM, aelius said:

UPS-ul are alerta (buzzer). Daca iei cu management, poti seta cam orice. Il conectezi pe serial sau serial to usb si iti faci absolut orice alerta vrei.

Vasul de expansiune ar trebui sa fie prevazut cu supapa de suprapresiune. Ce vas este? Este gen puffer in care faci acumulare si de acolo pleci cu pompa de recirculare?

 

Dai mai multe detalii si poate gasim o solutie mai potrivita. Eu as pune o supapa de siguranta si o teava iesita in afara cabanei. Uite un exemplu aici.

Multumesc la toți pentru soluții . Cum deosebesc un ups cu management pe tel fata de unul obișnuit ?

Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2021 at 6:30 PM, RazvanDC said:

Multumesc la toți pentru soluții . Cum deosebesc un ups cu management pe tel fata de unul obișnuit ?

Nu cu management pe telefon. Te uiti la specificatiile tehnice si daca are management. Gasesti cu management atat pe seriala cat si pe USB. Uite un exemplu aici: https://www.emag.ro/ups-apc-700-va-390-w-line-interactive-bx700u-gr/pd/D9M5CMBBM/

Cel mai ok, sa iei in vedere protectie clasica in primul rand, asa cum am spus mai sus. Supapa de siguranta la suprapresiune.

 

De ce nu repari stabilizatorul tau original de la jucarie? Nu ai dat nici detalii despre consum. "Ups puternic" nu e un criteriu. Ce alimentezi pe el? Pompa de recirculare? Modulul de control al centralei? Intreb pentru ca nu orice ups functioneaza pe orice echipament. Unele au nevoie de semnal sinusoidal. 

 

Nu m-as baza prea mult pe sfaturile primite pe un forum cand este vorba de o centrala la care se lucreaza cu temperaturi si presiuni ori la curent. Cel mai bun sfat ar fi acela sa chemi un profesionist si sa-ti rezolve problema.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 3:21 PM, ardu2222 said:

Cumperi o alarma de fereastra magnetica la 5 lei, arunci magnetul si o lipesti de un incarcator de telefon care genereaza un camp magnetic atat timp cat are curent si tine alarma inactiva. Cand se intrerupe curentul alarma care este pe baterii va suna. Deja e afacere pe olx asta hahaha :)

 

Ce fel de incarcator merge ca am incercat toate care le am prin casa si nu merge nici unul sa faca camp magnetic 

On 1/12/2021 at 3:21 PM, ardu2222 said:

3b4a88c7b2b9830ac86244021ee90460.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...