Jump to content
danihacker

Tentativa de ... ?

Recommended Posts

@Nytro Chestia e ca am primit astfel de SMS-uri pe telefon, de la numere diferite, cam vreo 5 bucati. Mi-au gasit numarul pe un site generic de anunturi cred, in perioada cand postasem ceva acolo. Si daca mi-au trimis mie asa mesaje, la sigur ca au trimis si altora. Posibil au facut sute si mii de expedieri. Se pune intrebarea daca s-ar merita asa actiuni si pierdere de timp pentru un simplu spam? Doar mie mi-au trimis de la 3-4 numere diferite, de pe unul de doua ori chiar. Cineva a investit bani seriosi in treaba asta, fie ca e Prepay sau abonament, si nu cred ca e pentru spam. Eu suspectam vreo tentativa de phishing, poate furt de cookie-uri sau in genere sa fie site-ul infectat cu ceva. Am intrat prin TOR browser la PC, dar si acum mai stau cu grija. Ar trebui si o masina virtuala ceva pentru asa ceva.

Edited by danihacker
typo
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, danihacker said:

@Nytro Chestia e ca am primit astfel de SMS-uri pe telefon, de la numere diferite, cam vreo 5 bucati. Mi-au gasit numarul pe un site generic de anunturi cred, in perioada cand postasem ceva acolo. Si daca mi-au trimis mie asa mesaje, la sigur ca au trimis si altora. Posibil au facut sute si mii de expedieri. Se pune intrebarea daca s-ar merita asa actiuni si pierdere de timp pentru un simplu spam? Doar mie mi-au trimis de la 3-4 numere diferite, de pe unul de doua ori chiar. Cineva a investit bani seriosi in treaba asta, fie ca e Prepay sau abonament, si nu cred ca e pentru spam. Eu suspectam vreo tentativa de phishing, poate furt de cookie-uri sau in genere sa fie site-ul infectat cu ceva. Am intrat prin TOR browser la PC, dar si acum mai stau cu grija. Ar trebui si o masina virtuala ceva pentru asa ceva.

da, s-au investit cate 5E pt fiecare cartela cu sms nelimitate de pe care se trimit sms-urile la intervale regulate de timp pt a nu fi blocate, si probabil un soft free de pe internet pt a trimite mesajele :D

In cel mai bun caz, aia fac alde 1 usd la fiecare 1000 clikuri, nu-ti fura nimic.

In cel mai rau caz, iti fura atentia cand iti arata vreo fata, si risti sa te certi cu nevasta :D

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Au un SMS gateway din care trimit la gramada pe o lista. Daca zici ca ai primit de la mai multe numere de telefon, baietii nici nu s-au chinuit sa scoata duplicatele din lista.

 

Partea buna e ca nu patesti nimic, sunt simple spam-uri, nu are rost sa te panichezi. Partea nasoala e ca nu ai cum sa-ti dai unsubscribe, la fel cum nu poti sa dai unsubscribe de la mizeriile de SMS-uri saptamanale de la Mega Image.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...