Jump to content
WIK

[PHP/MYSQL] total rezultate

Recommended Posts

2 hours ago, Wav3 said:

Mai cauta si tu pe google, nu mai intreba orice rahat. Poti numara rezultatele direct din mysql punand conditiile pe care le vrei (x > 0) sau le scoti pe toate din baza si le numeri in php.

crezi ca n-am cautat pe google, nu gasesc functia din php care-ti permite sa returnezi rezultatul din baza de date, eu daca execut acel query in baza de date returneaza rezultatul

V2ZKC2a.png

 

doar ca nu gasesc o metoda prin care sa pun acest lucru inttr-o variabila :D in php :D asta era problema mea cea mare scuze daca intreb orice cacat :( dar pt mine sincer poate mi-se pare un lucru greu ce e pentru voi floare la ureche, asa-i la inceput ....cred...

Link to comment
Share on other sites

Din felul cum ai pus intrebarea se intelegea ca nu ai cautat deloc.

Rezultatul in php il scoti la fel cum scoti orice rezultat din baza. Nu este diferenta intre SELECT COUNT(*) si SELECT coloana_x, coloana_y, etc.

Poti folosi mysqli_fetch_row (asta recomand) pe rezultatul query-ului sau mysqli_fetch_assoc asa cum folosesti pentru orice SELECT.

 

Ca si client de MySQL iti recomand HeidiSQL.

Edited by Wav3
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wav3 said:

Din felul cum ai pus intrebarea se intelegea ca nu ai cautat deloc.

Rezultatul in php il scoti la fel cum scoti orice rezultat din baza. Nu este diferenta intre SELECT COUNT(*) si SELECT coloana_x, coloana_y, etc.

Poti folosi mysqli_fetch_row (asta recomand) pe rezultatul query-ului sau mysqli_fetch_assoc asa cum folosesti pentru orice SELECT.

 

Ca si client de MySQL iti recomand HeidiSQL.

Merci mult ! Asta cautam ! 

 

55 minutes ago, lzomedia said:

incepator

 

i-a vezi te ajuta

 

 

https://imgur.com/a/PG5DzjL

 

Ma ajuta dar nu e ca si cum nu as fi stiut, pur si simplu am formulat putin cam gresit intrebarea. In query-ul dat mai sus  iti da un numar de coloane (nu pe toate din tabel ci cele care sunt mai mari de 0 in cazul meu) din intrebarea mea ar fi trebuit sa ar trebui sa reasa : ce functie din php sa folosesc sa-mi returneze rezultatul acestui query :D merci frum pt incercarea de a ma face sa inteleg mai precis cum sunt scrise datele intr-un tabel :D 

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa nu mai incurci coloanele cu randurile. Randurile le filtrezi (in cazul tau mai mare ca 0), nu coloanele. Coloanele sunt denumirile campurilor, randurile contin datele pentru fiecare camp.

 

Sorry, acum am vazut ca e relativ vechi topicul. Nu stiu de ce m-a notificat forumul abia acum ca mi-ai dat quote; am dat pe notificare si am raspuns, fara sa ma uit la data.

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...