Jump to content
AnaVioreanu

Oportunitate participare la cercetare

Recommended Posts

Salutari tuturor!
Realizez o cercetare adresata persoanelor care studiaza si/sau lucreaza in domeniul IT. Daca aveti putin timp si bunavointa de a ma ajuta cu o completare a acestui chestionar, as aprecia foarte mult. Pentru mai multe detalii, accesati linkul. Multumesc mult!
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Mult succes cu cercetarea.

 

Un singur lucru vreau sa te intreb, de ce sunt aceleasi intrebari adresate de mai multe ori, dar sub alta forma? Confirmarea informatiei? Mi se pare obositor si enervant sa confirm acelasi lucru de mai multe ori si tendinta este sa inchid tabul si sa-mi vad de-ale mele.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nytro said:

Truc psihologic sa prinda oamenii care mint. :D 

Poate. Poate e chestionar despre rabdare/cat de repede te enervezi. Daca stii dinainte atunci rezultatele nu mai sunt valabile.

 

Eu doar sper ca nu e unul din sutele de chestionare ca studentii IT sunt mai introverti/tocilari/antisociali/virgini etc. :))

 

PS: fiti baieti buni! E foarte greu sa gasesti oameni sa-ti completeze chestionare de genul.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Dragos said:

Mult succes cu cercetarea.

 

Un singur lucru vreau sa te intreb, de ce sunt aceleasi intrebari adresate de mai multe ori, dar sub alta forma? Confirmarea informatiei? Mi se pare obositor si enervant sa confirm acelasi lucru de mai multe ori si tendinta este sa inchid tabul si sa-mi vad de-ale mele.

Multumesc mult!

Exista intrebari adresate de mai multe ori pentru a verifica consistenta raspunsurilor: daca participantul raspunde acurat sau doreste sa raspunda dezirabil social :) sunt intrebari pentru a verifica fidelitatea raspunsurilor, este o conditie necesara atunci cand se construieste un instrument.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, yoyois said:

Poate. Poate e chestionar despre rabdare/cat de repede te enervezi. Daca stii dinainte atunci rezultatele nu mai sunt valabile.

 

Eu doar sper ca nu e unul din sutele de chestionare ca studentii IT sunt mai introverti/tocilari/antisociali/virgini etc. :))

 

PS: fiti baieti buni! E foarte greu sa gasesti oameni sa-ti completeze chestionare de genul.

Multumesc mult!

Studiul meu se bazeaza pe impactului stresului cronic asupra sanatatii mintale in randul unei populatii tinta. In urma rezultatelor se pot obtine informatii esentiale cu ajutorul carora sa se puna baza unor metode de preventie si interventie eficiente.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vrtxf said:

 

E clar ca nu ai completat niciodata unul serios - sunt destul de profitabile daca te uiti la afaceri care cu asta se ocupa $15-25 ~200 intrebari ... nu prea sunt despre sentiment.

Nu stiu exact la ce fel de instrumente te referi tu, dar eu am folosit instrumente validate si construite de catre cercetatori din domeniu, nu fac afaceri cu asa ceva :))

Link to comment
Share on other sites

Just now, vrtxf said:

Urma sa iti raspund si tie sa le explic tuturor ca esti doar un troll ... nivelul de expertiza pe care l-ai pus in acel chestionar e sub liceu. Nu doar asta insa nu ai facut nici un studiu de piata sa vezi ce exista si ce se foloseste. 

Toata lumea de exemplu cunoaste https://www.16personalities.com

Tu inviti audienta de pe forumuri ? 

Patetic, du-te inapoi pe 4chan si intreaba-i pe aia mai bine, acolo sunt cele mai relevante statistici pentru tine.

Din pacate, vorbesti in necunostinta de cauza. Inteleg ca nu te intereseaza subiectul, deci nu este necesar sa-ti irosesti timpul cu el. Sigur ai altceva mai bun de facut :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vrtxf said:

Urma sa iti raspund si tie sa le explic tuturor ca esti doar un troll ... nivelul de expertiza pe care l-ai pus in acel chestionar e sub liceu. Nu doar asta insa nu ai facut nici un studiu de piata sa vezi ce exista si ce se foloseste. 

Toata lumea de exemplu cunoaste https://www.16personalities.com

Tu inviti audienta de pe forumuri ? 

Patetic, du-te inapoi pe 4chan si intreaba-i pe aia mai bine, acolo sunt cele mai relevante statistici pentru tine.

Opreste-te ca esti obosit.

Am completat cam 10-20 de studii de genul in universitatea mea (despre inteligenta/ atentie/ empatie). Corpul psiholgiei cere celor care dau licenta sa faca un studiu obligatoriu. (si se milogesc de cei de la IT sa fie participanti).

 

Ce vorbesti tu e de marketing. Si e total diferit. (gen securitate vs web design)

Am ajutat si eu la promavarea unui studiu si stiu ca e super greu sa gasesti participanti. Universitatea mai dadea si vouchere de 5$ si tot nu se inscriau suficienti studenti.

 

Bafta la Master!

ON: completati ca nu dureaza asa mult. daca aveti 5 minute libere. Mai avansati si voi cercetarea in romania...

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yoyois said:

Opreste-te ca esti obosit.

Am completat cam 10-20 de studii de genul in universitatea mea (despre inteligenta/ atentie/ empatie). Corpul psiholgiei cere celor care dau licenta sa faca un studiu obligatoriu. (si se milogesc de cei de la IT sa fie participanti).

 

Ce vorbesti tu e de marketing. Si e total diferit. (gen securitate vs web design)

Am ajutat si eu la promavarea unui studiu si stiu ca e super greu sa gasesti participanti. Universitatea mai dadea si vouchere de 5$ si tot nu se inscriau suficienti studenti.

 

Bafta la Master!

ON: completati ca nu dureaza asa mult. daca aveti 5 minute libere. Mai avansati si voi cercetarea in romania...

Multumesc mult! Ai pus punctul pe i :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...