Jump to content
Che

Este bun eToro?

Recommended Posts

Buna ziua!

 

Vad niste lucruri care mi se par foarte atractive la eToro si anume ca poti copia portofolii foarte profitabile sau traderi profesionisti, unii care au randament si de peste 80% iar in cateva luni iti poti chiar dubla investitia. De asemenea poti sa alegi tu ce actiuni vrei sa ai si cate si care anume. Are o gama extrem de variata de actiuni de unde poti sa alegi. Si, foarte important si avantajos mi se pare faptul ca poti cumpara actiuni fractionare ca si pe Trading212 si practic iti poti creste frumos portofoliul chiar daca nu iti permiti 10 actiuni TSLA. Asta mi se pare un mare avantaj.

Acum, am observat niste chestii oarecum suspecte:

  • 1. eToro este MM adica Market Maker, adica el face regulile dupa bunul lui plac si acestea, din ce am inteles, pot fi si independente de piata si cica poate face StopLoss hunting la greu.
  • 2. Cu mai multi ani in urma erau o gramada de videoclipuri pe Youtube in care unii se plangeau ca e scam si ca le vaneaza SL-urile sau diverse alte chestii. Acum, intr-un mod ciudat nu mai sunt, la o cautare foarte amanuntita abia mai gasesti poate unul, maxim doua astfel de videoclipuri. Ce se intampla? Cenzureaza Youtube? Am intrebat ceva de genul asta si despre reviewurile de pe Trust Pilot si forexpeacearmy si comentariul mi-a fost sters iar altii nici nu raspund. Tot la fel pe Facebook. Daca intrebi ceva de genul pe grupurile de educatie financiara nu dureaza mai mult decat cateva ore pana sa dispara postarea. Ce se intampla?
  • 3. Ce este cu reclama asta agresiva care este atat pe Youtube, cat si pe Facebook, dar si peste tot? De ce ceilalti nu sunt atat de agresivi cu reclamele? Cum se explica asta?
  • 4. Au program de afiliere si de aici automat orice review pozitiv, chiar si real, nu mai este credibil. De ce au program de afiliere? Citisem undeva ca UE nu da voie la progremele de afiliere si bonus pentru brokeri. Nu mai este valabil? De ce fac asta in continuare in timp ce ceilalti nu fac asta?
  • 5. Ce parere aveti ca ori este asigurat de Cysec ori de nu stiu ce autoritate din UK? Din moment ce UK a iesit din UE, daca, sa zicem, ai o problema si stai cu foarte multi bani blocati, ce credeti ca va zice UK despre romanii care se duc la ei sa le faca plangere? De asemenea, cica Cysec este in Cipru si spunea cineva pe forexpeacearmy cum ca a fost la ei si le-a facut plangere iar acestia au zis ca nu se coupa de persoane individuale ci doar de institutii. Si atunci? Ce rost mai are sa zici ca esti asigurat de CySEC?
  • 6. De ce nu au postate in josul sitului adresa de contact si numarul de telefon ca si la ceilalti brokeri?
  • 7. Daca te duci si te uiti la traderii pe care ai vrea sa-i copiezi si vezi acolo la profit anual spre exemplu ca in anul 2020 a avut 80%. Daca bagi apoi toate lunile in excel din ianuarie si pana in decembrie si le adunci vezi ca da mult mai putin de 80%. In general sunt umflate cu 40% cam la toti. De ce?
  • 8. Vad ca toti arata cum au depus bani si sunt foarte incantati. De reusit a reusit  cineva sa si retraga fiindca tocmai despre asta sunt reviewurile negative de pe forexpeacearmy? Voi ati reusit? Cat ati scos? Dar procentual? Intreb procentual ca ma gandesc ca poate daca ai 10 milioane de dolari bagai si vrei sa retragi 10.000$ poate te lasa dar daca 10.000$ sunt toti banii, poate nu mai sunt asa de binevoitori.
  • 9. Cum se explica toate reviewurile de pe forexpeacearmy si Trust Pilot despre ei? Sunt pe bune? Care este faza?
  • 10. Este adevarat ca fac SL hunting sau chiar sar peste SL-uri desi graficul nu are nici un gap? (asa am vazut ca zicea unul pe Youtube).

 

Ce brokeri de incredere puteti recomanda?

 

Multumesc anticipat!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Referitor la reclama agresiva, as zice ca este acelasi motiv pentru care bombardeaza si firmele de VPN retelele sociale, nu mai au profit ca inainte datorita pandemiei si incearca pe cat pot sa aduca clienti noi. Stam cu totii in casa, de ce am avea nevoie de VPN? Sa nu stie RDS ce facem, dar sa stie o companie despre care nu stim aproape nimic? Sa deblocam continut din state pe Netflix sau Amazon Prime la care deja platim un abonament?

 

Referitor la umflatul profiturilor, cei care intr-adevar joaca la bursa au undeva la 20-30% profit/an. Cel mai probabil e o strategie sa-i puna in spotlight pe cei care au riscat recent si au castigat si sa-ti dea impresia ca te poti imbogati usor.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2021 at 7:17 PM, Dragos said:

Referitor la reclama agresiva, as zice ca este acelasi motiv pentru care bombardeaza si firmele de VPN retelele sociale, nu mai au profit ca inainte datorita pandemiei si incearca pe cat pot sa aduca clienti noi. Stam cu totii in casa, de ce am avea nevoie de VPN? Sa nu stie RDS ce facem, dar sa stie o companie despre care nu stim aproape nimic? Sa deblocam continut din state pe Netflix sau Amazon Prime la care deja platim un abonament?

 

Referitor la umflatul profiturilor, cei care intr-adevar joaca la bursa au undeva la 20-30% profit/an. Cel mai probabil e o strategie sa-i puna in spotlight pe cei care au riscat recent si au castigat si sa-ti dea impresia ca te poti imbogati usor.

Cum se explica reviewurile (foarte) nasoale de pe forexpeacearmy, in special, dar si de pe Trust Pilot?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ar avea review nasol atunci te-ai intreba de ce sunt atat de perfecti fata de altii :))... Etoro din cunostintele mele e printre primele site-uri de genu cred ca au ceva bani de investit in reclama fie ea si agresiva... restul trebuie sa cercetezi in esenta gen cumva sa gasesti oameni care posibil sau tepuit cu etoro sau posibil sau imbogatit. Daca controleaza ei fluctuatia preturilor ar fi destul de posibil sa faca asta de ce nu ? mie unu asta mi se par ca pacanelele :)) cel putin asa le privesc eu ori bagi si ai noroc da dela chior tare sa castigi sau bagi ca ai vazut la altii ca au castigat dar nu ai intrebat cat au bagat ori bagi si in final tot etoro are de castigat ca iti da tie 10 lei ia de la altu 100 de lei si mai da la alti 9 cate 10 lei peste pana te face sa bagi si tu 100 lei si ti ia etoro si tot asa... parerea mea :)))

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...