Jump to content
costint

Date leptop

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Recent am intrat intr-o problema cu legea si mi-au fost retinute bunurile precum leptop, telefon etc..

Pe leptopul personal aveam conectat contul si microsoft si locatia activa, ultima oara cand am folosit leptopul ma aflam in Cisnadie jud SB, dupa ce mi-a fost retinut leptopul la o scurta perioada de timp am vazut ca ultima locatie nu mai era Cisnadie jud SB ci in Mumbai Null Bazar, Maharashtra si asta imi da de gandit ca mi-au deschis leptopul sau au accesat fisierele din el si ei din cate am fost informat nu ar avea dreptul sa faca asta pana la expertiza informatica.

 

Exista vreo posibilitate sa verific daca mi-au accesat leptopul/fisierele din el prin contul de microsoft sau alta solutie?

 

Multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

Vorbeste cu avocatul/un avocat. Daca au fost modificate/accesate probe treaba asta trebuie adusa si contestata in instanta.

Daca te apuci tu de capul tau sa stergi, parolezi, investighezi risti sa fii acuzat ca ai distrus probe sau ca interferezi cu ancheta.

 

Cu un search pe google pt "Mumbai Null Bazar, Maharashtra" gasesti postari cum ca aia e locatia Default daca nu gaseste GPS. Sau ca e un glitch location cand nu e connectat.

 

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-security/possible-device-location-mistake/4bc7da69-5ca6-4066-b5ac-d7bff8e3a917

https://www.windowsphoneinfo.com/threads/possible-device-location-mistake.471524/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, yoyois said:

Vorbeste cu avocatul/un avocat. Daca au fost modificate/accesate probe treaba asta trebuie adusa si contestata in instanta.

Daca te apuci tu de capul tau sa stergi, parolezi, investighezi risti sa fii acuzat ca ai distrus probe sau ca interferezi cu ancheta.

 

Cu un search pe google pt "Mumbai Null Bazar, Maharashtra" gasesti postari cum ca aia e locatia Default daca nu gaseste GPS. Sau ca e un glitch location cand nu e connectat.

 

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-security/possible-device-location-mistake/4bc7da69-5ca6-4066-b5ac-d7bff8e3a917

https://www.windowsphoneinfo.com/threads/possible-device-location-mistake.471524/

 

Am discutat cu avocatul meu despre aceasta problemă și mi-a spus ca nu prea se poate face nimic, doar in cazul in care reusesc sa obțin de la microsoft o dovadă că acest leptop ar fi fost accesat in perioada reținerii.

 

Am trimis email si la microsoft dar raspunsul lor a fost ca din păcate ei "nu stocheaza astfel de date".

 

Multumesc mult de raspuns, chiar nu stiam de treaba cu locatia! ☺️

Se poate inchide acest topic.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costint said:

 

Am discutat cu avocatul meu despre aceasta problemă și mi-a spus ca nu prea se poate face nimic, doar in cazul in care reusesc sa obțin de la microsoft o dovadă că acest leptop ar fi fost accesat in perioada reținerii.

 

Am trimis email si la microsoft dar raspunsul lor a fost ca din păcate ei "nu stocheaza astfel de date".

 

Multumesc mult de raspuns, chiar nu stiam de treaba cu locatia! ☺️

Se poate inchide acest topic.

Efectueaza o expertiza la o Firma de IT certificata sau cel puțin cel care semnează expertiza sa aibă diploma și certificate adică inginer. Aratale contul și locațiile vorbește cu ei și depre posibilitatea de a fi o alerta falsa sau chiar o accesare prin VPN. Dute cu expertiza la avocat sa o adauge la dosar. Proba este teoretic compromisa dacă nu este o eroare iar dosarul va prinde caracter dubitabil adică indoielnic. Mare grija procuratura va încerca sa nege orice contramăsura chiar dacă este scris negru pe alb. Iarăși dacă ei neagă intervenția asupra aparaturii ridicate și aflate in custodie poți merge pe ipoteza utilizării aparaturii tale de către hackeri indieni (Chiat Ruski ca day mai vine).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, RazvanDC said:

Efectueaza o expertiza la o Firma de IT certificata sau cel puțin cel care semnează expertiza sa aibă diploma și certificate adică inginer. Aratale contul și locațiile vorbește cu ei și depre posibilitatea de a fi o alerta falsa sau chiar o accesare prin VPN. Dute cu expertiza la avocat sa o adauge la dosar. Proba este teoretic compromisa dacă nu este o eroare iar dosarul va prinde caracter dubitabil adică indoielnic. Mare grija procuratura va încerca sa nege orice contramăsura chiar dacă este scris negru pe alb. Iarăși dacă ei neagă intervenția asupra aparaturii ridicate și aflate in custodie poți merge pe ipoteza utilizării aparaturii tale de către hackeri indieni (Chiat Ruski ca day mai vine).

Ai grija totusi ca risti sa pari total penibil daca ii explici judecatorului ca hackerii din mumbai ti-au intrat pe laptop si au scris in limba romana ce dovezi sunt acolo.

Tot asa stiu pe unul care dupa ce a fost prins cu telefon+banii furati in buzunar(si vazut de 2 martori) a spus judecatorului ca el se plimba prin zona si un necunoscut i-a vandut telefonul pt 10lei. A luat 2 ani.

 

In cel mai bun caz reusesti sa elimni o proba din dosar. Presupun ca sunt mai multe probe... Fa ce-ti zice avocatul! Fii sigur ca-ti intelegi variantele(sa recunosti, sa negi, cat iei, ce sanse ai, ce probe sunt)

 

Bafta!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, biosh3ll said:

Eu zic sa-ti vezi de ale tale si sa treci peste...chiar daca ai dreptate...tot nu ai ;) daca ma intelegi...s-a intamplat, treci peste si mergi mai departe oricum nu ai nici un fel de putere in fata lor :) ...singura chestie pe care poti sa o faci e sa-ti complici situatia...si nu cred ca are rost

 

Mda.... ai dreptate, din pacate asa functioneaza treburile 😐. Sunt curios daca cumva dupa ce se termina toate procedurile si imi recumperez bunurile ar exista o posibilitate sa vad daca a fost accesat leptopul in perioada asta. Din cate vazuzem pe google in windows ar exista un log care nu ar putea fi sters... dar na pana la momentul ala momentan raman doar niste speculatii 😅

 

 

Multumesc de sfaturi guys, sunteti minunati!

Respect!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RazvanDC said:

Efectueaza o expertiza la o Firma de IT certificata sau cel puțin cel care semnează expertiza sa aibă diploma și certificate adică inginer. Aratale contul și locațiile vorbește cu ei și depre posibilitatea de a fi o alerta falsa sau chiar o accesare prin VPN. Dute cu expertiza la avocat sa o adauge la dosar. Proba este teoretic compromisa dacă nu este o eroare iar dosarul va prinde caracter dubitabil adică indoielnic. Mare grija procuratura va încerca sa nege orice contramăsura chiar dacă este scris negru pe alb. Iarăși dacă ei neagă intervenția asupra aparaturii ridicate și aflate in custodie poți merge pe ipoteza utilizării aparaturii tale de către hackeri indieni (Chiat Ruski ca day mai vine).

 

O să fac asta imediat cum imi recuperez bunurile. Oricum ar fi cred cu tărie ca iei mi-au umblat in leptop si ceea ce mi-a atras atentia cel mai tare si ce ma facut sa cred ca asa este, a fost faptul că nu ma mai puteam conecta la contul de Facebook pe motiv ca cică mi-as fi schimbat parola. Culmea este ca parola a fost schimbata cu aproximatie in perioada in care eu am fost reținut de cei de la politie.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yoyois said:

In cel mai bun caz reusesti sa elimni o proba din dosar. Presupun ca sunt mai multe probe... Fa ce-ti zice avocatul! Fii sigur ca-ti intelegi variantele(sa recunosti, sa negi, cat iei, ce sanse ai, ce probe sunt)

 

 

 

Nu incerc sa elimin probe, incerc doar sa aflu daca s-au facut abuzuri care ma pot ajuta la cedo :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costint said:

 

O să fac asta imediat cum imi recuperez bunurile. Oricum ar fi cred cu tărie ca iei mi-au umblat in leptop si ceea ce mi-a atras atentia cel mai tare si ce ma facut sa cred ca asa este, a fost faptul că nu ma mai puteam conecta la contul de Facebook pe motiv ca cică mi-as fi schimbat parola. Culmea este ca parola a fost schimbata cu aproximatie in perioada in care eu am fost reținut de cei de la politie.

Tie ori îți place sa faci parnaie ori nu ai o treaba cu activitatea pentru care ești acuzat. Chiar ma întreb cum ai intrat in belea... Nu faci expertiza după , o faci înainte și depui întâmpinarea la dosar care sa conțină și expertiza. Expertiza o faci pe contul Microsoft împreuna cu firma de IT după care te duci la reprezentanta Microsoft București cu expertiza și rogi sa ți-o confirme printr-o adeverința sau ștampila. Asta dacă nu vrei la răcoare... Este adevărat ca vei complica lucrurile încercând procurorii dar ori ca-i inervezi ori ca nu tot la parnaie ajungi deci nu ai nimic de pierdut, cine știe peste ce judecător dai, poate ai noroc. Cum zicea și cineva mai sus dacă ai linii citite pe Hdd nu te complica ca nu ai cum justifica ca altcineva ți-a accesat. Totusi dacă cineva din Mumbai ți-a accesat dispozitivul atunci acesta este adevarul și trebuie folosit acest adevăr in instanța.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, RazvanDC said:

Tie ori îți place sa faci parnaie ori nu ai o treaba cu activitatea pentru care ești acuzat. Chiar ma întreb cum ai intrat in belea... Nu faci expertiza după , o faci înainte și depui întâmpinarea la dosar care sa conțină și expertiza. Expertiza o faci pe contul Microsoft împreuna cu firma de IT după care te duci la reprezentanta Microsoft București cu expertiza și rogi sa ți-o confirme printr-o adeverința sau ștampila. Asta dacă nu vrei la răcoare... Este adevărat ca vei complica lucrurile încercând procurorii dar ori ca-i inervezi ori ca nu tot la parnaie ajungi deci nu ai nimic de pierdut, cine știe peste ce judecător dai, poate ai noroc. Cum zicea și cineva mai sus dacă ai linii citite pe Hdd nu te complica ca nu ai cum justifica ca altcineva ți-a accesat. Totusi dacă cineva din Mumbai ți-a accesat dispozitivul atunci acesta este adevarul și trebuie folosit acest adevăr in instanța.

 

Nu am facut niciodata parnaie :)) si cu siguranta nu mi-ar placea. Dupa toate discutile de pe forum m-am vazut cu avocatul si el mi-a spus ca exista o posibilitate sa ma trezesc cu inca o acuzatie daca mai incerc sa fac ceva in momentul asta... ca cica as incearca sa "obstructionez ancheta" sau ceva de genu.  

 

Sfatul avocatul a fost sa nu scormonesc acum in "rahat" ci sa mai astept pana se incheie deoarece cu siguranta voi scapa cu maxim o suspendare si dupaia o sa fie timp berechet sa incercam sa aflam mai multe detalii. Cat despre locatii, in contul de microsoft imi arata doar ultima locatie nu si cele care au fost inainte si momentan nu am acces la toate setarile de securitate deoarece trebuie sa confirm prin email si contul de email are autentificare cu doi factori care din pacate al doilea factor este telefonul care este si el retinut...

 

Despre belea daca vrei info iti trimit in privat sa afli si tu cu ce ma confrunt in aceasta minunata tara poate te ajuta pe viitor sa nu faci aceiasi greseala  :)) 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Prea putin spre deloc conteaza daca vei enerva procurorii sau nu, ei prin "definitie" sunt acuzatori si nu vei vedea vreodata mila din parte lor. Ei sunt pusi sa acuze si atat, asa cum este avocatul pus sa te apere indiferent ca esti vinovat sau nu, deci fa ce trebuie sa faci ca oricum nu conteaza.

Poti consulta si alt avocat, daca de cel pe care il ai nu esti foarte multumit, dar sa tii minte un lucru, avocatii iti mananca banii, daca probele sunt foarte clare. Restul ... e cancan...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Scorpionadi said:

Prea putin spre deloc conteaza daca vei enerva procurorii sau nu, ei prin "definitie" sunt acuzatori si nu vei vedea vreodata mila din parte lor. Ei sunt pusi sa acuze si atat, asa cum este avocatul pus sa te apere indiferent ca esti vinovat sau nu, deci fa ce trebuie sa faci ca oricum nu conteaza.

Poti consulta si alt avocat, daca de cel pe care il ai nu esti foarte multumit, dar sa tii minte un lucru, avocatii iti mananca banii, daca probele sunt foarte clare. Restul ... e cancan...

 

Am discutati si cu alti avocati si in mare parte cu totii au ajuns la aceiasi concluzie... nimic special.

Link to comment
Share on other sites

Mumbai Null Bazar, Maharashtra - Hahaha, blestemele lui Bill Gates. Stai linistit ca nu ti-a deschis nimeni "leptopul". Nu poate determina Milogsoft locatia. 

 

  

7 hours ago, RazvanDC said:

Efectueaza o expertiza la o Firma de IT certificata 

 

Poti sa ai si mama certificarilor. In tara lu peste prajit in ulei de motor, trebuie sa fii agreat de ministerul justitiei. Adica un fel de strungar, recalificat la locul de munca, sa ai istoric de betiv si sa te certifice un grup de basinosi care habar nu au cu ce se mananca domeniul.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, aelius said:

Poti sa ai si mama certificarilor. In tara lu peste prajit in ulei de motor, trebuie sa fii agreat de ministerul justitiei. Adica un fel de strungar, recalificat la locul de munca, sa ai istoric de betiv si sa te certifice un grup de basinosi care habar nu au cu ce se mananca domeniul.

 

Mare adevar 👍

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...