Jump to content
Che

Python Web Frameworks sau Wordpress sau care?

Recommended Posts

Vad ca toata lumea acum lauda Flask si Django in detrimentul Wordpress. Ce imi place la Wordpress este care o gramada de pluginuri si este simplu si usor de folosit in timp ce la Flask sau Django iti prinzi urechile. Stiu ca Wordpress are o gramada de pluginuri SEO si multe altele la care nici nu te-ai gandit. La Flask si la Django exista asa ceva?

Care ar fi avantajele si dezavantajele acestora fata de Wordpress? As vrea sa stiu ce recomandati pentru un website indiferent care si de ce? Dar pentru unul care preia datele si le prelucreaza in python si le afiseaza in diverse grafice si tabele s.a.m.d. ? Se poate integra Python cu Wordpress sau trebuie/este cel mai bine sa fie full Python si sa folosesti Django sau Wordpress si cum ramane cu pluginurile SEO in acest caz?

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Comparatia nu e tocmai ideala. Wordpress e un CMS, Python/Flask sunt un lmbaj de programare si un framework in care trebuie facut un CMS.

La Wordpress nu trebuie sa scrii nicio linie de cod, in Python/Flask, ei bine, trebuie sa incepi de la 0. 

 

Avantaje Wordpress: ai totul de-a gata, inclusiv plugin-uri.

Dezavantaje Wordpress: plugin-urile pot avea probleme de securitate. Si in core, in Wordpress, mai apar, dar destul de rar si greu de exploatat. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2021 at 1:51 PM, Nytro said:

Comparatia nu e tocmai ideala. Wordpress e un CMS, Python/Flask sunt un lmbaj de programare si un framework in care trebuie facut un CMS.

La Wordpress nu trebuie sa scrii nicio linie de cod, in Python/Flask, ei bine, trebuie sa incepi de la 0. 

 

Avantaje Wordpress: ai totul de-a gata, inclusiv plugin-uri.

Dezavantaje Wordpress: plugin-urile pot avea probleme de securitate. Si in core, in Wordpress, mai apar, dar destul de rar si greu de exploatat. 

Si atunci ce ar trebui folosit pentru a face o interfata web la un script in python care preia data de pe diverse situri (cotatii de criptomonede) si le analizeaza si apoi le arata in grafice cu plotly sau matplotlib?

M-ar interesa ceva de genul Wordpress unde ai si pluginuri SEO dar sa aiba si sectiunde de comentarii ca la un blog ca fiecare vizitator sa poata scrie ce-l doare in legatura cu subiectul. Spre exemplu stiu ca era un plugin frumos de Wordpress care iti arata cu blod in cautarea de Google dupa cuvintele cautate si cineva de pe aici spunea ca i-a crescut situl frumos doar acel plugin.

Ce sugerezi? Cum ar trebui facut?

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2021 at 3:22 PM, dimss said:

Poate JS in loc de PHP.

 

https://ghost.org/vs/wordpress/

Nu stiu daca Ghost poate inlocui toate acele pluginuri de pe Wordpress care sunt poate sute de mii. Habar n-am. Sincer nici nu am auzit de Ghost pana acum dar nu-s eu cel mai in masura sa-mi dau cu parerea asa ca poate este cineva mai informat care stie despre ce e vorba mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...