Jump to content
R4zvan

Forum pentru începători.

Recommended Posts

Salutare. De unde pot obține un forum simplu? M-am 'mutat' in europa si aici vreau sa fac un forum online al romanilor din acel oraș unde trăiesc și eu. Am un mic grup pe un site de socializare unde creste văzând cu ochii. Nu ma prea pricep la programare sau alte chestii. Simplu și insensul ca , unul vrea ceva si trebuie sa facă alte conturi si apoi sa uite parola. Mulțumesc si scuzați-mă de greșelile de gramatica

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un forum, ar trebui sa iti cumperi un VPS (sa zicem 15-20 USD / luna) si instaltezi o platforma gratuita ca phpBB. Sunt multe tutoriale, necesita cate ceva tehnic, dar e ieftin. Alte variante, sunt mai scumpe, dar cred ca exista. Adica ai o aplicatie web prin care introduci cateva detalii, platesti, gata forumul. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si cati din comunitatea aia ar face un cont pe un forum si sa ramana activi cand pe feisbuk il deschizi si ai tot cacatu acolo ?

 

Cum si el zice se refera la utilizatorul obisnuit care nu sta sa faca conturi pe forumuri... eu zic sa dezvolti treaba cu grupul pe feisbuk poate si un grup pe discord, telegram,whatsapp etc.

Edited by wHoIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parea proasta e ca oamenii nu prea mai stau in general pe forum.

Partea buna e ca raspunsurile pe care le primesti pe un forum sunt infinit mai bune decat toate cacaturile pe care le posteaza toti retardatii pe Facebook.

Nu stiu cum e pe alte medii ca discord/telegram... 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multe forumuri sau transformat in OLX undercover , pe seopedia spre exemplu nu poti intreba ceva , nu poti sustine ceva pentru ca este trolling continu ... arenaweb a disparut ... a fost refacut sub forma de roforum si acolo gasesti efectiv doar bazaconi si reclame ale administratorului.

RST a ramas singurul loc unde mai poti intreba ceva fara jena si sa te astepti la un raspuns corect.

BlackHatWorld ( sa transformat in vanzare de backlink , like-uri si alte tampenii )

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Nytro said:

Daca vrei un forum, ar trebui sa iti cumperi un VPS (sa zicem 15-20 USD / luna) si instaltezi o platforma gratuita ca phpBB. Sunt multe tutoriale, necesita cate ceva tehnic, dar e ieftin. Alte variante, sunt mai scumpe, dar cred ca exista. Adica ai o aplicatie web prin care introduci cateva detalii, platesti, gata forumul. 

Am deja. Si m-am chinuit cu phpBB dar nu înțeleg de ce pe telefon se vede foarte prost. Acu am pus un wordpreas cu un forum inauntru se vede bine dar e jalnic tare din toate punctele de vedere. + ca e in engleza si am tradus deja jumătate. Si vroiam ceva mai ușor și pentru mine.

19 hours ago, wHoIS said:

Si cati din comunitatea aia ar face un cont pe un forum si sa ramana activi cand pe feisbuk il deschizi si ai tot cacatu acolo ?

 

Cum si el zice se refera la utilizatorul obisnuit care nu sta sa faca conturi pe forumuri... eu zic sa dezvolti treaba cu grupul pe feisbuk poate si un grup pe discord, telegram,whatsapp etc.

Asta e problema cu conturile trebuie dezvoltat ceva plugin cu paginile de socializare sa aibă același cont peste tot doar sa facă click și gata plus ca website-ul se cheamă la fel ca orașul. Majoritatea din grupul pe care îl dețin vor asta și apreciază ca încerc sa fac asta mai ales oamenii unde merg la o biserică 

8 hours ago, Nytro said:

Toate s-au dus si nu prea inteleg de ce. Lenea de a crea un amarat de cont? Usurinta cu care dai un click pe o mizerie de grup de FB?

Mie forumurile mi se par ideale: ai continut foarte bine organizat, moderare, nu stie nimeni cine esti... 

Si mie forumul mi se pare o idee foarte bună acolo găsești 'tot' ce vrei si ce nu vrei. Si rămâne acolo. Google îți e prieten 🙂. Aici ma înțelegi ce zic.

 

 

 

Oricum publicitate nu vreau sa fac la el cu google sau alte site-uri...am zis ca si asa in oraș îs mulți oameni si am zis sa fac cu tricouri personalizate cu logo-ul de la website poate asa prind și un sponsor 😂. Le dau gratis la biserică duminica.

Deci ceva foarte simplu dacă ma ajutați și aveți si cheful sa ma îndrumați.

Mulțumesc și un weekend minunat vă doresc.

 

Ps: Bani din el vreau doar pentru găzduire și hosting.Atat!

Link to comment
Share on other sites

Nytro a tintit cam sus cu 15-20 USD/luna. De inceput ai putea luat ceva foarte ieftin(e aici pe forum cineva care ofera VPS la 12 euro pe an) impreuna cu un TLD ieftin(sunt cateva doar la cativa euro pe an). Instalezi platforma care iti convine (phpBB, myBB, Wordpress(cu bbPress), etc ) si vezi daca o foloseste lumea(evident configurezi si auth social, adica sa foloseasca contul de Facebook/Google pe platforma ta). Conteaza totusi publicul tinta. Daca sunt oameni care prefera sa intre pe grupuri de F sau grupuri de reddit, s-ar putea sa te chinui degeaba.

Imi aduc aminte de faza cu biserica, cand cealalta progenitura a parintilor mei a aterizat in state. Doar mergand la casa bantuita de sfanta fantoma gasea oportunitati de job, deci daca s-a pastrat moda s-ar putea sa fie o idee foarte buna; chiar care poate fi dusa la un nivel mai global - un site pentru toata diaspora(ca doar avem de unde) cu sectiuni pentru fiecare tara... sau si mai mult site-uri pentru diaspora in functie de natie(nu doar romanii sunt plecati), ca deh.. cine se aseamana, se aduna si in mod ideal s-ar si ajuta unul pe altul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...