Jump to content
HateMyJob

Sfaturi de cariera in Cybersec

Recommended Posts

As dori si eu un sfat legat de asta.

As dori sa ma reprofilez pe partea the security, pentester, ...

 

Ca skiluri deja avute:

- folosesc linux de f multi ani, acum folosesc Qubes [am habar de cli, bash, python, ...]

- ca si networking am o imagine de ansamblu [ cum ajunge requestul sa comunice cu aplicatia]

- ca si security am o imagine de ansamblu [cum trebuie sa cauti info, cum sa scanezi si in functie de ce gasesti cum sa te foloseste de vuln si sa exploitezi ... mai putin partea de privilege escalation, maintain access ... partea de web nu stiu nimic, inca cel putin]

 

Ce as dori sa incep acum sa invat:

- network+

- security+

- sa ma pregatesc de OSCP

 

Ca si time mi-ar placea sa reusesc pana la finalul anului viitor

 

As avea sanse dupa netwok+ si security+ sa ajung sa ma angajez ca si junior or something dar pe 3k+/eur?

 

Link to comment
Share on other sites

Salut, vezi ca pe partea de pentest conteaza mult web apps security. Deoarece sunt multe, expuse si cu riscuri mari.

E util ca ai niste baze solide de Linux si Network dar nu vor fi de ajuns pentru OSCP. 

Daca iti permiti, cumpara OSCP cu laborator pe o perioada cat mai mare de timp si foloseste-l la maxim, o sa inveti foarte multe lucruri.

Ai sanse sa te angajezi insa nu o sa sara nimeni pe tine cu 3K+ EUR (in Romania) neavand tocmai experienta in domeniu. Nu te mai lua dupa ce vezi la stiri, aparent orice ai lucra castigi 5K EUR pe luna din ce se vede la TV, realitatea e insa mult mai dura. Te poti gandi astfel: te gandesti ca ai o firma si unul exact ca tine vine la interviu si iti cere 3K EUR pe luna, ii dai? Acum in practica nu e asa de rau ca stiu firmele sa faca bani dar vor cantari skills vs salariu pentru toti cei care apar la interviuri. 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat. La inceputul anului viitor vreau sa iau 1y OSCP.

 

Legat de salariu era 3k+ pentru ca am 2.7k [devops] si nu as vrea sa cobor sub el [bineinteles ca sunt si alte cunostinte generale pe multe arii[ code, cloud, automation, ...]

 

LE. Daca e exact ca mine acum [adica cu cunostintele de acum, nu] ... dar daca ajunge sa aiba certificarea OSCP tot nu s-ar putea [fara experienta in pentesting ... dar detinator de OSCP, in Romania ?]

Edited by astingengo
info despre angajare
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, astingengo said:

Legat de salariu era 3k+ pentru ca am 2.7k [devops] si nu as vrea sa cobor sub el [bineinteles ca sunt si alte cunostinte generale pe multe arii[ code, cloud, automation, ...]

 

Daca ai 20 de ani experienta in IT si iti iei o certificare pe energie nucleara nu inseamna ca o sa te angajezi Director la Nucelar Electrica pe o gramada de bani.

Nu e relevant ce ai facut anterior decat daca se foloseste la compania repesctiva. Din punctul de vedere al unei companii ai 0 ani de experienta pe pentesting, nu o sa sara nimeni cu banii pe tine. 

OSCP te va ajuta si pentru experienta si pentru un salariu mai bun, dar in general cand faci o schimbare de cariera nu te astepti sa castigi acelasi salariu. Cat despre salariu, depinde de la firma la firma. Ai grija insa sa nu pierzi job-uri bune, unde poti invata multe lucruri, pentru ceva bani in plus la salariu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...