Jump to content
Che

Schema circuit sau modul radio?

Recommended Posts

Mi-am luat un ceas Casio G-Shock G9300 si stiu ca este si varianta cu semal radio pentru autoreglare a orei exacte. Modelul acela se numeste GW-9300-1JF.

Vad totusi ca pe ecranul ceasului meu, daca te uiti oarecum oblic, se vad niste litere "RCVD" care nu se aprind niciodata. M-am gandit ca inseamna receiver pentru semnal radio. M-am uitat pe Youtube la niste filmulete la versiunea cu radiocontrol si chiar asa si este.

Am vazut acest filmulet si m-am gandit sa-l desfac si eu ca poate este ceva pe acolo care poate fi modificat ca sa-l transform in varianta cu radiocontrol.

Vad ca nu exista nimic referitor la chestia asta pe net. Totusi de ce se vede RCDV pe ecran? Ma gandesc ca poate se poate.

Problema este ca nu stiu care anume este modulul de radiocontrol ca sa stiu ce sa fac.

Stie cineva care se pricepe la electronica despre ce e vorba?

Aveti cumva sau stiti de unde as putea descarca schema electronica a acestui model, va rog?

Multumesc mult!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ceasul n-are nimic, pur si simplu nu detecteaza nici un semnal radio orar, pentru ca nu exista asa ceva in zona noastra. In Europa singura statie de acest gen mai puternica e in Germania DCF77 in UL,  dar e folosita pentru ceasuri fixe de masa si au avantajul de a functiona sincron. Mai sunt si altele dar tot in frecvente joase, nu pentru ceasuri de mana. Ceasul tau se sincronizeaza pe una din statiile UUS, de obicei in 110-118 Mhz zona Asiei, Hong Kong, Shanghai, Taipei, Tokyo etc. Asa ca il folosesti fara.

Info suplimentar:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/DCF77

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Radio_clock

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@yo9gjx @madastar18  L-am lasat 30 de zile dupa ce l-am pus sa mearga la secunda ca sa vad cate secunde o ia inainte intr-o luna. Parea ca ramane in urma, dupa o saptamana avea cateva secunde si dupa doua saptamani avea cam 6 secunde. Prin urmare camd 12 secunde ar fi trebuit sa ramana in urma in timp de o luna. Cand aproape sa se termine cele 30 de zile ma uit sa vad cat a mai ramas in urma si cand colo de fapt acum era in urma doar cu 2 secunde. Il lasasem undeva la lumina, nu l-am purtat deloc in tot acest timp. Prin urmare, si-a actualizat singur timpul, fara sa umblu eu sa-l reglez, deci semnal radio chiar functioneaza. Sunt super multumit de el si imi place maxim!

On 4/30/2021 at 11:37 PM, madastar18 said:

Bullshit china, totul tine de un amarat de IC

Nu-i facut in China ci in Tailanda. Ce inseamna IC?

Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2021 at 1:59 PM, Che said:

Nu-i facut in China ci in Tailanda. Ce inseamna IC?

integrated circuit (circuit integrat). Este o componenta electronica in care sunt reunite mai multe componente si circuite (CIP, termenul de lemn imprumutat de romani de la englezescul CHIP)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...