Jump to content
dimss

Siteul Consiliului Județean Cluj a fost spart de hackeri. Aceștia cer 100 de dolari în bitcoin

Recommended Posts

Pagina de internet a Consiliului Județean Cluj a fost spartă, joi, de hackeri. Potrivit unui mesaj care apare pe site, aceștia cer 100 de dolari în bitcoin, pentru a nu face publice baza de date și fișierele siteului, care au fost criptate.

„Toate fișierele au fost encriptate și un backup al site-ului a fost salvat. Dacă vreti ca baza de date și fișierele site-ului să nu ajungă public pe internet, aveți de plătit o sumă. Trimiteți 100$ USD în bitcoin la următoarea adresă”, se arată într-un mesaj care apare la accesarea siteului Consiliului Județean Cluj.

Nu este prima dată când site-ul instituției publice e spart de hackeri. Incidente similare au avut loc în 2015 și 2020. 

 

Sursa: Digi24

  • Haha 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Daca tot se considera a fi script kiddies talentati, sa invete macar sa nu se promoveze cu numele si prenumele pe Facebook.

Nu-i inteleg, astia dau in site-uri care nu contin nimic interesant de dragul de a le cripta si de a face bani de un pachet de tigari si o cafea la tonomat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2021 at 10:48 AM, gigiRoman said:

Poate au vrut sa scoata in evidenta faptul ca datele pe care le-au criptat nu valoreaza 2 bani.

Intradevar, nu era nimic interesant in baza de date :))))

Doar niste nume de persoane si ceva stiri

Documente sau ceva contracte, nada

Edited by RS6Showtime
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2021 at 2:21 PM, Dragos said:

Daca tot se considera a fi script kiddies talentati, sa invete macar sa nu se promoveze cu numele si prenumele pe Facebook.

Nu-i inteleg, astia dau in site-uri care nu contin nimic interesant de dragul de a le cripta si de a face bani de un pachet de tigari si o cafea la tonomat.

 

De ce esti ipocrit?

Noi faceam deface la site-uri la fel de interesante si nu ceream nimic :))

 

On 5/11/2021 at 10:18 PM, n3Oh said:

 

LOL

Daca pune mana pe carte are un viitor, altfel ajunge ca Iceman fara dinti in gura

 

8 hours ago, gigiRoman said:

Contractele primariilor sunt publice din ce stiu. Sau ar trebui sa fie.

 

FYI, Contractele pana in 50k EUR sunt cu incredintare directa, adica fara licitatie, deci sunt confidentiale. Cel mult poti afla cheltuieli defalcate, in urma unui audit publicat de curtea de conturi. 

Edited by paxx
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu ca pe mine m-au speriat astia mi-am activat la Paypal 2fa one time pass prin sms si am chemat si pe unu de la paypal ca sa imi autorizeze tranzactiile live sa nu imi fure astia contul :)) sa nu mai zic de CHEAT-uri la cs go foarte vitale pentru omenire :))) Cu COVID mai traiesti dar fara CHEAT-uri esti pa :))). Asta e reteta de facut bani in 2021 ? :)) Dau scan ridic scam si fac spam poate poate pica vreun Paypal :))... asta era pe MIRC :)))

 

Edited by FaNt0maX
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...