Jump to content
Che

Wifi hack?

Recommended Posts

Am sa va spun un lucru curios:

La mine in zona este o retea wifi la care, uneori, telefonul mi se conecta automat. Cum este posibil? Nu are acelasi nume cu propria mea retea wifi si vad ca are si parola pe care am aflat-o scanand acel QR code. De unde stia telefonul parola? Nu cunosc reteaua si nu am avut niciodata acces la ea ca sa poti sa zici ca mi-a dat cineva parola si am uitat eu acest lucru. Cum se explica toate astea?

 

Doi la mana, sa spunem ca ai acces la o retea wifi ca in cazul de fata, ce poti sa faci mai departe in afara de o folosi ca pe o retea wifi pur si simplu in loc sa o folosesti pe a ta?

Cum poti vedea ce calculatoare sau telefoane si tablete sunt conectate?

Si daca le vezi, poti avea acces la ele, nu ar fi acelasi lucru ca si la o oricare alta retea publica de pe la baruri sau cafenele?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tagheuer said:

nmap

 Nmap pentru network scan. Nu va merge daca routerul are firewall activat.

 

Airmon-ng pentru monitor mode. Poti face sniff la trafic, sa identifici device-uri, sa monitorizezi perioade de activitate si eventual sa localizezi unde e routerul si unde sunt ceilalti clienti fizic (bazat pe puterea semnalului)

 

Ce as face eu in primul rand e sa ma uit la nume, la parola, si la pagina de admin a routerului. 192.168.0.1 sau 192.168.1.1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, yoyois said:

Ce as face eu in primul rand e sa ma uit la nume, la parola, si la pagina de admin a routerului. 192.168.0.1 sau 192.168.1.1

La care nume? Eu stiu doar reteaua de wifi si parola acesteia.

Cum pot afla parola de la pagina de admin de la router?

De unde stia telefonul parola pentru aceasta retea?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Che said:

La care nume? Eu stiu doar reteaua de wifi si parola acesteia.

Cum pot afla parola de la pagina de admin de la router?

De unde stia telefonul parola pentru aceasta retea?

Intri pe 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 vezi ce model este router-ul si cauti default credentials. Daca le-a schimbat mai ramane decat bruteforce sau poate ai noroc sa fie un exploit pentru acel model de router / old firmware.

Edited by tagheuer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Che said:

Cum pot afla parola de la pagina de admin de la router?

De unde stia telefonul parola pentru aceasta retea?

 

De unde sa stiu eu cum are telefonul tau parola?!?

  • Poate WPS.
  • Poate te-ai imbatat si ai uitat.

 

  1. Eu ma refer sa vezi daca numele retelei e: Starbucks-WIFI sau UPC3421034 sau SecretFBI-monitoringVan1
  2. Vezi care e parola. E ceva ce ai sti? E o parola default de router? e o parola sigura?
  3. Vezi pagina de admin a routerului: E de la UPC? Vodafone? Cisco? Custom Linux? openWrt?

 

Iti faci o idee vaga despre ce e vorba. Cine detine routerul. Poate iti amintesi cand si cum te-ai conectat la el.

 

 

PS: Desi eu nu te cred ca s-a conectat telefonul 'deampulea' la ceva random, se poate sa fi activat cineva din greseala wps si tu sa te fi conectat auto.

Mai degraba fie e telefonul sh si are parole salvate. Fie s-a conectat un prieten, nevasta, tu beat, ai uitat.

 

 

Doi la mana.

Nu ai ce sa o hacuiesti. Maxim prinzi un ssh pe un router basit. E exact acelasi lucru ca la o cafenea publica(rar ceva de valoare, mai mereu prin SSL)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din interiorul retelei cauta-ti pe browser IP-ul sa vezi cui apartine, respectiv provider-ul sa nu fie o retea privata a unei firme. In unele retele private scanarile sut interzise .

Pentru iOS instalazeaza "Fing"

Pentru Android "Fing" sau nmap

Probabil este un AP cu mai multe moduri de conectare atat free cat si cu pass, trebuie sa investighezi putin folosind un "network analyzer" din play poate si alt device cu care sa testezi parametrii retelei din exteriorul acesteia.

Se poate seta un AP sa accepte conexiuni pe baza  certificatelor sau a altor elemente dar nu cred in acest caz. Nu cred nici ca cineva a pus 'momeala'... :)

 

Edited by andr82
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...