Jump to content
Xarila

Java mai interesantă pentru început

Recommended Posts

Salut tuturor!
Eu sunt la început cu programarea în Java în Eclipse, am de făcut o aplicaţie de ebanking drept interviu pentru o firmă de IT.
Şi vreau să vă întreb: ce resurse online ştiţi voi, care să arate partea cât mai distractivă şi interesantă a programării în Java?
Aici mă refer pentru începători, să dai de gustul programului, să nu încep cu limbajul de lemn.
Sau, este greşită întrebarea mea? Adică programarea trebuie învăţată drept programare, drept ceea ce este, fără să o faci mereu interesantă, fără să o faci captivantă?

Am nevoie de aceste informații, pentru noul meu proiect despre cele mai bune cazinouri online - le puteți găsi aici.

Edited by Xarila
Link to comment
Share on other sites

Salut, prima recomandare e sa cunosti bine limbajul: tipuri de date, clase etc. 

A doua recomandare e sa intelegi ce iti ofera limbajul java, acele clase pe care le poti importa si le poti folosi.

Ulterior, trebuie sa treci pe framework-uri. Limbajul in sine nu e limitat, dar nu vei rescrie ce au facut mii de alti oameni. Daca e vorba de aplicatii web iti recomand Spring, stiu ca e foarte comun si foarte cautat. Sunt si altele, dar depinde de la caz la caz.

Familiarizeaza-te cu Maven si vezi tot ce poti folosi pentru orice scop: jackson sau mai stiu eu ce, in functie de ce vrei sa faci. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Legat de programarea distractiva. Sigur ca se poate sa fie captivanta!

Mie imi place sa combin cateva lectii teoretice cu mini-proiecte practice.

 

Ex: Invat de clase si metode. Fac un mini-joc cu clase character(player/monster/npc), item(weapon/potion) etc.

Inveti de baze de date. Faci un mini-proiect de colectare date, login, signup, etc.

 

Prin mini-proiect ma refer la ceva de maxim 1-2 zile prin care sa intelegi practic cum se foloseste si cum functioneaza.

(in plus ajungi sa citesti documentatia, sa aprofundezi subiectul, sa aplici patterns)

 

Ca si orice in lumea asta nu e suficient sa inveti. Trebuie sa si practici, deaia se cere experienta. (de la un programator novice la unul mediu-bun sunt cam 2 ani intensivi de experianta/practica)

Link to comment
Share on other sites

Hello, 

Java is one of the most popular and widely used programming language.

 

  • Java has been one of the most popular programming language for many years.
  • Java is Object Oriented. However it is not considered as pure object oriented as it provides support for primitive data types (like int, char, etc)

For more information Check below link

 

https://www.geeksforgeeks.org/java/?ref=shm

Thanks

Daniel Charles

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...