Jump to content
devianc3

Limbaj Programare

Recommended Posts

M-am gandit sa invat sa programez. Am facut un pic de C la facultate, dar are o gramada de neajunsuri, si mi se pare destul de greut.. Nu neaparat 'greu', dar.. nu stiu.. nu chiar user-friendly.

As avea nevoie de sfaturi in ceea ce priveste invatarea unui nou limbaj de programare (mai exact a UNUI limbaj ;) ). M-ar interesa asa: Sa fie usor de prins, de actualitate (sa pot eventual, cand o sa-l stapanesc, sa controlez alte aparate prin intermediul lui, eu stiu.. statii radio de exemplu; zic si eu...), informatii despre compilatoare, resurse care sa-mi explice 'ca la prosti' ce-si-cum. M-ar interesa si parerea lui Nytro, Vhaerun si altii, care au dovedit ca stapanesc programarea foarte bine.

Eu ma gandeam la VB.Net. Sugestii? :)

PS: Mentionez ca am access la multe resurse MS, prin ceva program e-academy al facultatii. Am vazut, printre altele, VB 2005 Express, VB 6.0, Visual C++ si C# 2005, Visual Studio 2008 Pro... O gramada.. Plus MSDN Libraries, pentru programele enumarate anterior.

Practic... Vreau doar o parere, care sa intalneasca cerintele mele.

Link to comment
Share on other sites

Pwhu... Mi-am cumparat acum cativa ani, o carticica numita C/C++ Bible. Si am incercat sa o deslusesc eu, dar n-am avut nici o sansa. Mi se pare destul de greut C++'ul. De exemplu, din anumite tutoriale, mi s-a parut ca C# e mai usurel. Durerea mea mare era la vremea aia, ca virgula cu C-ul, totul era command line. In plus, tind sa cred ca C#/VB.NET sunt mai 'de viitor'. Adica, foarte multe aplicatii se vor baza pe .NET. Si daca tot e sa ma apuc sa invat ca tantalaul, macar sa fie 'cu folos'.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...