Jump to content

Recommended Posts

Ce parere aveti despre laptopurile Toshiba? De ce nu se cumpara ca vad ca pe emag nu au nici un review? Sunt bune sau sunt stricacioase?

Si inca ceva, ce parere aveti despre procesorul i7 3610QM? Ce probleme are? Cum se face ca pe OLX sunt cele mai ieftine in timp ce un celeron este la pret dublu sau chiar triplu desi celeronul este cotat pe cpubenchmark cu 1000-1500 maxim in timp ce acesta are 5100? Ce parere aveti?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

 

i7-3610QM e din 2012!

 Q2'12, Discontinued

Ram ddr-3

Max 32gb ram

Intel® HD Graphics 4000

Memory Channels 2

 

Nimeni nu vrea hardware vechi de 9 ani. :))

Laptopurile cu acest procesor au stat vreo 5-6 ani pe stock in depozit pana sa le cumperi tu. (sau daca sunt SH au fost folosite minim 5-6 ani)

 

De ce e Dacia 1310 mai iefnita decat Dacia duster? Vad ca viteza maxima la amandoua 150km/h :-?

Edited by yoyois
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut Toshiba acum 10 ani. Inca merge, se uita tata la filme pe el. 

Apoi am avut un ASUS RoG, inca merge dar nu il mai folosesc.

Acum am un Lenovo care la fel, e impecabila.

La munca cred ca am avut HP, Dell, MacBook si Lenovo.

Nu prea am inteles aceste comparatii intre brand-uri deoarece eu nu am avut niciodata nicio problema cu vreun laptop.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Nytro said:

Nu prea am inteles aceste comparatii intre brand-uri deoarece eu nu am avut niciodata nicio problema cu vreun laptop.

Eu nu fac comparatii fiindca nu am avut niciodata laptop dar vad ca sunt unii care zic ca nu stiu ce firma e mai stricacioasa decat alta si il tii mai mult prin service decat sa-l folosesti si asa mai departe si de asta am intrebat ca vad ca nu prea se omoara lumea dupa ele.

Link to comment
Share on other sites

Da, te inteleg ca si eu am tot auzit de asta. O posibila problema ar fi supraincalzirea daca sunt prost facute dar cred ca toate se incing daca sunt putin forjate.

Eu ti-as recomanda sa te iei dupa specificatii dar sa tii si cont la partea de racire sau chiar ce tastatura are (am avut probleme dupa 7 ani cu Asus Rog, dar sarmanul a indurat multe :D

Link to comment
Share on other sites

Am avut 2 Lenovo le-am topit pe amandoua...la propriu...desi eram extrem de multumit de performantele lor. 

Am cumparat dell cu racire buna, nimic de reprosat. Dar la capitolul viteza, poate mi se pare mie, dar cum s-au miscat lenovourile alea nici nu se apropie dell-ul.

Un prieten a cumparat acelasi dell ca si mine si deja il cunosc baietii de la garantie. Eu nu am avut nici cea mai mica problema cu el.

Concluzie: cred ca tine de noroc cand cumperi un laptop...cum mi-a zis cineva de pe forum odata "conteaza cat chef de munca are chinezu in ziua aia"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Revin totusi cu o nelamurire:

Este procesorul i7 3610QM un esec? Vad ca daca te apuci si cauti reviewuri despre asa ceva nu gasesti nimic nici pe emag si nici nicaeri. Nu s-a cumparat sau de ce? Ma gandesc ca a fost un fiasco si lumea l-a evitat. De ce pe olx sunt laptoprui cu procesoare celeron sau N sau pentium care se vad la acelasi pret sau chiar mai scumpe decat cele cu un astfel de procesor si astea cu 3610QM nu le ia nimeni desi pe situl de benchmark au scor mult mai mic (undeva pe la 1500-2000 in timp ce asta are 5000) ?

 

Cititi review-urile de aici:

https://www.productreview.com.au/listings/toshiba-p850-04p

 

Practic care este problema de zice lumea ca un astfel de laptop merge mai greu decat unul cu o configuratie mai slaba?

Ai ce sa-i faci? Daca as lua asa ceva de pe olx are vreo sansa de a fi facut sa mearga conform specificatiilor tehnice? Are vreun hack din bios ce trebuie facut sau care e problema cu el de nu merge? Ce ma sfatuti? E bun de luat un laptop ca asta, exact acest model? Ce ziceti?

Multumesc!

 

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

Tu ori te faci ca nu intelegi, ori chiar nu te duce capul.

 

2012! Driverele sunt vechi de 5-6 ani!

toate componentele: baterie, ecran, tranzistori, capacitor au trait 5-6 ani.

 

Cam cat crezi ca te tine bateria sau placa de baza la un laptop vechi de 9 ani?

 

La un procesor asa de vechi si arhitectura e diferita, viteza memoriei e diferita.

DDR3 e muuult mai slab decat ddr4(standardul modern)

 

placa video e varza, arhitectura memoriei si cache e outdated. Driverele si suportul bios/microcode e abandonat. Power efficiency e varza, Speculative execution/intel tricks - varza.

 

Ce intrebi tu e daca o dacia 1310 are un hack sa o transformi in logan, sau chiar duster.

 

Ca idee generala: un i3 modern bate toata ziua un i7/i9/iX vechi pe taskuri day-to-day, organice.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, yoyois said:

Tu ori te faci ca nu intelegi, ori chiar nu te duce capul.

 

2012! Driverele sunt vechi de 5-6 ani!

toate componentele: baterie, ecran, tranzistori, capacitor au trait 5-6 ani.

 

Cam cat crezi ca te tine bateria sau placa de baza la un laptop vechi de 9 ani?

 

La un procesor asa de vechi si arhitectura e diferita, viteza memoriei e diferita.

DDR3 e muuult mai slab decat ddr4(standardul modern)

 

placa video e varza, arhitectura memoriei si cache e outdated. Driverele si suportul bios/microcode e abandonat. Power efficiency e varza, Speculative execution/intel tricks - varza.

 

Ce intrebi tu e daca o dacia 1310 are un hack sa o transformi in logan, sau chiar duster.

 

Ca idee generala: un i3 modern bate toata ziua un i7/i9/iX vechi pe taskuri day-to-day, organice.

Uite, eu am un desktop pe i7 2600 cu 8 GB RAM. Ce parere ai?

Vkith3V.png

AntEquc.png

 

LVaV1rn.png

bL4OZSQ.png

 

Si comparatia intre procesorul meu de desktop cu 8 GB RAM vs procesorul de laptop despre care zic, tot cu 8 GB RAM:

y4PF3kx.png

 

Si PC-ul meu mi se pare ca zboara.

Cum se explica? Si piesele sunt mai vechi decat la acest laptop.

 

L.E.: Alege, te rog, ceva de pe OLX pana in 600-700-800-900 de lei care sa fie ceva bun si sa fie mai bun decat asta. La sectiunea de pe Iasi, te rog, ca vreau sa-l vad eu cu ochii mei.

Multumesc frumos!

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...