Jump to content
Che

Care este profitul?

Recommended Posts

Acolo sunt date cu scop informativ ei le actualizeaza la anumite perioade daca le actualizeaza stiu ca am mai cautat societatea mea si nu imi arata angajati asta tinand cont ca e deschisa din 2015 si sunt ceva ani de atunci nici cifra de afaceri nimic imi arata doar administratorul dar cei 2 angajati nu si nici la cifre nu e nimic :)) asa ca nu te lua dupa lista firme daca vrei ceva mai aproape de adevar si ai cudoul fiscla (RO-ul) poti cauta direct https://mfinante.gov.ro/domenii/informatii-contribuabili/persoane-juridice/info-pj-selectie-dupa-cui

sau aici https://mfinante.gov.ro/apps/agenticod.html?pagina=domenii

Edited by FaNt0maX
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ce nu am inteles eu, de ce cifrele sunt diferite? listafirme arata ceva, termene altceva, risco altceva, topfirme altceva, totalfirme altceva... de regula nu sunt datele la fel, cu toate ca sunt niste informatii publice. 

 

Cred ca cea mai exacta valoare e pe mfinante.gov.ro

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, M4T3! said:

ce nu am inteles eu, de ce cifrele sunt diferite? listafirme arata ceva, termene altceva, risco altceva, topfirme altceva, totalfirme altceva... de regula nu sunt datele la fel, cu toate ca sunt niste informatii publice. 

 

Alea sunt site-uri de laba facute pentru a vinde blana ursului din padure. Colecteaza ceva borhot si nu-i intereseaza. Mai pune cate un idiot din cand in cand botul si isi face abonament la ei ori fac trafic si sunt facute pentru adsense in parastasul lor

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Che said:

Profitul de pe listafirme este calculat inainte sau dupa ce se platesc angajatii?

Va intreb fiindca am gasit o firma care declara ~22-25mld lei vechi anual si mi se pare incredibil de bine.

daca are in jur de 20 mld anual profit ce cifra de afaceri are ? 😆

pune link aici daca se poate.

Edited by andr82
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Che said:

Profitul de pe listafirme este calculat inainte sau dupa ce se platesc angajatii?

Va intreb fiindca am gasit o firma care declara ~22-25mld lei vechi anual si mi se pare incredibil de bine.

este posibil sa aiba profitul acela din mai multe motive... poate fi direct producator iar materia prima este foarte ieftina si produsul finit il vinde la un pret foarte bun si mare daca e sa calculam materia prima versus produs finit mai conteaza si mana de lucru ( angajati )... sau in cazul unora de aici au dezvoltat un soft de gestiune l-au imprastiat la comercianti si scoate bani din licente si mentenanta deci poate fi investitie 0 angajati 0  doar administratorul si face bani gramada nu ai de ce sa te uimeasca... si uite si un exemplu... un amic de al meu lucra cu niste austrieci producea placi de izolatie ignifuga , otravitoare pentru rozatoare si ecologica din papura iar intr-o zi a necesitat direct sa incarce un tir cu 200 de maldari de papura pe care el ii lua la vremea aia cu 1.5 lei 2 lei maxim si austriacul i-a platit 2300+ euro pe marfa respectiva cam ce profit a avut persoana respectiva platind 1 zi de lucru la 3 angajati ? si fara sa fie nevoit sa plateasca si transportul era tirul austriecilor ... :))) numai calculam cat isi lua ca bani pe materialul finit acele placi care in germania olanda belgia austria s.a.m.d. folosesc acea izolatie in constructii ... si e si mai buna ca vestitul polistiren care nici nu e prieten cu mediul...

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, aelius said:

 

Alea sunt site-uri de laba facute pentru a vinde blana ursului din padure. Colecteaza ceva borhot si nu-i intereseaza. Mai pune cate un idiot din cand in cand botul si isi face abonament la ei ori fac trafic si sunt facute pentru adsense in parastasul lor

 

Fisu lui Prigoana il are, si-a facut miliarde, dar el nu declara

 

On: declari frumos la FISC si aia e, dovada scrisa-n negru pe alb

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, aelius said:

25 de miliarde de lei vechi sunt 500.000 de euro. Ala e profit de shaormerie, nu de companie respectabila

Esti sigur? Cat are o shaormarie? Cat ar trebui sa faca un cabinet stomatologic, ca despre asta este vorba in discutie?

Mie mi se pare un profit enorm. Practic este un apartament pe luna.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Che said:

Esti sigur? Cat are o shaormarie? Cat ar trebui sa faca un cabinet stomatologic, ca despre asta este vorba in discutie?

Mie mi se pare un profit enorm. Practic este un apartament pe luna.

De asta ce zici? Cred ca vorbesti de ea dupaia 3 luni :)) 

Sau firmuta asta cu 11 angajati cate garsoniere cumpara pe luna din profit? 

Uite o clinica stomatologica :))

Edited by M4T3!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Che said:

Esti sigur? Cat are o shaormarie? Cat ar trebui sa faca un cabinet stomatologic, ca despre asta este vorba in discutie?

Mie mi se pare un profit enorm. Practic este un apartament pe luna.

 

Uite Shaormeria Baneasa, profit aproape 500.000 EUR: https://www.listafirme.ro/baneasa-station-food-srl-38803350/. Din cifra de afaceri (in cazul de fata de peste 2.000.000 EUR) scazi cheltuielile, impozite si altele si ramai cu profit. Doar ca cheltuielile pot insemna masini si aparatamente. Ce vreau sa zic este ca nu doar profitul reprezinta banii pe care ii poti cheltui. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SirGod said:

 

Uite Shaormeria Baneasa, profit aproape 500.000 EUR: https://www.listafirme.ro/baneasa-station-food-srl-38803350/. Din cifra de afaceri (in cazul de fata de peste 2.000.000 EUR) scazi cheltuielile, impozite si altele si ramai cu profit. Doar ca cheltuielile pot insemna masini si aparatamente. Ce vreau sa zic este ca nu doar profitul reprezinta banii pe care ii poti cheltui. 

Vad ca ati pus linkuri, credeam ca nu este ok dar din moment ce este totul public atunci pun si eu despre ce vorbeam:

https://bit.ly/37f8c8E

 

Eu am ramas masca la asta si am crezut ca mai mult de atat nu se poate.

Si in legatura cu ce intrebam eu despre profit: Profitul din acel tabel este per total adica ce ii ramane lui personal in mana (dupa ce a platit si taxe si tot) SAU inainte de a plati si cei 12 angajati pe care ii are ca atunci inseamna ca suma din coloana cu profitul se imparte la 12? Eu asta intrebam.

 

@M4T3! Chiar e pe bune aia? Nici macar nu stiu cum se citeste numarul ala. Si din cate vad scrie acolo ca e si neplatitor de TVA, probabil fiindca e necajit.

Dar chiar e adevarat? Nu e pusa la misto acolo?

 

Daca e asa, pai sunt oameni cu bani in Romania. Vorba cuiva "sunt bani in Romania" si atunci... ar trebui sa o ducem ca tara super bine.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Che said:

Vad ca ati pus linkuri, credeam ca nu este ok dar din moment ce este totul public atunci pun si eu despre ce vorbeam:

https://bit.ly/37f8c8E

 

Eu am ramas masca la asta si am crezut ca mai mult de atat nu se poate.

Si in legatura cu ce intrebam eu despre profit: Profitul din acel tabel este per total adica ce ii ramane lui personal in mana (dupa ce a platit si taxe si tot) SAU inainte de a plati si cei 12 angajati pe care ii are ca atunci inseamna ca suma din coloana cu profitul se imparte la 12? Eu asta intrebam.

 

@M4T3! Chiar e pe bune aia? Nici macar nu stiu cum se citeste numarul ala. Si din cate vad scrie acolo ca e si neplatitor de TVA, probabil fiindca e necajit.

Dar chiar e adevarat? Nu e pusa la misto acolo?

 

Daca e asa, pai sunt oameni cu bani in Romania. Vorba cuiva "sunt bani in Romania" si atunci... ar trebui sa o ducem ca tara super bine.

 

In romania sunt peste 30 000 milionari in euro.

Profitul e ce ramane in mana dupa ce plateste tot.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, M4T3! said:

In romania sunt peste 30 000 milionari in euro.

Profitul e ce ramane in mana dupa ce plateste tot.

Si chiar e adevarat profitul la firma aia United ca vad ca am scris pe Google sa-mi transforme in dolari si nici asa nu stiu cum se citeste numarul respectiv?

Nu ar fi trebui sa auzim macar pe la TV despre asa ceva ca practic sparge si Microsoft si Apple la un loc?

Nu ar fi trebuit sa fie in top cei mai bogati romani dar si la nivel mondial din toate timpurile?

Z5oh5Yv.png

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Che said:

Si chiar e adevarat profitul la firma aia United ca vad ca am scris pe Google sa-mi transforme in dolari si nici asa nu stiu cum se citeste numarul respectiv?

Nu ar fi trebui sa auzim macar pe la TV despre asa ceva ca practic sparge si Microsoft si Apple la un loc?

Nu ar fi trebuit sa fie in top cei mai bogati romani dar si la nivel mondial din toate timpurile?

Z5oh5Yv.png

logic ca nu e adevarat, nu iti dai seama ca nu puteau fi datele alea chiar asa intregi

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, M4T3! said:

Mi se pare ca poti depune bilantul ala si gresit si primesti doar o amenda

cand il depui gresit se cam poate sa ai parte si de niste controale cam o sa te paduchiasca... nu cred ca e ok sa il umfli doar de dragul sa iti apara tie niste cifre enorme ca nu dau cheltuielile versus banii care i-ai obtinut si de aici incepe distractia... sa nu inceapa si cu control incrucisat pe perioada din ziua respectiva pana in urma cu 5 ani si acolo e distractie mare... nu ai cum sa spui ca 2+2= 6 si sa depui ca nu da :)))

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Che said:

Si chiar e adevarat profitul la firma aia United ca vad ca am scris pe Google sa-mi transforme in dolari si nici asa nu stiu cum se citeste numarul respectiv?

Nu ar fi trebui sa auzim macar pe la TV despre asa ceva ca practic sparge si Microsoft si Apple la un loc?

Nu ar fi trebuit sa fie in top cei mai bogati romani dar si la nivel mondial din toate timpurile?

Z5oh5Yv.png

Prea tare asta United :) www.shorturl.at/ftCDI

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Che said:

Vad ca ati pus linkuri, credeam ca nu este ok dar din moment ce este totul public atunci pun si eu despre ce vorbeam:

https://bit.ly/37f8c8E

 

Eu am ramas masca la asta si am crezut ca mai mult de atat nu se poate.

Si in legatura cu ce intrebam eu despre profit: Profitul din acel tabel este per total adica ce ii ramane lui personal in mana (dupa ce a platit si taxe si tot) SAU inainte de a plati si cei 12 angajati pe care ii are ca atunci inseamna ca suma din coloana cu profitul se imparte la 12? Eu asta intrebam.

 

@M4T3! Chiar e pe bune aia? Nici macar nu stiu cum se citeste numarul ala. Si din cate vad scrie acolo ca e si neplatitor de TVA, probabil fiindca e necajit.

Dar chiar e adevarat? Nu e pusa la misto acolo?

 

Daca e asa, pai sunt oameni cu bani in Romania. Vorba cuiva "sunt bani in Romania" si atunci... ar trebui sa o ducem ca tara super bine.

 

 

Este OK, datele financiare ale companiilor sunt publice. 

 

Profitul nu se imparte intre angajati. Banii aia se impart intre actionari, in functie de cat procent detin din companie, sub forma de dividende. Salariile angajatilor intra la cheltuieli. Doar ca in Romania se mai practica minimul pe cartea de munca si patronul plateste din buzunarul "propriu", la negru, restul de bani conveniti (din dividendele pe care le scoate). Acest lucru se intampla pentru ca taxele pentru un salariu sunt foarte mari comparativ cu taxele pe dividende (5%). 

 

Facem un calcul scurt:

 

- pentru 10.000 RON pe luna pe cartea de munca, angajatorul trebuie sa plateasca 17.478 RON

- pentru 10.000 RON pe luna si "combinatie", angajatorul trece 1.500 RON pe cartea de munca si plateste la stat 2.564 RONIti da restul de 8.500 RON la negru, pentru care plateste impozit pe dividende, adica un total de 8.925 RON (+425 RON). In total, ca sa iti ofere aceeasi suma de bani, angajatorul plateste 8.925 + 2.564 adica 11.489 RON. 

 

Adica o diferenta de aproximativ 6.000 RON.

 

Acum angajatorul o sa plateasca pe persoana fizica, 10% CASS din salariu minim pe economie anual pentru dividende. Adica 2.280 RON. Dar asta se intampla oricum in majoritatea cazurilor pentru ca actionarul scoate peste 22.800 RON, deci nu face cheltuiala asta pentru angajat. Ori ca scoate 22.800 RON ori ca scoate 100.000 RON dividende, plateste aceeasi taxa. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, andr82 said:

www.shorturl.at/ftCDI

Nu se poate accesa linkul. Mai pune o data.

 

@SirGod tocmai de asta cred ca ar trebui sa dispara banii fizici si sa platesti tot timpul doar cu cardul indiferent ca esti un om obisnuit sau patron sau mai stiu eu ce. Toata lumea. Asa se vede care ce plateste si unde se duc banii si pentru ce si se poate taxa ca atare ca sa se ridice si rahatul asta de tara odata. Dar nu cred ca se va intampla asta fiindca tocmai am pus lupii paznici la oi.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Che said:

Nu se poate accesa linkul. Mai pune o data.

 

@SirGod tocmai de asta cred ca ar trebui sa dispara banii fizici si sa platesti tot timpul doar cu cardul indiferent ca esti un om obisnuit sau patron sau mai stiu eu ce. Toata lumea. Asa se vede care ce plateste si unde se duc banii si pentru ce si se poate taxa ca atare ca sa se ridice si rahatul asta de tara odata. Dar nu cred ca se va intampla asta fiindca tocmai am pus lupii paznici la oi.

 

:)):)) mai bine ne-ai spune ce fumezi

  • Like 1
  • Haha 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...