Jump to content
Che

Care este profitul?

Recommended Posts

On 8/4/2021 at 8:19 PM, Che said:

Nu se poate accesa linkul. Mai pune o data.

 

@SirGod tocmai de asta cred ca ar trebui sa dispara banii fizici si sa platesti tot timpul doar cu cardul indiferent ca esti un om obisnuit sau patron sau mai stiu eu ce. Toata lumea. Asa se vede care ce plateste si unde se duc banii si pentru ce si se poate taxa ca atare ca sa se ridice si rahatul asta de tara odata. Dar nu cred ca se va intampla asta fiindca tocmai am pus lupii paznici la oi.

ceea ce ai spus tu aici e ca si rovinieta care o platesti degeaba ca drumurlile sunt tot gaurite... asa si cu taxele la stat pe venituri :)) ai impresia ca statul iti ofera ceva din taxele alea care ti le ia din salariu mai bine de 45% + iti ia din veniturile tale si nu sunt investiti in spitale, nu iti ofera nimic gratuit... daca te imbolnavesti si mergi la spital absolut orice de la consult pana la tratament operatii investigatii scoti tot din salariul care ti l-a lasat statul nu din taxele care ti le-a luat statul pe vrajeala numita CAS si CASS :)) de aici si multi patroni prefera sa iti puna minim pe economie pe cartea de munca si sa iti dea pe sub mana diferente de bani care sunt de minim 2 ori mai mari ca minimul primit in acte. nu stiu daca ai vreun angajat in subordine pe care il platesti lunar si sa vezi cam cati bani duci statului tu ca angajator in conditiile in care in mana angajatului ii revine un salariu de 1550 si tu pe acte esti nevoit prin lege sa ii pui pe cartea de munca undeva la 2500 lei Brut... intrebare pentru ce ii ia statul aprox 1000 lei lunar acelui angajat ? ca spitalizarea se plateste, consultul se plateste, cam orice serviciu care din banii aia ar trebui sa ai spitale de stat foarte bine dotate cu medici pregatiti si servicii nu toate dar multe din ele ar trebui sa fie gratuite nu primesti nimic.... ia zi acei 1000 de lei unde se duc ? ca de pensii in viitor nu ne gandim dar de pensii speciale in prezent avem bani instant.... Tara nu o sa se ridice atat timp cat sistemul care incaseaza distribuie veniturile pe interesul politicienilor si nu al cetatenilor asa ca evaziunea fiscala va fi inca 100 de ani aici oarecum sistemul te forteaza sa il "furi"... Hotul stirga Hotu daca intelegi ideea...

P.S. informativ rovinieta este odata platita prin pretul combustibilului o mica parte pleaca acolo la fiecare litru si o mai platesti odata daca esti nevoit sa pleci din localitate dar tot patronii bulangii ca vor sa ofere bani mai multi angajatilor pe sub mana decat declarand la stat vrenitul real al angajatului...

Edited by FaNt0maX
Link to comment
Share on other sites

Conform studiului de piata, - statistica opiniei cetateanului prin sondaj, efectuat de Kantar TNS pe 4000 de cetateni romani pentru TRANSPARENCY ORG,  Romania are o rata a coruptiei mica comparativ cu alte state mai dezvoltate si cu o economie mai dezvoltata.

Cu asa date oficiale te contrazice oricine.

201332457_4000850306635127_8540783757768

Sursa foto

Asa zisii intervievati au afirmat ca este foarte bine aici la noi in tara si sunt multumiti, sau sondajul este fals, generat cu softuri specifice de fake marketing.

Cei de la K stiu foarte bine cum sa genereze datele ca sa urmeze liniile de progresie 'naturala' dar scripturile utilizate nu au fost programate sa genereze date care sa treaca si de o verificare "manuala" asa ca se regasesc si persoane de 96 de ani interveviate, si o gramada de fermieri la 18 ani sau care au avut o afacere inainte de 18 ani ca si profesie. Interviurile s-au efectuat telefonic utilizand baze de date cu clienti online. Am facut si un review video - tutorial explicativ despre datele fals generate din sondajele si studiile statistice K dar ma mai gandesc daca sa-l public sau nu fiind vorba de agentii mari care au dat $$$$$$$ pentru aceste studii iar impactul este marisor si nu ma mananca-n kur.

Tabel varsta, profesie actuala si anterioara a persoanelor din Romania intervievate de K pentru TRANSPARENCY ORG

https://extendsclass.com/csv-editor.html#48e7da9

Datele sondajelor transparency se pot descarca de aici:

https://www.transparency.org/en/gcb/eu/european-union-2021

GCB-EU-Methodology-and-data-set.zip

Fisierul contine datele pentru multiple tari iar eu am extras datele doar pentru Romania.

Datele din litere sunt inlocuite -> au corespondent numeric, ex: meseria de fermier are corespondend in coloana 18,  tarile au un corespondent numeric la fel si regiunile, dar este document in care explica ce corespondenti sunt.

Fisierul zip de mai sus este in format special pentru marketing - statistica .SAV si trebuie convertit:

Convertor SAV to EXCEL

sau se gasesc pe GitHub unelte pentru statistica.

Deci, greseala sau asa trebuia sa iasa sondajele ori aceasta este relitatea?

Edited by andr82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, andr82 said:

Conform studiului de piata, - statistica opiniei cetateanului prin sondaj, efectuat de Kantar TNS pe 4000 de cetateni romani pentru TRANSPARENCY ORG,  Romania are o rata a coruptiei mica comparativ cu alte state mai dezvoltate si cu o economie mai dezvoltata.

 

Deci, greseala sau asa trebuia sa iasa sondajele ori aceasta este relitatea?

 

Te contrazic prostii care nu stiu sa citeasca un studiu.

Grafica 36% e numai pt persoane care au folosit o 'pila'(cunostinta) ca sa beneficeze de un serviciu in ultimul an. (Gen unchiu de la politie sau cumatrul doctor)

 

Daca citesti toata prezentarea vezi ca Romania e fruntas la dare de mita, coruptie guvernamentala, sextortion etc.

 

PS: normal ca in tarile mai dezvoltate se practica mai mult be baza de cunostinte. La noi vii direct cu banul sau cu gaina si rezolvi problema.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yoyois said:

 

Te contrazic prostii care nu stiu sa citeasca un studiu.

Grafica 36% e numai pt persoane care au folosit o 'pila'(cunostinta) ca sa beneficeze de un serviciu in ultimul an. (Gen unchiu de la politie sau cumatrul doctor)

 

Daca citesti toata prezentarea vezi ca Romania e fruntas la dare de mita, coruptie guvernamentala, sextortion etc.

 

PS: normal ca in tarile mai dezvoltate se practica mai mult be baza de cunostinte. La noi vii direct cu banul sau cu gaina si rezolvi problema.

Scorul Romaniei este mai bun ca cel al Spaniei si al altor economi mai puternice dar rank-ul mai prost.

sursa.https://www.transparency.org/en/cpi/2020/index/cub

https://ibb.co/NmrpJB5
https://ibb.co/RYw6z65
https://ibb.co/CwFCgXF

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ardu2222 said:

Scorul Romaniei este mai bun ca cel al Spaniei si al altor economi mai puternice dar rank-ul mai prost.

sursa.https://www.transparency.org/en/cpi/2020/index/cub

https://ibb.co/NmrpJB5
https://ibb.co/RYw6z65
https://ibb.co/CwFCgXF

Scor mai mare = mai bine (rank mai mic)

 

Franta are 69 scor

Spania are 62

Romania are 44

 

Unde e problema?

Curs gratuit: Invatam sa numaram cu RST

 

Soruce:

Spoiler
Quote

What is the difference between a country/territory’s rank and its score? A country/territory’s score indicates the perceived level of public sector corruption on a scale of 0-100, where 0 means that a country is perceived as highly corrupt and a 100 means that a country is perceived as very clean. A country's rank indicates its position relative to the other countries/territories included in the index. Ranks can change merely if the number of countries included in the index changes.

-Transparency - 2020 Methodology - 2020_CPI_FAQs_EN_v2.pdf

 

 

Quote

Standardise data sources to a scale of 0-100 where a 0 equals the highest level of perceived corruption and 100 equals the lowest level of perceived corruption. This standardisation is done by subtracting the mean of each source in the baseline year from each country score and then dividing by the standard deviation of that source in the baseline year. This subtraction and division using the baseline year parameters ensures that the CPI scores are comparable year on year since 2012. After this procedure, the standardised scores are transformed to the CPI scale by multiplying with the value of the CPI standard deviation in 2012 (20) and adding the mean of CPI in 2012 (45), so that the data set fits the CPI’s 0-100 scale.

-Transparency - 2020 Methodology - CPI2020_ShortMethodology_v2.pdf

 

 

 

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yoyois said:

Scor mai mare = mai bine (rank mai mic)

 

Franta are 69 scor

Spania are 62

Romania are 44

 

Unde e problema?

Curs gratuit: Invatam sa numaram cu RST

 

Soruce:

  Reveal hidden contents

-Transparency - 2020 Methodology - 2020_CPI_FAQs_EN_v2.pdf

 

 

-Transparency - 2020 Methodology - CPI2020_ShortMethodology_v2.pdf

 

 

 

Ce mai conteaza din moment ce datele ce stau la baza sondajului sunt smenarite LoL 🤣🤣😅 subiect inchis din poartea mea.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andr82 said:

Ce mai conteaza din moment ce datele ce stau la baza sondajului sunt smenarite LoL 🤣🤣😅 subiect inchis din poartea mea.

Tu:

"-Acest studiu arata ca X"

"-Ba nu, uite dovada ca arata Y"

"-Eh, oricum e masluit, stiu eu sigur ca e X"

 

Bravo frate, :)) daca zici tu ca datele sunt smenarite eu te cred 100%! Nu conteaza ce scrie in metodologia aia, oricum, cine intelege statistica?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cert este ca poti obtine informatii de la anaf sau registrul comertului despre orice firma. De la recom poti obtine chiar si structura actionariatului (cel putin inainte de gdpr puteai vedea cu nume si prenume) contra unei taxe decente.

Partea constructiva a topicului e sa punem si noi mana sa facem profit cum fac cei fara angajati, dar asta e mai greu de realizat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...