Jump to content
Che

Ce sistem de operare folositi in mod curent?

Recommended Posts

Cum zice si titlul:

  1. Ce sitem de operare folositi in mod curent?
  2. De ce nu folositi altceva?
  3. Ati facut plati online de pe sistemul de operare pe care il folositi acum in mod curent?
  4. Cum va asigurati ca nu aveti RAT/Spyware/Keyloggers etc. care sa va fure datele?
  5. Pe linux cum va puteti asigura de asa ceva cand faceti plati online stiind ca poate sunt programe care sunt ascunse de top/htop/tasklists la fel cum sunt si pe Windows cele care nu pot fi vazute in TaskManager?
Link to comment
Share on other sites

 

  1. Windows.
  2. Ca vreau sa execut exeuri, jocuri, Adobe si alte windows only applications.
  3. Da. lol, majoritatea lumii. Am generat si adrese crypto, paypal, card, etc.
  4. E imposibil sa fii sigur ca nu esti virusat. Nu se va inventa niciodata in 10000 de ani ceva care sa-ti spuna 100% ca nu esti virusat.
  5. Eu pe windows ma asigur uitandu-ma la Task-Manager si scannand pe VirusTotal ce descarc inainte sa execut.
    Mai dau si din an in pasti un scan AV, si scan la running tasks

    Cum de nu sunt virusat si nu-mi pierd miile de euro din conturi?!?!
    Simplu: Un virus ascuns, cu Task-Hider, 0-Dday RCE, AV bypass costa de 100-1000x mai mult decat am eu in cont. De ce s-ar chinui cineva sa ma infecteze pentru bani de o cafea?

    Daca te ia cu paranoia:
    De unde esti tu sigur ca nu intra maine peste tine tiganii in casa si iti fura tot ce ai? E mult mai probabil si mai grav decat ca te-a virusat FBI cu 0-Day.
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea ar fi in ce procentaj folositi OS, eu spre exemplu pe 48h folosesc windows doar 20%, iOS 50% mobil, Android 20% mobil, Linux 10%.

Pentru lucru 60% Windows, 30% iOS si Android, 10% Linux.

Acum 6 ani in urma 40% Win, 40% Linux 20% Android.

Acum 10 ani in urma 70% Win, 20% Android.

Plati doar de pe iOS unde am si credentialele financiare stocate.

Pe win scanez cu VT inainte de a instala ceva dar oricum instalez rar (am cont corporate pe VT).

Cand nu este sigura scanarea rulez in VM.

Nu am valori stocate in cloud si nici nu ascund ceva. BTC se pastreaza pe HWD si la fiecare tranzactie utilizez wallet blank.

Nu deschid documente pe win doar in cloud.

Fac aceste lucruri din obisnuinta de acum...si tot stiu ca sunt cateva aplicatii malware pe sistem dar imi este lene sa le vanez...poate daca lucram in domeniul finance sau cu secrete de stat.

 

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt, ce vreau sa aflu este daca este cineva pe aici daca foloseste Linux tot timpul si face platit pe internet folosind Linux si cate de sigur este sa face asta de pe o distributie Linux?

Intreb fiindca am gasit 3 distributii care imi plac foarte mult si parca mi-as cam baga piciorul in el de Windows.

  • Elementary OS: m-am jucat putin cu el pe live USB si e foarte frumos dar mai are momente cand face cate un crash la cate ceva.
  • Zorin OS: pare si mai frumos. Nu l-am incercat si nu stiu. Vad ca unii zic pe Youtube ca mai are si asta cate un crash uneori dar macar se ocupa cineva de el ca aia sunt platiti sa faca asta. Pare oarecum mai safe ca si utilizare de zi cu zi tocmai datorita faptului ca trebuie sa platesti pentru versiunea PRO (pe care oricum o gasesti pe net daca o cauti mai cu atentie).
  • Fedora: Absolut nici o problema. Totul este asa cum ar trebui sa fie. Totul este foarte stabil si merge la perfectie de bine. Si este si inuitiv in tot plus ca in terminal daca scrii ceva te intreaba daca nu cumva ai vrut sa scrii altceva de fapt si asta imi place mult fiindca spre exemplu am scris htop si nu-l avea instalat si automat m-a intrebat daca nu cumva am vrut sa scriu top care face acelasi lucru. Asta este super ca nu trebuie sa cauti pe net pentru probleme marunte. Si ceea ce imi place cel mai mult este ca distributiile se actualizeaza una peste alta adica daca apare Fedora 32 tu poti sa o instalezi automat peste si pe 33 la fel si pe 34 la fel si pe 35 la fel in schimb la cele de mai sus daca apare o noua versiune pai tu trebuie sa formatezi si sa instalezi tot pe curat ceea ce e deranjant fiindca tu poate ti-l personalizezi si nu ai chef sa schimbi iarasi setarile si sa faci ce modificari mai trebuie. Ce e cam naspa la Fedora este ca e cam urata ca si interfata comparativ cu celelalte parca este din 1990. Si nici nu e Debian based si nu merge cu comenzile pe care le-ai invatat pana acum.
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca faci confuzie intre distributie de Linux si mediul grafic. Peste Fedora(cat si restul distributiilor) poti sa pui Gnome, KDE, Deepin etc sau orice alt mediu grafic doresti. Un alt lucru la care esti un pic confuz este vorba de comenzile din terminal. La toate distibutiile sunt aceleasi comenzi, si cred ca ce voiai tu sa zici este ca package managerul este diferit (deb, rpm etc) si de aici diferentele dintre comenzile deb: apt install si rpm: dnf install; dar in ziua de azi nu mai este o problema, ca mai toate distibutiile au un fel de AppStore de unde poti sa iti instalezi aplicatii din GUI (adica clicka clicka)

Linuxul este gratuit datorita licentei sub care este publicat si nici o companie nu are voie sa vanda software-ul(deci nu exista versiune PRO care sa contina chestii in plus). Toate companiile(RedHat(care mai nou e IBM), Canonical, SuSE etc care au subscription) ofera de fapt suport de banii aceia sau licenta se aplica altor module pe care le adauga ei peste distributia lor de Linux care este gratuita.

Edited by dimss
Nu sunt in IDE sa imi inchida singur parantezele
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2021 at 4:16 PM, dimss said:

Vezi ca faci confuzie intre distributie de Linux si mediul grafic. Peste Fedora(cat si restul distributiilor) poti sa pui Gnome, KDE, Deepin etc sau orice alt mediu grafic doresti. Un alt lucru la care esti un pic confuz este vorba de comenzile din terminal. La toate distibutiile sunt aceleasi comenzi, si cred ca ce voiai tu sa zici este ca package managerul este diferit (deb, rpm etc) si de aici diferentele dintre comenzile deb: apt install si rpm: dnf install; dar in ziua de azi nu mai este o problema, ca mai toate distibutiile au un fel de AppStore de unde poti sa iti instalezi aplicatii din GUI (adica clicka clicka)

Linuxul este gratuit datorita licentei sub care este publicat si nici o companie nu are voie sa vanda software-ul(deci nu exista versiune PRO care sa contina chestii in plus). Toate companiile(RedHat(care mai nou e IBM), Canonical, SuSE etc care au subscription) ofera de fapt suport de banii aceia sau licenta se aplica altor module pe care le adauga ei peste distributia lor de Linux care este gratuita.

Cum poti face Fedora sa arate si sa se miste ca si Zorin OS si fara sa-l incarci cu programe inutile astfel consumul in standby sa fie agresiv?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

On 8/24/2021 at 2:57 PM, Che said:

Cum zice si titlul:

  1. Ce sitem de operare folositi in mod curent?
  2. De ce nu folositi altceva?
  3. Ati facut plati online de pe sistemul de operare pe care il folositi acum in mod curent?
  4. Cum va asigurati ca nu aveti RAT/Spyware/Keyloggers etc. care sa va fure datele?
  5. Pe linux cum va puteti asigura de asa ceva cand faceti plati online stiind ca poate sunt programe care sunt ascunse de top/htop/tasklists la fel cum sunt si pe Windows cele care nu pot fi vazute in TaskManager?

 

- Mac os x

- Nu-mi plac laptopurile facute din capace de wc reciclate

- Fac tot timpul

- Nu intru pe site-uri de rahat.

- Nu testezi saracii. In special nu de pe root

 

Quote

Ce e cam naspa la Fedora este ca e cam urata ca si interfata comparativ cu celelalte parca este din 1990. Si nici nu e Debian based si nu merge cu comenzile pe care le-ai invatat pana acum.

 

Cum adica? lol. E linux standard. Difera doar managerul de pachete si structura.

 

Incurajez folosirea debianului. Sunt sigur ca nu-ti iei adidasi Mike in loc de Nike. De ce sa folosesti Zorin ... <alt nume de gay> derivat din Ubuntu care la randul lui e derivat din Debian. 

  • Haha 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Arch tata :) 

 

2 Hmm , am incercat si alceva da nu se compara sunt prea pretentios cand vine vb de window manager

 

3. da fara nici o problema de mai bine 3 ani 

 

4. hmm the usual stuff , iptables , 2 firewall fizice, ce instalez pe el si e suspect deobicei in masina virtuala . ps -aux , wireshark cand mi se pare , opwnwrt . my own dns .

 

5+ above) you can hide process from other users. Only root can see all process and user only see their own process. All you have to do is remount the /proc filesystem with the Linux kernel hardening hidepid option. This hides process from all other commands such as ps, top, htop, pgrep and more
 

 

din cate stiu eu nu prea poti sa ascunzi programe de root da na.

 

....

 

Offtopic 

 

6. daca se pune cineva pe capul tau te poate arde mai nou imi stresez vecinii cu un wifi dauth pus pe raspberry pi :)) am incercat si esp8266 da nu are range :) si am pus un alfa :) 

 

7. da mi-a luat ceva timp pina mi-am construit distributia undeva la 1 saptamana si perfectionata in timp.

 

8. cand sunt in miscare vpn pe servarul meu cu tetaring pe un n900 intradevar merg cu viteza mica da macar stiu ca e sigur. 

 

9. Stiu setupul e overkill :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...