Jump to content
Che

Program care face la fel si pe Linux?

Recommended Posts

Am incercat mai demult sa deschid niste fisiere de text foarte mari, de genul 35Gb pe Windows cu Notepad++ care e de laudat la orice altceva doar la asta nu. Eu am doar 8Gb RAM si pot sa spun ca se blocheaza. Stiu ca am incercat si la fisiere mai mici de ~5Gb si tot se blocheaza sau daca il lasi dureaza o vesnicie pana le deschide.

Am descoperit ca exista un program numit EmEditor care deschide pur si simplu fisiere asa de mari si chiar indiferent cat de mari ar fi si le deschide pe bucati, practic incarca in memorie atat cat trebuie fara sa setezi tu nimic si iti face display la datele incarcate si apoi daca dai scroll iti incarca urmatoarele date si tot asa. Si, mai mult de atat, e destept facut ca tu daca tot incarci, pe masura ce incarci iti sterge din memorie ce a incarcat initial ca astfel tu poti sa dai scroll la sfarsitul fisierului dar in memorie ai tot atata si nu ai memoria blocata cu toti cei 35Gb.

In plus, pe langa toate astea are si syntax highlighting si plugins si de toate.

Acuma, intrebarea mea este: exista asa ceva si pe Linux?

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, bio.sh said:

dc dreacu ai deschide asemenea fisier cu un editor?clar il omori :))... why not less/more?sau split cum ti-a zis si kev

Cum zice si @bio.sh
ideea de a deschide un fisier mare cu un editor este gresita.

Poti incerca sa folosesti un limbaj de programare care sa iti filtreze fisierul si sa poti vedea astfel doar ce te intereseaza. In acest fel nu aduci tot fisierul in memoria ram.

Sau mai ai grep pentru linux sau findstr pt windows.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

cat si split :) . 35gb ce mama e mongo db ( daca da , dai un head  vezi cum sunt delimitate datele si pui mana frumos scrii ceva programel in bash, python etc sa fie doar pentru datele alea)?

 

daca e csv ai putea sa ii dai direct import in sql,

 

daca e txt again va trebui sa scrii ceva sa il parseze  

 

pentru date asa de mari recomand Golang

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Che said:

Revin acum cu o interbare:

Variantele propuse de voi sunt doar pentru citire din cate imi dau seama, dar daca vrei sa-l editezi, sa modifici ceva intr-un fisier asa de mare cum faci?

Multumesc anticipat!

Despre ce fel de fisier e vorba? .txt? Daca da, ceva nu e ok. Incearca sa spargi si tu pe zile: sa ai fisierele grupate sub un folder. Altfel iti faci munca ingrata singur.

De exemplu in c# cu ajutorul readline si writeline poti citi si scrie.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2021 at 7:24 PM, theandruala said:

 

010 Editor recomand si eu. Acum cativa ani am primit de la client fisiere de zeci de GB si a facut fata cu brio (pe Windows). Chiar si modificarile (mass-replace) erau decente. Odata ce m-am familiarizat cu structura, am facut cateva incercari cu sed si la el am ramas, timp de executie exponential mai mic (daca nu ai nevoie de GUI). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...