Jump to content
Che

Intrebare despre Linux.

Recommended Posts

       Am descoperit Zorin OS Pro si pot sa spun ca am ramas uimit. Pur si simplu zboara. Ruleaza si de le USB in timp ce altor distributii le ia o vesnicie numai sa ajunga la logon screen. Este optimizat la perfectie si facut foarte frumos. Imi place mult si ma gandesc sa trec pe Linux definitiv fara sa ma mai complic cu Windows cu programe piratate si rahaturi, cu virusi si alte prostii. Imi place ca e frumos si curat si se misca brici.

 

Foloseste cineva Linux in mod curent, fara dual boot cu Windows, fara live CD si fara alt OS?

Acum intrebarea mea este daca folositi si alt OS pe langa Linux de faceti asta?

Ce anume aveti nevoie din Windows si nu gasiti la fel de bun sau mai bun in Linux fiindca nu as vrea sa ma complic cu formatat si instalat mutat tot ce am pe alt HDD si chestii si apoi sa descopar ca tot mai bun era Windows?

 

Multumesc mult pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Manjaro pt workstation si Debian || FreeBSD pentru servere.

Manjaro pentru ca este tinut constant up 2 date iar pe server ma intereseaza update-urile de securitate, nu neaparat cele mai noi versiuni ale tuturor soft-urilor.

De Windows as mai avea nevoie pentru jocuri care nu se gasesc pe Steam(adica pt cele de pe torenti) si au nevoie de WINE sa functioneze; problema cu WINE este ca jocurile noi aparute au nevoie de ceva timp pana sa fie compatibile.

Daca nu te joci constant... si nu vrei sa te joci imediat ultimul joc aparut pe torenti, cam tot ce se face pe Windows se poate fara probleme si pe Linux.

Depinde foarte mult de ce faci tu pe calculator... cu ce soft-uri lucrezi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ca idee... ce e pe Steam merge si pe Linux. Personal am jucat CS1.6, CS:GO si Dota2 pe linux fara probleme.

Tot pe Linux, prin WINE am jucat WoW.

Din cate am vazut in ultimul timp au aparut mai multe platforme care permit instalarea de jocuri. League of Legends iar este jucat pe Linux, fie prin Snap fie prin Lutris.

Depinde de joc :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, dimss said:

Eu folosesc Manjaro pt workstation si Debian || FreeBSD pentru servere.

Manjaro pentru ca este tinut constant up 2 date iar pe server ma intereseaza update-urile de securitate, nu neaparat cele mai noi versiuni ale tuturor soft-urilor.

De Windows as mai avea nevoie pentru jocuri care nu se gasesc pe Steam(adica pt cele de pe torenti) si au nevoie de WINE sa functioneze; problema cu WINE este ca jocurile noi aparute au nevoie de ceva timp pana sa fie compatibile.

Daca nu te joci constant... si nu vrei sa te joci imediat ultimul joc aparut pe torenti, cam tot ce se face pe Windows se poate fara probleme si pe Linux.

Depinde foarte mult de ce faci tu pe calculator... cu ce soft-uri lucrezi.

cam asa a fost setupul meu o perioada pana mi l-am facut eu . e ok manjaro stabil si toate alea . pentru jocuri si grafica am un alt pc si am kvm switch 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2021 at 1:19 PM, dimss said:

Ca idee... ce e pe Steam merge si pe Linux. Personal am jucat CS1.6, CS:GO si Dota2 pe linux fara probleme.

Tot pe Linux, prin WINE am jucat WoW.

Din cate am vazut in ultimul timp au aparut mai multe platforme care permit instalarea de jocuri. League of Legends iar este jucat pe Linux, fie prin Snap fie prin Lutris.

Depinde de joc :)

+ ca si Steam are integrat proton. Ruleaza cam orice. https://www.protondb.com/explore

Si pentru jocuri de pe torrente, Lutris + ultimele release-uri dxvk. Inclusiv jocuri din 2021 merg. N-am mai avut de ani de zile probleme sa instalez vreun joc.

 

On 8/30/2021 at 12:37 PM, Che said:

Foloseste cineva Linux in mod curent, fara dual boot cu Windows, fara live CD si fara alt OS?

De vreo ~10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...