Jump to content
ardu2222

Pareri numere cartele telefon

Recommended Posts

Recent am cumpărat o cartela prepay cu număr și opțiune la oferta, pachetul mov ca sa nu dau numele companiei, și am avut surpriza sa observ ca pe acel număr erau conturi deja existente și active mai pe toate platformele de comunicare electronica, social media și alte aplicații web iar pe deasupra mai primesc și sms-uri de la diverse companii și instituții in numele fostului beneficiar al cartelei cu numărul respectiv. Cu alte cuvinte și fără sa vreau îmi sunt furnizate date personale GDPR ale fostului proprietar. Pot avea probleme? Ce părere aveți și ce pot sa fac in legătura cu aceasta practica ale companiilor telecom?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ai ce face, nici probleme nu cred ca poti avea, poate doar ceva stres de la acele spam-uri. 

Numerele de telefon sunt ca adresele IPv4: epuiazate. Se recicleaza si cam asta e rezultatul. Ca sa scapi probabil trebuie raspuns pe rand celor care te suna sau de la care primesti SMS ca sa te scoata (pe motive de GDPR :D ) din baza lor de date (sau din telefon). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nytro said:

Nu stiu daca ai ce face, nici probleme nu cred ca poti avea, poate doar ceva stres de la acele spam-uri. 

Numerele de telefon sunt ca adresele IPv4: epuiazate. Se recicleaza si cam asta e rezultatul. Ca sa scapi probabil trebuie raspuns pe rand celor care te suna sau de la care primesti SMS ca sa te scoata (pe motive de GDPR :D ) din baza lor de date (sau din telefon). 

Am nr de cateva luni l-am si incarcat in fiecare luna dar nu il pot folosi asa, nu pot nici sa imi reactualizez datele. Sa cumpar altul? Daca nimeresc unul la fel, este ca ruleta ruseasca :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...