Jump to content
bianca010

Recrutare IT?

Recommended Posts

Buna tuturor,

 

Ma bucur sa va cunosc. Sunt recruiter de ceva timp si imi este dificil sa atrag candidati din domeniul IT. Sa zicem ca testerii sunt mai responsive si daca suna interesant rolul, vor sa incerce si un interviu. Developerii in schimb, de cele mai multe roi, nici nu au rabdarea sa raspunda, mai ales sa ajung cu ei si in etapa de interviu.

Asa ca va intreb pe voi, cum as putea face sa atrag mai multi candidati? Ce tipuri de mesaje v-ar face pe voi sa acceptati o schimbare in cariera si ce alte metode as mai putea incerca pe langa LinkedIn?

 

Link to comment
Share on other sites

Buna, e foarte interesant topicul asa ca voi spune punctul meu de vedere.

 

Nu am experienta in recrutare, dar am tinut sute de interviuri pe domeniul tehnic deci am o oarecare experienta cu acest proces + sunt cautat pentru foarte multe joburi si la 95% din ele nici macar nu raspund.

 

Problema sta in felul urmator:

- Un developer in Romania este foarte bine platit, mai ales unul bun cu experienta care lucreaza afara ia cu usurinta peste 5k euro. Daca tu ca recruiter abordezi un astfel de developer el te va ignora instant din 2 motive simple:

1. Comodidatea facea ca majoritatea sa nu caute ceva nou daca sunt multumiti de jobul curent

2. Daca salariul sau alte beneficii uber-mega-extra rentabile nu sunt enuntate in abordare cu siguranta mesajul nu ii va starni nici un interes, mai ales prin simplul fapt ca va fi unul din 200 (sau mai multe)

 

De aceea, sfatul meu este urmatorul: Cel mai probabil, in functie de proiect/client se stie si bugetul. Incercati sa targetati oameni care sunt dispusi sa lucreze pentru suma de care dispuneti. Acest lucru este foarte important. Cu alte cuvinte vei avea mult mai multe sanse sa prinzi un om cu experienta putina dar foarte pasionat si talentat care ste dispus sa lucreze pentru sa zicem un 3k euro, decat unul care are deja pe undeva pe la 5k euro si nu il intereseaza nimic altceva. Ai putea sa vii cu un contraargument gen: Da, dar la firma noastra se lucreaza cu tehnologia X sau Y (nu-l intereseaza, poate sa o invete in max 1 sapt cu putin efort). Da, dar la firma noastra e o echipa foarte tanara si cool (foarte putin probabil sa-l intereseze, daca urmarea asa ceva era cu siguranta intr-un loc de genul deja deoarece vroia el sa fie, deci cauta el jobu sau arata interes mare pentru cei care deja l-au abordat). Si tot asa.

 

Sincer este o perioada foarte ciudata. Intreaga piata de IT are nevoie de oameni, majoritatea sunt foarte pretentiosi deoarece cererea e enorma. Se merge din ce in ce mai mult pe lansare oamenilor in IT din diferite domenii, deoarece acestia sunt dispusi sa lucreze pe o suma mai mica timp de 2-3 ani, apoi sa se lanseze, gen sa dubleze sau tripleze veniturile prin simpla schimbare de job.

 

La toate astea se adauga si pandemia, care a facut ca toti sa lucram de acasa, fapt care devine cerut din ce in ce mai mult de candidati.

 

Sper sa te ajute acest feedback. Sunt curios ce spun si ceilalti useri.

 

Multa bafta iti doresc mai departe si sper sa gasesti oameni faini :)

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Zatarra said:

Buna, e foarte interesant topicul asa ca voi spune punctul meu de vedere.

 

Nu am experienta in recrutare, dar am tinut sute de interviuri pe domeniul tehnic deci am o oarecare experienta cu acest proces + sunt cautat pentru foarte multe joburi si la 95% din ele nici macar nu raspund.

 

Problema sta in felul urmator:

- Un developer in Romania este foarte bine platit, mai ales unul bun cu experienta care lucreaza afara ia cu usurinta peste 5k euro. Daca tu ca recruiter abordezi un astfel de developer el te va ignora instant din 2 motive simple:

1. Comodidatea facea ca majoritatea sa nu caute ceva nou daca sunt multumiti de jobul curent

2. Daca salariul sau alte beneficii uber-mega-extra rentabile nu sunt enuntate in abordare cu siguranta mesajul nu ii va starni nici un interes, mai ales prin simplul fapt ca va fi unul din 200 (sau mai multe)

 

De aceea, sfatul meu este urmatorul: Cel mai probabil, in functie de proiect/client se stie si bugetul. Incercati sa targetati oameni care sunt dispusi sa lucreze pentru suma de care dispuneti. Acest lucru este foarte important. Cu alte cuvinte vei avea mult mai multe sanse sa prinzi un om cu experienta putina dar foarte pasionat si talentat care ste dispus sa lucreze pentru sa zicem un 3k euro, decat unul care are deja pe undeva pe la 5k euro si nu il intereseaza nimic altceva. Ai putea sa vii cu un contraargument gen: Da, dar la firma noastra se lucreaza cu tehnologia X sau Y (nu-l intereseaza, poate sa o invete in max 1 sapt cu putin efort). Da, dar la firma noastra e o echipa foarte tanara si cool (foarte putin probabil sa-l intereseze, daca urmarea asa ceva era cu siguranta intr-un loc de genul deja deoarece vroia el sa fie, deci cauta el jobu sau arata interes mare pentru cei care deja l-au abordat). Si tot asa.

 

Sincer este o perioada foarte ciudata. Intreaga piata de IT are nevoie de oameni, majoritatea sunt foarte pretentiosi deoarece cererea e enorma. Se merge din ce in ce mai mult pe lansare oamenilor in IT din diferite domenii, deoarece acestia sunt dispusi sa lucreze pe o suma mai mica timp de 2-3 ani, apoi sa se lanseze, gen sa dubleze sau tripleze veniturile prin simpla schimbare de job.

 

La toate astea se adauga si pandemia, care a facut ca toti sa lucram de acasa, fapt care devine cerut din ce in ce mai mult de candidati.

 

Sper sa te ajute acest feedback. Sunt curios ce spun si ceilalti useri.

 

Multa bafta iti doresc mai departe si sper sa gasesti oameni faini :)

 

Iti multumesc pentru raspuns! E de mare ajutor ce ai mentionat si sunt cateva aspecte din ce in ce mai discutate. Unul dintre cel mai relevant este cel financiar. Ar fi o idee foarte buna sa negociem, noi ca recriteri, posibilitatea mentionarii salariului oferit de catre angajator. E cale lunga pana acolo, sunt plusuri si minusuri dar intr-adevar, ar putea atrage devi si testeri experimentati. 

Mult succes si tie in tot ce ti-ai propus! :)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gigiRoman said:

Hei Bianca,

Ce parere au recruiterii de jobul pe proiect sau part time? Pe linkedin sunt fierti pe full time.

Exista si posibilitati de PFA/SRL si mentionez acolo unde este cazul. Dar da, doar full-time. Cine vrea colaborare pe proiect cauta direct pe platformele de freelancing. 

Link to comment
Share on other sites

O chestie care pe mine ma respinge din start sunt JD-urile scrise in engleza. Am primit chiar si pe linkedin mesaje de la recruiteri care incepeau in romana (buna, cautam un coleg pentru bla bla) apoi imi dadeau copy paste la JD in engleza.

Firma 100% romaneasca, JD in engleza. Instant turnoff.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, theandruala said:

Cum arata un "anunt" de-al tau?

Daca vorbim de anunt, postat pe site sau pe LK, e un JD clasic cu responsabilitati, aptitudini si beneficii (in limita permisa, de obicei fara $$). Toate JD-urile sunt in limba engleza pentru ca sunt termeni tehnici care nu pot fi tradusi, si Romgleza nu da bine deloc. 

Mesajele trimise pentru posibili candidati au cam aceeasi structura: Buna X, ma prezint in max 2 randuri si ii spun omului ce caut, de ex, Java dev cu aia si aia. Daca e ceva inetersant, mentionez: posibilitate de PFA, beneficii interesante (de ex 28 de zile de concediu), adaug si un link si apoi il intreb pe om daca e de interes pentru el, ma semnez si astept. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Wav3 said:

O chestie care pe mine ma respinge din start sunt JD-urile scrise in engleza. Am primit chiar si pe linkedin mesaje de la recruiteri care incepeau in romana (buna, cautam un coleg pentru bla bla) apoi imi dadeau copy paste la JD in engleza.

Firma 100% romaneasca, JD in engleza. Instant turnoff.

 

No offence, dar fara engleza in programare sau testare nu prea ai ce sa cauti.

 

Eu am reprofilat o groaza de oameni, din 100 de domenii diferite, singura si unica conditie la fiecare a fost sa stie engleza. Este strict necesar sa stii engleza in IT, indiferent de locatia firmei sau de faptul ca toti colegii sunt romani.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Zatarra said:

 

No offence, dar fara engleza in programare sau testare nu prea ai ce sa cauti.

 

Eu am reprofilat o groaza de oameni, din 100 de domenii diferite, singura si unica conditie la fiecare a fost sa stie engleza. Este strict necesar sa stii engleza in IT, indiferent de locatia firmei sau de faptul ca toti colegii sunt romani.

 

Pai cine a zis ca nu stiu engleza sau ca engleza n-ar trebui sa fie obligatorie in acest domeniu?

Evident ca trebuie sa stii engleza, dar nu vad rostul unui JD in engleza atat timp cat te adresezi romanilor. Adica niste romani traduc JD-ul lor din ro in en apoi candidatii il traduc inapoi din en in ro.

 

[QUOTE]Mesajele trimise pentru posibili candidati au cam aceeasi structura: Buna X, ma prezint in max 2 randuri si ii spun omului ce caut, de ex, Java dev cu aia si aia.

...

Toate JD-urile sunt in limba engleza

...

Romgleza nu da bine deloc[/QUOTE]

 

Pai tocmai asta inseamna romgleza; incepi in romana, apoi bagi JD in engleza, apoi pui formula de incheiere in romana (O zi buna, Bianca), apoi semnatura e iar in engleza (Mobile: blabla, Website: blabla).

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wav3 said:

 

Pai cine a zis ca nu stiu engleza sau ca engleza n-ar trebui sa fie obligatorie in acest domeniu?

Evident ca trebuie sa stii engleza, dar nu vad rostul unui JD in engleza atat timp cat te adresezi romanilor. Adica niste romani traduc JD-ul lor din ro in en apoi candidatii il traduc inapoi din en in ro.

Asta e si idea, sa nu-l traduca din engleza in romana. Daca stii engleza tu trebuie sa citesti cum citesti in romana. In plus, in majoritatea cazurilor JD-urile sunt ale proiectelor, care cel mai probabil sunt externe (Romania nu prea are cine stie ce proiecte in IT - si daca are sunt controlate de o entitate externa -> deci tot trebuie engleza)

 

Offtopic, legat de JD-uri in romana, mi-am adus aminte de unul, unde scria ca trebuie sa sti limbajul de programare pearl =))

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la comoditate. De cele mai multe ori daca venitul este unul bunicel, nu vor sa schimbe job-ul. Atata timp cat partea financiara nu e vizibil mai buna, nu cred ca cineva va schimba job-ul, sau cel putin asa e la mine. Consider ca e un plus faptul ca unde sunt de ceva timp, nu ma bate nimeni la cap. Dupa un anumit nivel salarial nu se mai pune accent pe bani ci pe mediul de lucru, ce poti invata, daca ai de la cine invata si asa mai departe.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Am experienta de 6 ani in IT si toata experienta mea este pe partea de Network Engineering, asa ca la developer nu stiu ce sfaturi as putea sa dau. Dar pot sa dau un sfat general valabil. Eu de fiecare data cand sunt sunat sa programez un interviu le zic "eu nu vin sub X lei, daca bugetul este sub, nu va mai pierdeti timpul nici voi si nici eu". De obicei, un itist isi da seama de ce salariu va primi urmaring doua lucruri: experienta lui si jd-ul. S-a intamplat sa iau si cu 50% mai mult decat am zis ca e suma minima? Da. Deci ca sa spui suma sub care nu accepti negociere nu inseamna ca acel salariu il doresti. Asa ca va sfatuiesc si pe voi sa fiti transparenti. Traim in 2021, salariul nu mai este un tabu. Nu neaparat suma pe care o oferiti dar bugetul pe care il aveti. Daca voi aveti un buget de 5.000 de euro si candidatul este junior, va sti si el ca nu va lua 5.000 de euro. Dar daca prindeti un senior si dupa 4 interviuri ii spuneti ca aveti un buget de 1.500 de euro, va scuipa in fata. Eu asa as face. 

Edited by LinkAggregation
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce am observat, in cazul meu, este ca nu recruiterii ma atrag spre o anumita companie, ci pur si simplu am momente cand imi zic "as vrea sa lucrez acolo". 

Practic, in cazul celor cu mai multi ani de experienta, cred ca e in mare parte vorba de sansa: persoana contactata sa fie dispusa sa faca o schimbare, dar si sa aiba deja un oarecare interes fata de compania pe care o reprezinti. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Neironic, incearca sa ii inviti la un date, iar acolo le zici adevarul si le prezinti oferta de job.

 

"Hey, am observat profilul tau si am vazut ca ai skill-urile X, Y, Z.

Vrei sa iesim la o cafea la starbucks pentru a iti prezenta oferta de job?"

 

 

Ce buna e ideea de mai sus, si mi-a venit acum, pe loc. Vai de capul meu, as face ravagii daca m-as reprofila pe HR.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tjt said:

Neironic, incearca sa ii inviti la un date, iar acolo le zici adevarul si le prezinti oferta de job.

 

"Hey, am observat profilul tau si am vazut ca ai skill-urile X, Y, Z.

Vrei sa iesim la o cafea la starbucks pentru a iti prezenta oferta de job?"

 

 

Ce buna e ideea de mai sus, si mi-a venit acum, pe loc. Vai de capul meu, as face ravagii daca m-as reprofila pe HR.

Tigara, pardon, interviul de dupa.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Las si eu cateva sfaturi pentru urmatorii HRi care vor sa angajeze persoane pe IT.

  1. Ca HR reprezinti compania; persoana pe care vrei sa o recrutezi poate ca nu a auzit pana acum de compania ta si tu o sa-i lasi prima impresie. O impresie proasta merge mult mai usor din vorba din vorba si s-ar putea sa te trezesti cu surprize la urmatoarele runde de interviuri.
  2. Trebuie sa ai un minim de intelegere a termenilor de IT in functie de jobul pe care recrutezi. Nu intelegi ceva din cerinte, intreaba TL-ul pentru care recrutezi sau intereseaza-te de la ceilalti colegi care sunt pe pozitia respectiva. 
  3. Daca angajezi pe programare, uita-te la ce limbaje a pus respectivul sau respectiva pe LinkedIn. Daca nu are, intreaba. Nu veni cu C# din start cand candidatul a facut Bash, PS, Python, etc. in ultimii ani. De cele mai multe ori o sa zica nu din comoditate si, in cazul in care il vrei pe omul respectiv, trebuie sa vii "cu o oferta de nerefuzat" ca sa invete ceva nou. Asta e echivalentul din a trece de la recrutare la management-ul angajatilor (training-uri, consiliere, evaluarea performantelor, etc.). E in aceeasi arie dar nu e acelasi lucru.
  4. Uita-te la experienta anterioara si daca ai nedumeriri, intreaba. Este iritant pentru potentialul candidat sa-l descalifici pentru ca iei in considerare doar ultimul job si nu te uiti la experienta anterioara sau nu vrei sa intelegi ce a facut omul inainte de jobul actual. Vezi punctul 1.
  5. Interviul trebuie sa fie agreat de ambele parti si trebuie sa aiba un rezultat constructiv. Nu-l intereseaza pe candidat ca tu trebuie sa-ti faci norma de x interviuri pe saptamana si un apel sau Teams/Zoom/GoToMeeting doar de dragul de a prezenta jobul dupa care sa-l intrebi daca vrea e mizerabil. Da-le oamenilor un timp de gandit offline, mai ales celor care nu cauta activ un nou loc de munca.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Dragos said:

Interviul trebuie sa fie agreat de ambele parti si trebuie sa aiba un rezultat constructiv. Nu-l intereseaza pe candidat ca tu trebuie sa-ti faci norma de x interviuri pe saptamana si un apel sau Teams/Zoom/GoToMeeting doar de dragul de a prezenta jobul dupa care sa-l intrebi daca vrea e mizerabil. Da-le oamenilor un timp de gandit offline, mai ales celor care nu cauta activ un nou loc de munca.

subscriu si eu aici

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...