Jump to content
Nytro

Ministrul Finanțelor ia în calcul eliminarea scutirii de la plata impozitului pe venit și a contribuțiilor în domeniile IT

Recommended Posts

Ministrul Finanțelor, Dan Vîlceanu, a anunțat marți că are în lucru varianta eliminării excepțiilor de la plata impozitului și a contribuțiilor pe venit în domenii precum IT-ul, cercetarea și construcțiile.

 

Într-un interviu pentru Antena 3 dacă guvernul va mări TVA în 2022, ministrul Dan Vîlceanu a spus: ”Exclus să creștem TVA. Dar există o discuție legată de excepții la plata impozitului pe venit și plata contribuțiilor”.


Întrebat dacă e vorba despre salariații din IT, cercetare și construcții, Vîlceanu a spus că ”sunt mai multe categorii. Toate excepțiile de la plata impozitului pe venit și la plata contribuțiilor pe venit, plus excepțiile la plata impozitelor și taxelor locale, sunt undeva la 3% din PIB. E o sumă foarte mare. Este o chestiune de echitate, corectitudine. Unii plătesc, alții nu (…) Este o variantă, mă refer la toate excepțiile. De altfel avem și critici din partea Comisiei și altor organisme internaționale”.

 

El a mai spus că o eventuală decizie va fi luată după discuții cu reprezentanții sectoarelor respective: ”Toate lucrurile trebuie discutate înainte. Nu suntem adepții unei politici impuse, discutăm cu industria și apoi vedem”.

Ministrul Vîlceanu a mai anunțat că guvernul va modifica modul în care sunt evaluate imobilele pentru care se plătesc taxe locale pentru că acum valoarea de impozitare ar fi prea mică față de valoarea de piață.

 

”Vom umbla la modul cum e calculată valoarea clădirilor impozitate”, a spus Vîlceanu, admițând că unii proprietari vor plăti mai mult în urma acestei schimbări.

 

Sursa foto: Inquam Photos / Ilona Andrei

 

Sursa: https://economedia.ro/breaking-ministrul-finantelor-ia-in-calcul-eliminarea-scutirii-de-la-plata-impozitului-pe-venit-si-a-contributiilor-in-domeniile-it-constructii-si-cercetare-e-o-chestiune-de-echitate-corec.html

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

"În sectorul IT&C lucrează 208.000 de salariaţi, însă numai jumătate dintre aceştia beneficiază de scutirea de impozit pe venit de 10%."

 

Via: https://www.zf.ro/profesii/peste-450-000-angajati-it-constructii-ar-putea-ramane-scutirile-taxe-20280164?

 

Sunt sigur ca o astfel de miscare va transforma Romania intr-o putere economica mondiala. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Nytro said:

"În sectorul IT&C lucrează 208.000 de salariaţi, însă numai jumătate dintre aceştia beneficiază de scutirea de impozit pe venit de 10%."

 

Via: https://www.zf.ro/profesii/peste-450-000-angajati-it-constructii-ar-putea-ramane-scutirile-taxe-20280164?

 

Sunt sigur ca o astfel de miscare va transforma Romania intr-o putere economica mondiala. 

"Sunt curios" unde se duc aia 10% :)) 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gaddafi said:


Si?! Pentru aia 10% nu mergeti in UK sau Murica sa inteleg.

Scutirea ii frectie la piciorul de lemn, the joke is on you!

 

 

Corect.

 

Sunt scutit de impozit, dar mi se pare corect sa ne impoziteze.

In cazul fericit, angajatorul va compensa diferenta.

In cazul nefericit, multi isi vor schimba job-ul si se vor duce la alte firme si in loc de 100 lei cat aveau inainte de impozitare vor cere 110 lei sau poate mai mult.

 

Nu va pleca nici o firma din Romania, nu sunt idioti sa renunte la paradisul fiscal de la noi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca mai adaugati zerouri... vedeti ca impactul ar fi destul de major pentru salariat. La un salariu lunar de 10.000 , acel 10% se transforma in 1000 de lei. Cum v-ati simti sa pierdeti 1000 de lei din venitul lunar? Eu nu sunt de acord, mai ales ca nu stiu unde se vor duce acei bani.

 

La un nivel teoretic, si eu as fi de acord cu voi, DACA totul ar fi corect in RO. Eu muncesc pentru salariul meu si nu am venituri "necuvenite" cum sunt altii cu pensii "speciale".

 

Deci pana sa imi ia 10% pentru care muncesc, ce ar fi mai intai sa elimine banii nemunciti pe care ii dau altora?:-/

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dimss said:

Eu nu sunt de acord, mai ales ca nu stiu unde se vor duce acei bani.

 

La un nivel teoretic, si eu as fi de acord cu voi, DACA totul ar fi corect in RO. Eu muncesc pentru salariul meu si nu am venituri "necuvenite" cum sunt altii cu pensii "speciale".

 

Deci pana sa imi ia 10% pentru care muncesc, ce ar fi mai intai sa elimine banii nemunciti pe care ii dau altora?:-/

Descoperim astazi ce inseamna impozitarea?

Banii se duc la bugetul de stat. Ar trebui sa stie mai toata lumea ce face un stat.. mai ales daca ai pretentia sa votezi.

Armata, spitale, scoli, primarii, pensii/alocatii, PNDL, mediu+paduri, etc.

 

E o simpla stopare a unei investitii. Scutirea de la impozitare e defapt statul subventionand salariul. Adica o investitie directa in atragerea de muncitori in domeniu.

Impozitare = stoparea investitiei.

 

PS. pentru marii zmei: Daca nu platesti import esti aproape exact ca si cum ai lua ajutor social 😂

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, yoyois said:

Descoperim astazi ce inseamna impozitarea?

Banii se duc la bugetul de stat. Ar trebui sa stie mai toata lumea ce face un stat.. mai ales daca ai pretentia sa votezi.

Armata, spitale, scoli, primarii, pensii/alocatii, PNDL, mediu+paduri, etc.

 

E o simpla stopare a unei investitii. Scutirea de la impozitare e defapt statul subventionand salariul. Adica o investitie directa in atragerea de muncitori in domeniu.

Impozitare = stoparea investitiei.

 

PS. pentru marii zmei: Daca nu platesti import esti aproape exact ca si cum ai lua ajutor social 😂

Nu la asta ma refeream cand am zis ca nu stiu unde se duc. Evident ca se duc la bugetul de stat, acelasi buget care plateste si acele pensii speciale; deci cum pot fi de acord cu impozitarea muncii mele si donarea banilor unor oameni "speciali". Daca suntem egali, sa fim egali pana la capat, nu?

Cand am zis ca nu stiu unde se duc ma refeream ca nu am vizibilitate sau control asupra lor, cum ar fi cu acei 3.5% pe care poti sa ii redirectionezi.

 

PS. in afara de impozit mai ai si CAS 25% si CASS 10%, care la un salariu net de 10000, ajung sa fie sume considerabile, deci sub nici o forma nu poti fi considerat asistat social!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dimss said:

Cum v-ati simti sa pierdeti 1000 de lei din venitul lunar?


1000 de lei vs 10000 dolari, IT-istul român alege 1000 de lei.

 

6 hours ago, brdan18 said:

Nu va pleca nici o firma din Romania, nu sunt idioti sa renunte la paradisul fiscal de la noi.


Nu ii nici un paradis fiscal, ii forta de munca ieftina motivul principal.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gaddafi said:


1000 de lei vs 10000 dolari, IT-istul român alege 1000 de lei.

 


Nu ii nici un paradis fiscal, ii forta de munca ieftina motivul principal.

Lucrez in IT de aproape 16 ani, cu experienta in dev, dba, virtualizare, *nix admin, retelistica si ocazional pentesting. In tot acest timp, impreuna cu toate persoanele pe care le-am cunoscut de-a lungul experientei profesionale nu am auzit de salariu de 10k $, ca ANGAJAT in ROMANIA. Nu zic ca poate nu ar exista, dar unde se afla mai exact? Si oricum nu exceptia face regula!

Bineinteles, daca vrei salarii de 10k $ sau chiar si mai mult sunt usor accesibile, dar nu in RO, ci in UE (Benelux, DACH etc).

Deci ce treaba are Maria cu palaria?

 

In afara de forta de munca ieftina, as zice ca este si calificata!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dimss said:

Lucrez in IT de aproape 16 ani, cu experienta in dev, dba, virtualizare, *nix admin, retelistica si ocazional pentesting. In tot acest timp, impreuna cu toate persoanele pe care le-am cunoscut de-a lungul experientei profesionale nu am auzit de salariu de 10k $, ca ANGAJAT in ROMANIA. Nu zic ca poate nu ar exista, dar unde se afla mai exact? Si oricum nu exceptia face regula!

Bineinteles, daca vrei salarii de 10k $ sau chiar si mai mult sunt usor accesibile, dar nu in RO, ci in UE (Benelux, DACH etc).

Deci ce treaba are Maria cu palaria?

 

In afara de forta de munca ieftina, as zice ca este si calificata!

Șeful ANRE are un salariu de 12.000 de euro.

Este IT-st de profesie :) :) :)  cum poti sa spui ca nu se castiga bine :)

 

  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...