Jump to content

Recommended Posts

33 minutes ago, GabrielRo said:

Nu stiu care este treaba dar mai toate dau semne in ultimele ore:

downx.png

 

Probabil related to:

https://mashable.com/video/facebook-leaker-frances-haugen-60-minutes

Edited by andr82
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Vin din ct si tot drumul a picat semnalul de la vdf. In Bucuresti nu puteam sa trimit un cacat de pachet de date catre startaxi. Taximetristului la fel nu ii mergea nimic pe 4G.

Ajuns la 21.00 in Bucuresti, ma asteptam sa vad multi vaccinati pe strada, cand colo pustiu.

Eu merg cu declaratie pe propria raspundere.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Din ce am citit prin stiri si reddit, s-au grabit sa updateze un BGP si si-au crapat infrastructura, zona DNS si serviciul lor de registrar. Pot sa comunice in interior intre ei, dar nu au acces in afara in Internet.

 

Un hotfix pus aiurea mi se pare mai plauzibil decat un ddos sau o “miscare oculta” care a dat peste Facebook dupa interviul cu whistleblower-ul din state. Nu mai suntem in vremurile SuperNova :))

 

Si totusi, nu o sa fie inginerul ala nici primul, nici ultimul care sa dea un update netestat in prod. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe BGP au avut necazuri. Nu aparea nimic pe ASN-ul lor routat.

Providerii de internet au avut ceva necazuri din cauza numarului enorm de cereri (DNS, HTTPS). Sunt aplicatii, jocuri, browsere si sute de milioane de oameni fara viata ce stau pe fb si o freaca dubios.

 

Oricum, la mai mare ♥️

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Si uite asa, doar prin simplu fapt ca lumea a stat fara acces la anumite aplicatii cateva ore, s-a produs un mic caos... 

7 hours ago, aelius said:

Providerii de internet au avut ceva necazuri din cauza numarului enorm de cereri (DNS, HTTPS). Sunt aplicatii, jocuri, browsere si sute de milioane de oameni fara viata ce stau pe fb si o freaca dubios.

 

 

Gandeste-te la o scare mai larga si o durata mai lunga ce s-ar produce? 😆

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, p3tru said:

Si uite asa, doar prin simplu fapt ca lumea a stat fara acces la anumite aplicatii cateva ore, s-a produs un mic caos... 

 

Gandeste-te la o scare mai larga si o durata mai lunga ce s-ar produce? 😆

nu e nevoie de exemplu cineva apropiat mie era sa sparga telefonul crezand ca e din vina telefonului problema cu facebook si cand ma sunat si eu in loc de "alo" am spus "ce nu merge facebook si mai sunat pe apel normal" ghici ce a raspuns ? :)) "mama si eu era sa trantesc telefonul de nervi ca am zis ca e din cauza lui " :))) sper sa nu auzim si, stiri dupa acest "down" a fb&co :) gen sinucideri... who knows :))

 

Edited by FaNt0maX
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, FaNt0maX said:

nu e nevoie de exemplu cineva apropiat mie era sa sparga telefonul crezand ca e din vina telefonului problema cu facebook si cand ma sunat si eu in loc de "alo" am spus "ce nu merge facebook si mai sunat pe apel normal" ghici ce a raspuns ? :)) "mama si eu era sa trantesc telefonul de nervi ca am zis ca e din cauza lui " :))) sper sa nu auzim si, stiri dupa acest "down" a fb&co :) gen sinucideri... who knows :))

 

Prostie, cu toate ca era semnal perfect pentru mesaje/convorbiri... cei batrani nu inteleg, si se multumesc cu o convorbire clasica cu ceilalti din familie odata pe an(poate), cei de varsta medie comenteaza la orice upgrade in technologie (hardware cat si software) iar cei tineri daca le tai net-ul e mai rau decat o bataie zdravana...

Revin la niste versuri ... Dacă aș fi pentru-o zi președinte

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...