Jump to content
OLD1

Problema Facebook

Recommended Posts

Salutari!

 

Sa fie cu iertare daca am gresit sectiunea, dar nu am gasit alt loc in care sa postez.

O sa fiu foarte scurt.

 

De 3 luni primesc notificari pe facebook de tipul asteia:

 

 250994481_421930346233129_16633276508156250600811_1565274050473330_2527562326449

 

Am luat toate masurile posibile, inca de acum 3 luni, cum ar fi:

1. Am activat conectarea cu 2 factori si, de fiecare data cand ma conectez, o fac cu Google Authenticator.

2. M-am deconectat de pe TOATE dispozitivele pe care eram conectat.

3. Am schimbat parola de cel putin 15 ori.

4. Am schimbat e-mail-ul.

5. Am scos toate aplicatiile la care eram conectat cu facebook-ul.

6. Am incercat sa nu ma mai conectez pe calculator dupa ce mi-am schimbat parola, sa vad, poate am eu vreun virus. Dar tot asa.

 

Primesc notificarea o data la 1-2 zile, cum ca cineva incearca sa se conecteze pe contul meu. Apare ca incearca sa se conecteze din Bucuresti, din Timisoara, din Craiova, Constanta. Si, de fiecare data cand incearca sa se conecteze, Facebook imi blocheaza contul si ma pune sa schimb parola.

 

Are cineva idee ce ar putea fi? Cum se intampla asta, daca eu am schimbat parola, e-mail si toate cele? Ce ar trebui sa fac?

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Cateva sugestii:

  • Scoate-ti aplicatiile 3rd party pe care nu le folosesti (s-ar putea una sa incerce sa se logheze pe contul tau)
  • Vezi daca telefonul tau e rootat / jailbreak-uit sa nu ai vreo surpriza de malware
    • Pe aceeasi idee, vezi sa nu ai instalate prostii de aplicatii care fac keylogging sau se uita la alte aplicatii
  • Schimba-ti emailul la cont
    • Daca ai gmail, poti sa-ti pui un punct in adresa de email si tot la tine ajunge, de exemplu daca am adresa de email dragos.popescu@gmail.com, dr.agos.popescu@gmail.com va fi si ea valida si va trimite emailurile catre acelasi inbox
  • Daca ai bagat MFA-ul cu Google Auth, iti sugerez sa treci pe Authy pentru ca datele sunt salvate in cloud si daca pierzi telefonul nu pierzi accesul
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, OLD1 said:

Apare ca incearca sa se conecteze din Bucuresti, din Timisoara, din Craiova, Constanta. Si, de fiecare data cand incearca sa se conecteze, Facebook imi blocheaza contul si ma pune sa schimb parola.

Cred ca incearca bruteforce si facebook detecteaza activitate neobisnuita. Si de aceea blocheaza contul.

Cum bine spune Dragos, incearca sa schimbi mailul, posibil sa ajute. Isi pierd obiectul muncii bruteforcerii.

Succes!

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, aelius said:

 

Sa-ti dai disable la cont si sa dezinstalezi aplicatia aia de gangsteri, evrei, ciori, lesbiene, gay si manelari! :))

O folosesc doar pentru facultate. Pentru cursuri, nimic altceva. ;))

10 hours ago, Dragos said:

Cateva sugestii:

  • Scoate-ti aplicatiile 3rd party pe care nu le folosesti (s-ar putea una sa incerce sa se logheze pe contul tau)
  • Vezi daca telefonul tau e rootat / jailbreak-uit sa nu ai vreo surpriza de malware
    • Pe aceeasi idee, vezi sa nu ai instalate prostii de aplicatii care fac keylogging sau se uita la alte aplicatii
  • Schimba-ti emailul la cont
    • Daca ai gmail, poti sa-ti pui un punct in adresa de email si tot la tine ajunge, de exemplu daca am adresa de email dragos.popescu@gmail.com, dr.agos.popescu@gmail.com va fi si ea valida si va trimite emailurile catre acelasi inbox
  • Daca ai bagat MFA-ul cu Google Auth, iti sugerez sa treci pe Authy pentru ca datele sunt salvate in cloud si daca pierzi telefonul nu pierzi accesul

Da, am scos deja toate aplicatiile, in afara de emag si nvidia.

Telefonul am vazut ca e curat, nu am decat 2-3 aplicatii instalate, iar alea sunt destul de sigure.

E-mail-ul l-am schimbat, acum astept sa vad daca mai primesc sau nu notificari.

 

Mersi mult pentru pontul cu gmail-ul, o sa tin cont de el.

6 hours ago, gigiRoman said:

Cred ca incearca bruteforce si facebook detecteaza activitate neobisnuita. Si de aceea blocheaza contul.

Cum bine spune Dragos, incearca sa schimbi mailul, posibil sa ajute. Isi pierd obiectul muncii bruteforcerii.

Succes!

Bun. Asa am facut.

 

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 2:26 PM, gigiRoman said:

Cred ca incearca bruteforce si facebook detecteaza activitate neobisnuita. Si de aceea blocheaza contul.

Cum bine spune Dragos, incearca sa schimbi mailul, posibil sa ajute. Isi pierd obiectul muncii bruteforcerii.

Succes!

 

+ sa dezactiveze loginul de pe username (te poti loga pe username ul din url) nu stiu daca exista setare ca nu mai am de cv ani facebook.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...