Jump to content
Che

Cati bani faci cu un astfel de site?

Recommended Posts

Urmaresc de ceva timp acest site:

https://lotopolonia.com/

 

Din cate stiu mai este doar unul pe acest profil si, in rest, toate cate au fost (nu multe) s-au inchis. Site-ul il vedeti si voi cum arata atat ca design cat si ca functionalitate.

Cam cati bani faci cu un astfel de site?

Intreb fiindca ma gandesc ca de atata timp de cand il stiu ma gandesc ca cel ce il detine nu plateste hostul degeaba.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Ce crezi ca poti sa castigi dintr-un agregator de numere de lotto din alta tara? Ce vezi sa fie monetizat la site-ul asta?

 

Asta arata ca un proiect pentru liceu/facultate/licenta hostat pe un shared hosting. Autorul/autoarea probabil are si alte site-uri si il tine si pe asta ca amintire.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Apare primul pt cautarea loto polonia, de regula cei care cauta asta sunt aia peste 45-50 de ani, care sunt multi si prosti, generatia aia cu poza pe facebook cu "buna dimineata sa aveti o zi frumoasa pofta la cafea". 

 

Prin urmare, trafic are iar cei de mai sus sunt perfecti in a da click pe reclamele de pe site. Deci eu zic ca face cateva sute de euro pe luna, undeva la vreo 200 E maxim. Acum daca ar face cate un site si pt grecia si ce alte mizerii de loterii ar fi, sa ajuna primul in google poate face asa de un salariu minim si sa nu lucreze 8 ore. 

 

@Che daca vrei ceva asa mai usor de facut, invata fb ads si pune un anunt pe olx ca oferi serviciile alea, mai contactezi pagini de fb pt promovare, saloane de infrumusetare, kineto, manichiura, pedichiura pe orasele mai mari cj, bucuresti, tm, iasi, ct etc. Ceri 100E pe client comisionul tau, gasesti 10 clienti usor, faci 1000 pe luna. 

Link to comment
Share on other sites

ce coincidenta, am avut un site fix pe nisa asta, acu vreo 10-12 ani, cred. stiu si de lotopolonia.com - imi era competitor - pe timpul ala era hostat pe blogger. 

din ce imi amintesc castigam undeva la 10 euro/zi din adsense.

 

dar acum vine partea interesanta. 

 

plecand de la ideea asta, mi-am zis sa ma duc si afara. si fac zeci de bloguri pentru loteriile din US. trebuia sa fiu treaz la 5-6 dimineata (ora noastra) pentru a posta PRIMUL numerele iesite la loterii. lol.

 

cu timpul, m-am extins si pe alte tari, pana am ajuns in brazilia. abia acum se intampla magia.

am descoperit loteriile de acolo: lotofacil, mega sena, quina, etc. MILIOANE de cautari dar doar 2-3 site-uri care sa puna rezultatele.

dupa cateva luni "masteram" nisa si aveam cate 4-5 site-uri pe prima pagina. milioane in trafic, mii de euro in adsense.

 

pana m-a pus dracu sa vand din site-uri. bineinteles, dupa ce am trimis link-ul site-ului unor "potentiali cumparatori" a aparut si concurenta. nu doar romanii nostri, dar si brazilienii au inceput sa-si mai faca site-uri. acum nici sa te gandesti sa intri pe nisa asta.

 

@SynTAX, prostii zici, a?

@Che, baga mare. e destul loc. 5-10 minute zilnic iti poate aduce cel putin un minim pe economie.

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2022 at 3:50 AM, isshmen said:

ce coincidenta, am avut un site fix pe nisa asta, acu vreo 10-12 ani, cred. stiu si de lotopolonia.com - imi era competitor - pe timpul ala era hostat pe blogger. 

din ce imi amintesc castigam undeva la 10 euro/zi din adsense.

 

dar acum vine partea interesanta. 

 

plecand de la ideea asta, mi-am zis sa ma duc si afara. si fac zeci de bloguri pentru loteriile din US. trebuia sa fiu treaz la 5-6 dimineata (ora noastra) pentru a posta PRIMUL numerele iesite la loterii. lol.

 

cu timpul, m-am extins si pe alte tari, pana am ajuns in brazilia. abia acum se intampla magia.

am descoperit loteriile de acolo: lotofacil, mega sena, quina, etc. MILIOANE de cautari dar doar 2-3 site-uri care sa puna rezultatele.

dupa cateva luni "masteram" nisa si aveam cate 4-5 site-uri pe prima pagina. milioane in trafic, mii de euro in adsense.

 

pana m-a pus dracu sa vand din site-uri. bineinteles, dupa ce am trimis link-ul site-ului unor "potentiali cumparatori" a aparut si concurenta. nu doar romanii nostri, dar si brazilienii au inceput sa-si mai faca site-uri. acum nici sa te gandesti sa intri pe nisa asta.

 

@SynTAX, prostii zici, a?

@Che, baga mare. e destul loc. 5-10 minute zilnic iti poate aduce cel putin un minim pe economie.

 

 

Cum se numea situl tau despre care zici? Un url exact?

Eu nu cred ca faci mii de euro pe luna cu asa ceva. Ma asteptam la vreo cateva sute de lei insa am mari semne de intrebare fiindca nu reusesc sa gasesc pe niciunul cu un astfel de site pe listafirme.ro. De fapt am gasit pe unul care a declarat insolventa. Totusi, cum e posibil sa declari insolventa, sa nu mai figurezi cu nimic si tu sa ai reclame si/sau servicii platite pe site iar firma ta sa fie inexistenta din punctul de vedere al declaratiilor fiscale (scrie pe site asta) ?

Daca zici ca se castiga asa de bine, arata-mi te rog pe listafirme sa vedem cu profitul net esalonat pe ani firma ta/PFA, a ta sau a competitorilor sa vedem ce zice situl listafirme despre asta.

Multumesc mult pentru tot!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Che said:

Cum se numea situl tau despre care zici? Un url exact?

Eu nu cred ca faci mii de euro pe luna cu asa ceva. Ma asteptam la vreo cateva sute de lei insa am mari semne de intrebare fiindca nu reusesc sa gasesc pe niciunul cu un astfel de site pe listafirme.ro. De fapt am gasit pe unul care a declarat insolventa. Totusi, cum e posibil sa declari insolventa, sa nu mai figurezi cu nimic si tu sa ai reclame si/sau servicii platite pe site iar firma ta sa fie inexistenta din punctul de vedere al declaratiilor fiscale (scrie pe site asta) ?

Daca zici ca se castiga asa de bine, arata-mi te rog pe listafirme sa vedem cu profitul net esalonat pe ani firma ta/PFA, a ta sau a competitorilor sa vedem ce zice situl listafirme despre asta.

Multumesc mult pentru tot!

 

:)) tu crezi ca oamenii se inghesuie sa faca Sereleu si sa se bage pe listafirme.  banii merg in paypal si de acolo iti bagi pe 4-5 conturi private, sa nu fie sume mari

 

Societate aflata in insolventa nu e ce crezi.

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 1:06 AM, aelius said:

banii merg in paypal si de acolo iti bagi pe 4-5 conturi private, sa nu fie sume mari

Ma gandeam eu la chestia asta dar Google.ro nu raporteaza statului roman nimic? La ce fel de conturi private te referi? Bancare?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Che said:

Ma gandeam eu la chestia asta dar Google.ro nu raporteaza statului roman nimic? La ce fel de conturi private te referi? Bancare?

 

Din sursa sigura stiu ca baietii de la g00gle au peste 60 de conturi de paypal, ca sa nu afle statul roman, se stiu ascunde chiar bine. Ei declara acolo 4-5 conturi de paypal la stat si restu banilor ii bag in cryptomonede prin firme de contabilitate.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Che said:

Ma gandeam eu la chestia asta dar Google.ro nu raporteaza statului roman nimic? La ce fel de conturi private te referi? Bancare?

 

Raporteaza pe naiba. Era un exemplu simplu. Sunt sute de companii de advertising ce-ti ofera monetizare. Cu majoritatea te poti intelege sa-ti verse banii in cate conturi vrei. Adnow, Mgid, Taboola si o gramada de altele. Nu se inghesuie nimeni sa dea bani la stat. In special la ala roman :)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...